חדשות שוק ההון

לאומי שוקי הון על בזק: סיכוי ההתייעלות גבוה מאיום התחרות

"אמנם המגמה בזמן הקרוב צפויה להמשיך להיות שלילית, אבל לנו נראה כי זה כבר מתומחר באופן מלא במחיר המניה"; מעלים המלצה למשקל יתר ומורידים מחיר יעד ל- 3 ₪ למניה

חדשות ספונסר 16/07/2019 15:24

א+א-

גיל דטנר, אנליסט תקשורת וקמעונאות בלאומי שוקי הון, מפרסם היום עדכון המלצה על מניית בזק ואומר כי זה נכון שקשה להתלהב מסיפור השקעה כאשר רוב הווקטורים שליליים. במקרה של בזק, מדובר בשילוב של רגולציה מחמירה ותחרות שהולכת ומתעצמת. ההמלצה להיכנס לתוך ’מיטה חולה’ על בסיס הטענה של תמחור מוגזם, מתקבלת לרב בסקפטיות.

 

שוק ההון מושפע לא מעט מביצועי הטווח הקצר, וכאן באמת קשה לציירתמונה חיובית. ואחרי שאמרנו את כל זה, אנו מעלים את ההמלצה שלנו למשקל יתר.

 

לדעתנו, הפגיעה מהתחרות מתומחרת באופן סביר, כאשר מנגד לחברה יש כלים בצד ההוצאות בכדי להתמודד עם שחיקת התזרים - גם בלי סיוע מכיוון הרגולטור. עבור האוכלוסייה המסורתית של משקיעי בזק, הפסקת הדיבידנדים, עקב הפרשות ענק שהיו לאחרונה, תורמת לירידה אטרקטיביות המניה, אולם אנו מוצאים בכך דווקא משהו חיובי.

 

היקף החוב, בתחשב בתזרים הנשחק והתחרות הגוברת, כמו גם הצורך בהשקעות גדולות, לא הצדיק לדעתנו מדיניות דיבידנד נדיבה. כעת, לחברה יש הזדמנות לנצל את תזרים המזומנים של המגזר הקווי, שעדיין מאד גדול, על מנת להפחית את נטל החוב ובכך להגדיל את הגמישות האסטרטגית של החברה. בנוסף, לדעתנו לבזק יש אפשרות להציעה דיבידנד מסוג אחר לבעלי המניות.

 

אחרי שעדכנו את מודל הערכת השווי, וכללנו בתחזיות מגמה מתמשכת של החרפת התחרות, נראה לנו כי הסיכונים המרכזיים כבר נמצאים במחיר. מנגד, עומד לטובת המשקיע הזדמנות משמעותית, בדמות מהפכת ייעול, וטוב שהנהלת החברה החליטה לפעול בנושא במקום לחכות למשרד התקשורת.

 

נכון לרבעון הרביעי, היו בחברות הבנות (פלאפון, בזק בינלאומי ויס) כ- 5,600 עובדים. המספר הזה אמנם ירד בשנים האחרונות אך לא באופן דרמטי. לשם השוואה, פרטנר וסלקום העסיקו בסוף 2018 כ-2,800 וכ-3,400 עובדים בהתאמה. כמו כן, במגזר הקווי החברה החלה להפחית בקצב הרבה יותר אגרסיבי את מספר העובדים, שבסוף 2018  עמד על כ- 2,400.

 

אנו מגלמים בהערכת השווי שלנו התייעלות בחברות הבנות, וזאת על בסיס ההסכם שנחתם עם הועד של יס ובזק בינלאומי, בנוגע להפחתת כוח האדם בכ 20% . כמו כן, אנו לוקחים בחשבון ניצול מלא של תכנית הפרישה מרצון במגזר הקווי, שתקפה עד 2021 .

 

בזק, אולי באופן טבעי, נוטה להצניע ונמנעת מלפרט את הפוטנציאל בהתייעלות, אבל לדעתנו, גם לאחר המהלך הקיים הפוטנציאל שנותר עדיין משמעותי. כמובן, ירידה חדה בכוח האדם תפחית הוצאות נלוות על מבנים, מחשוב, רכבים וכו’. בעתיד, האפשרות לזכות לביטול ההפרדה המבנית מהווה אפסייד משמעותי נוסף.

 

לסיכום, גם אם החברה מוגבלת ביכולת התגובה לכוחות התחרותיים בשוק, בשל מסגרת רגולטורית מחמירה, יש לה המון מקום להתייעל. מדובר גם בשינוי מתבקש, בכדי להפוך את המבנה הארוגני לזה שמתאים לשוק התקשורת העתידי – שוק שבו חבילת סלולר הינה סחורה פשוטה, והגישה לתשתית קווית מאפשרת תחרות בכל השירותים הקוויים.

 

בשורה התחתונה, אמנם המגמה בזמן הקרוב צפויה להמשיך להיות שלילית, אבל לנו נראה כי זה כבר מתומחר באופן מלא במחיר המניה. הסיכון העיקרי, הוא שעוצמת התחרות תהיה חריפה מציפיות השוק, אך לדעתנו יש סיכוי גבוה יותר שדווקא היכולת של החברה להתייעל תפתיע לטובה. אנו מעלים את המלצתנו למשקל יתר, תוך הורדת מחיר היעד מ- 3.4 ש"ח ל- 3.0 למניה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה