חדשות אנליסטים

פועלים: הסיכונים לצמיחה איטית יותר בטווח הקצר גברו לאור אי-הוודאות הפוליטית

תחזית מחלקת המחקר של בנק ישראל לא הצליחה לשכנע את השווקים הפיננסיים ואלו לא מגלמים הסתברות משמעותית לעליית ריבית בחודשים הקרובים

חדשות ספונסר 14/07/2019 15:27

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום סקירה שבועית ואומרים כי מכלול האינדיקטורים שפורסמו עד כה מצביעים על האטה בצמיחת המשק ברבעון השני של השנה. נתוני סחר חוץ לחודש יוני, שפורסמו בשבוע החולף, מצביעים על ירידה בכל רכיבי היבוא: חומרי גלם, מוצרי צריכה ונכסי השקעה, וירידה גם ביצוא הסחורות, אם כי זו התמקדה רובה ככולה ביצוא התרופות. מדדי אמון הצרכנים, הן של בנק הפועלים והן של הלמ"ס, ירדו בחודש האחרון, אולי בתגובה לאי-הוודאות הפוליטית. מחלקת המחקר של בנק ישראל צופה צמיחה בשיעור של 3.1% השנה ו- 3.5% ב- 2020. בהודעת הריבית צוין שהצמיחה ברבעון השני עדיין איתנה, בנטרול ההשפעה של יבוא כלי-הרכב. אנו מעריכים כי הסיכונים לצמיחה איטית יותר בטווח הקצר גברו, לאור אי-הוודאות הפוליטית והריסון הפיסקלי הצפוי לאחר הבחירות. הצמיחה עדיין צפויה לעמוד על כ- 3%, זאת בהשפעה של המדיניות המוניטארית המרחיבה, והעלייה בהשקעות בבנייה ובתשתיות.

 

חטיבת המחקר של בנק ישראל צופה שהריבית תעלה ברבעון השלישי של השנה. נותרה עוד החלטה אחת ברבעון השלישי, כלומר המחקר צופה עליית ריבית בהחלטה הבאה. תחזית הריבית של מחלקת המחקר נקבעת בדרך כלל תוך התייעצות עם הוועדה המוניטרית, כך שהיא משקפת את דעתם של רוב חברי הוועדה. במסיבת העיתונאים הנגיד הדגיש שאי-הוודאות והסיכונים בכלכלה הגלובלית עשויים להביא לכך שהריבית תיוותר נמוכה, אך מנגד ציין שאין לשלול שהמדיניות בישראל תהיה מנוגדת לזו של בנקים מרכזיים אחרים. תחזית מחלקת המחקר לקחה בחשבון שהריבית בארה"ב צפויה לרדת, וכן שרמת האינפלציה השנתית בישראל צפויה להתמתן בחודשים הקרובים.

 

תחזית מחלקת המחקר לא הצליחה לשכנע את השווקים הפיננסיים ואלו לא מגלמים הסתברות משמעותית לעליית ריבית בחודשים הקרובים – תשואת מק"מ לשנה נסחרת ב- 0.31%, כלומר צפי לעליית ריבית רק בעוד כשנה, זאת בשעה שמחלקת המחקר סבורה שעד סוף 2020 הריבית תעלה שלוש פעמים. תופעה דומה ראינו בארה"ב, שם השוק גילם הפחתת ריבית כמעט ודאית בסוף יולי, בעוד שרוב חברי הפד סברו עד לאחרונה שהריבית כלל לא תפחת השנה. במקרה של ישראל, השחקנים בשוק ההון מתקשים להשתכנע שהריבית תעלה דווקא בתזמון שנראה פחות טוב מזה של שתי ההחלטות הקודמות. סביר להניח שהדעות בוועדה המוניטרית הן לא אחידות, ואנו לא פוסלים את האפשרות שהריבית תעלה באחת ההחלטות הקרובות, בעקבות שינוי הצבעה של חבר אחד או יותר, אם כי זה כרגע לא התרחיש המרכזי שלנו.

 

אנו מעריכים שהתשואות לטווחים הקצרים אינן נותנות משקל מספיק גדול לאפשרות של עלייה כזו בריבית. הנגיד העריך כאמור, שמדיניות הריבית בישראל יכולה להיות שונה מזו שחו"ל, ואנו נותנים לאמירה הזו משקל בתחזית לריבית בשנה הבאה, אם כי זה תלוי בעוצמה של הפחתות הריבית בארה"ב. בתרחיש של ארבע ירידות ריבית בארה"ב, כפי שמגולם כעת בשוק, קשה לראות את הריבית בישראל עולה פעמיים ב- 2020.

 

השקל התחזק בשבוע החולף ב- 0.4% מול סל המטבעות האפקטיבי. יתכן שפרסום תחזית מחלקת המחקר של בנק ישראל השפיע מעט, בשל הציפיות לצמצום פערי הריבית בין השקל לדולר. ייסוף השקל מול סל המטבעות וירידה במחירי הפירות והירקות יביאו למדדי מחירים נמוכים בחודשיים הקרובים. מדד המחירים לחודש יוני צפוי לרדת ב- 0.1% ומדד חודש יולי לעלות ב- 0.1% (עדכון כלפי מטה). האינפלציה ב- 12 החודשים הקרובים צפויה לעמוד על 1.4%. תחזית זו מניחה העלאת מיסים עקיפים במהלך השנה הבאה שיתרמו כ- 0.2% לאינפלציה.

 

לגבי הכלכלה הגלובלית, אומרים בפועלים כי מדדי המניות בארה"ב שוברים שיאים על רקע הציפייה להפחתת ריבית הפד. השווקים מגלמים בין שלוש לארבע הפחתות ריבית של הפד עד סוף 2020. אם הפסימיות בקרב המשקיעים היא כה גדולה שמצדיקה את הפחתות הריבית האלו, איך זה שהיא לא מחלחלת לשוקי המניות? יו"ר הפד פאוול ציין בעדותו בקונגרס שהקשר בין האינפלציה לפעילות הכלכלית רופף בשנים האחרונות, וכי ריבית שיווי המשקל של הטווח הארוך ירדה. אז אולי המשקיעים לא כאלו פסימיים באמת, אלא סבורים שהריבית תפחת, גם אם המשק האמריקני ימשיך להפגין עצמה. האינפלציה בארה"ב לא רחוקה כל כך מהיעד של הפד, אבל הפד מעדיף לבטח את עצמו מפני גורמי הסיכון שנראים באופק, והלחץ הפוליטי מצד טראמפ גם תורם כנראה.

 

בחודש יוני נוספו למשק האמריקני 224 אלף משרות, מספר גבוה בהרבה מהתחזית לתוספת של 160 אלף משרות. עליית השכר ברמה שנתית נותרה ברמה 3.1% ושיעור האבטלה עלה מעט לרמה של 3.7%. עם זאת, הפעילות התעשייתית, המושפעת ממלחמת הסחר, מאטה ומדד ה-ISM למגזר התעשייתי רשם ירידה נוספת בחודש יוני לרמה של 51.7 נקודות. המדד אומנם עדיין נמצא ברמה המצביעה על התרחבות בפעילות התעשייתית, אך הוא ירד לרמתו הנמוכה מאז ספטמבר 2016. הנתונים עדיין מצביעים ברובם על התרחבות בפעילות של המשק האמריקני, אך הערכות הן שהצמיחה ברבעון השני תהיה מתונה יותר מזו של הרבעון הראשון, סביב רמה שנתית של 2.0%, זאת בעיקר על רקע ההשפעות של מלחמת הסחר.

 

יו"ר הפד ג’רום פאוול אותת על הורדת ריבית קרובה בארה"ב לאחר שציין בנאום בשבוע שעבר שגבר חוסר הוודאות לגבי העתיד. ההאטה בפעילות הכלכלית בעולם, מלחמת הסחר, תקרת החוב הפדרלי והברקזיט, כל אלו העלו לדעתו את מאזן הסיכונים לצמיחת הכלכלה הגלובלית. גם פרוטוקול ישיבת חברי הפד שהתקיימה ביוני ופורסם בשבוע שעבר, הגביר את הציפייה להורדת ריבית בהחלטה בסוף החודש. הפרוטוקול חשף שרבים מחברי הפד סבורים שסיכוני הצמיחה והאינפלציה השתנו מהותית בתקופה האחרונה, ושהסיכונים נוטים כלפי מטה.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה