חדשות שוק ההון

אסדת לוויתן יצאה מטקסס בדרכה לישראל

במהלך חודש ספטמבר יותקנו יחידות האסדה על גבי היסודות שהותקנו זה מכבר במקומם

חדשות ספונסר 14/07/2019 10:16

א+א- 8

פרויקט האנרגיה הגדול של מדינת ישראל מגיע לשלביו הסופיים לקראת הפקת הגז ואספקתו ללקוחות בארץ ובאזור שצפויה לקראת סוף השנה. בשבועות האחרונים, השלימה שותפות לוויתן (שבהחזקת נובל אנרג’י, דלק קידוחים ורציו) את בניית ובדיקת המבנים התפעוליים של אסדת לוויתן (TopSides), באמצעותה יופק הגז הטבעי מן המאגר ויוזרם למערכת הולכת הגז של ישראל. 

 

המבנה התפעולי של האסדה מורכב מחמש יחידות תפעוליות שונות, שהראשונה שבהן יצאה לדרך מטקסס. בשבועות הקרובים ייצאו שאר היחידות לכיוון ישראל, כולן על גבי דוברות ייעודיות, והן צפויות להגיע בחודש ספטמבר. יחידות האסדה, שיוצרו במהלך 26 החודשים האחרונים ע"י נובל אנרג’י וחברות קבלניות המתמחות בפרויקטים מורכבים מסוג זה, יחצו בשבועות הקרובים את האוקיינוס האטלנטי בדרכן לישראל. 

 

עם הגעת חלקי האסדה בסוף הקיץ תחל פעילות נרחבת של כלי שיט באזור בו תוצב האסדה. עבודת ההנפה וההרכבה של יחידות התפעול על יסודות האסדה יבוצעו על ידי העגורן הימי הגדול בעולם. התהליך כולו יארך כארבעה שבועות ובסופו יעזוב העגורן את האיזור. במקביל תמשך עבודתן של מספר ספינות שנדרשות להמשך העבודות ההתקנה עד לתחילת ההזרמה המסחרית. בתקופת עבודות ההקמה האזור יהיה סגור לתעבורה ימית מסיבות בטיחותיות.

 

אסדת לוויתן מוצבת במרחק של כ 10 ק"מ מהחוף בעומק מים של 86 מטרים, וגובהה מעל פני הים ועד למפלס העליון 47 מטרים. זרוע האסדה (BOOM), שהיא חלק ממערך הבטיחות של האסדה, מגיעה לגובה של 130 מטרים מעל פני הים.אורכם של סיפוני האסדה 102 מטרים ורוחבם 80 מטרים. משקלם 38 אלף טון. 

 

במבנה התפעולי ממוקמים מתקני התהליך לטפול בגז של האסדה, מגורי צוות העובדים, מרחבי עבודה, מנחת מסוקים וכן לפיד שיופעל רק בעת הצורך, המהווה חלק ממערכת הבטיחות והפחתת הפליטות לאוויר מהאסדה, וממוקם בקצה הזרוע (BOOM).

 

על האסדה מותקנות כל המערכות הנדרשות לתפעולה העצמאי ללא תלות במערכות חיצוניות. לאחר חיבור והרכבת מתקני התפעול יבוצעו בדיקות הרצה ((Comissioning טרם ההפקה המסחרית, שצפויה כאמור לקראת סוף שנת 2019. עם חיבור מאגר לוויתן לחוף תוכפל קיבולת הגז המופקת בישראל. 

 

הדבר יאפשר הפחתה משמעותית בהיקף השימוש בפחם מזהם לייצור חשמל, דבר שיביא לצמצום ניכר בזיהום האוויר, ומשק החשמל הישראלי יוכל להתבסס כמעט באופן בלעדי על ייצור באמצעות גז טבעי. בנוסף תייצא ישראל לראשונה בהיסטוריה כמויות משמעותיות של גז טבעי למדינות שכנות.

 

מאגר לוויתן הממוקם כ-125 קילומטרים מערבית לחיפה, ובו 626 BCM גז טבעי (recoverable), התגלה בדצמבר 2010, ונחשב למאגר הגז הטבעי הגדול ביותר שנתגלה בעולם בעשור הקודם. בעשרים שנות פעילותן המשותפת גילו נובל אנרג’י ודלק (השותפות בלווייתן ביחד עם רציו) למעלה מ1000 BCM גז טבעי. 

 

השלב הראשון בפיתוח מאגר לוויתן, שעלותו 3.75 מיליארד דולר, כולל פיתוח תת ימי המורכב מ- 4 קידוחי הפקה בעומק ממוצע של כ-5 ק"מ מתחת לפני הים. כל קידוח הוא בעל כושר הפקה של כ-300 MMcf גז טבעי מדי יום, עם יכולת הפקה שנתית של כ-12BCM.

 

הגז הטבעי מהמאגר יועבר באמצעות שני צינורות תת-ימיים באורך של כ-120 ק"מ ישירות לאסדת לוויתן (פלטפורמה). הטיפול בגז ייעשה כולו בים, והגז המטופל וקונדנסט מיוצב יוזרמו מהאסדה, באמצעות צינור כניסה צפוני שיחובר למערכת הולכת הגז הארצית של נתג"ז (נתיבי גז לישראל), כפי שהוגדר בתוכנית המתאר הארצית.

 

כאמור חלקי האסדה יגיעו בסוף הקיץ על 4 דוברות גדולות, שילוו במנוף הימי הגדול בעולם ובצי של כלי שיט שיאפשר לאנשי הצוות שמתקינים את האסדה להקימה. פעולת כלי השיט תראה מהיבשה, ועם סיום כלל העבודות הן יעזבו את האזור.

 

שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ: "4 שנים לאחר שהשקתי את מתווה הגז, מה שנראה כבלתי אפשרי לפני כן, הופך למציאות לנגד עינינו. אסדת לוויתן החלה את מסעה למדינת ישראל. האסדה תאפשר לנו לשדרג את הביטחון האנרגטי, להחליף את הפחם המזהם בחדרה ובאשקלון בגז טבעי כחול-לבן, לייצא את עודפי הגז לירדן ולמצרים ובעתיד גם לאירופה, לקבל הכנסות של עשרות מיליארדי דולרים לטובת החינוך, הבריאות והרווחה של אזרחי ישראל. ישראל הופכת למעצמת אנרגיה וכולנו מרוויחים".

8 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  שטייניץ

  בשורה רעה מאוד ! הרבה דברים הרסניים בעולם החלו בשיכנוע עצמי כפי שהפלוסוף הגדול שטייניץ מנסה לשכנע גם אותנו . אני מקווה שינטוש את העמדה שהוא נמצא בה ויקשיב לאנשים חכמים ומנוסים ממנו בתחום. מלבד הסיכון שהוא מסכן את בריאות האזרחים הוא גם כנראה הולך להטביע את הפנסיות שלנו יחד עם תספורות לתשובה ושותפיו.

  בשי 14/07/2019 15:11

 2. 2
  וכל משקיעיו איתו יחד

  5 שנים תשואה שלילית זה רק הבקרוב של הסרט.

  תשובה הולך להתרסק 14/07/2019 13:02

 3. 3
  פטרוכמיה

  מפעל פטרוכימי הגדול במדינה בסיכון הגדול ביותר.

  פטר 14/07/2019 12:22

 4. 4
  חדשות טובות

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  O1984 14/07/2019 11:43

 5. 5
  ממליץ לפרסם הכתבה גם

  בפורום גז ונפט...הכי טיבעי שיש
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  תומס הקטר 14/07/2019 11:28

 6. 6
  אתה בטוח שלטובתנו? החברים של ביבי יגזרו עמלות על משהו בשרשרת.

  לחמנייה 14/07/2019 11:24

 7. 7
  לא מתייחסים להודעות תשובה האימון באיש בשפל המדרגה תשואה שלילית במניות ל5 שנים

  יוסי 14/07/2019 11:15

 8. 8
  האם זה מה שיגרום לרציו לעלות חזרה?

  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  EXCLOSIVE 14/07/2019 10:40