חדשות וול סטריט ושווקי העולם

הונג קונג: ההפגנות נמשכות, המשטרה יורה גז מדמיע והבורסה נופלת

מאות אלפי מפגינים נגד חוק ההסגרה לסין וחוסמים את רובע הממשל; הבורסה המקומית ירדה 2%; לאומי: "כל ניסיון לאפשר מעורבות סינית תפגע בנכונות של עסקים זרים לפעול בה

חדשות ספונסר 12/06/2019 12:23

א+א- 1

הצעת חוק חדשה של ממשלת הונג קונג שתאפשר הסגרת תושבים לרשויות בסין, מסעירה את המדינה ומוציאה מאות אלפי מפגינים לרחובות. מהמשטרה המקומית נמסר כי מספר המפגינים עלה בהרבה על ההערכות הראשוניות ועמד על כמיליון.

 

הבוקר התקדמו המפגינים לעבר בניין הפרלמנט בעיר וחסמו את הרחובות הראשיים. המשטרה מנסה לפזר את המפגינים בגז מדמיע, ללא הצלחה בשלב זה. מדובר בהפגנות הגדולות ביותר מאז מסירת השלטון הבריטי ב -1997.

 

מתנגדי החוק חוששים מהפגיעה במערכת המשפט האוטונומית של הונג קונג, ממנה נהנים תושבי העיר מאז שנת 2000, אז הועברה לידי סין באופן רשמי. הממשלה הסינית מפעילה לחץ רב על השלטון המקומי במטרה להחזיר את השליטה המשפטית לידיה.

 

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, מתייחס היום להשלכות האפשריות של הצעת חוק ההסגרה לסין וההפגנות בהונג קונג בעקבותיה ואומר כי

 

הצעת החוק, שהוצעה לראשונה בחודש פברואר, נועדה לכאורה לסגור פרצה על ידי שיתוף פעולה עם בקשות הסגרה ממדינות שונות, ובראשן סין, טייוואן ומקאו. השינוי המוצע מעמיד בסימן שאלה את העיקרון שהיה חשוב מאוד לשם פריחתה של הונג קונג כמרכז פיננסי ועסקי בינלאומי, של "מדינה אחת, שתי מערכות"; עיקרון זה מאפשר למושבה הבריטית לשעבר אוטונומיה גדולה יותר, ומבנה משפטי ברור ומובהק המתאים לחברות רב לאומיות.

 

מה המשמעות מבחינה כלכלית ופיננסית? מעמדה המיוחד של הונג קונג בעולם העסקים והפיננסיים הבינלאומי תלוי במידה רבה במידת האוטונומיה ובשלטון החוק הברור שלה. כל ניסיון להתפשר על אלה, ולאפשר מעורבות סינית רבה, תפגע בנכונות של עסקים זרים ותאגידים רב לאומיים לפעול בה.

 

בטווח הקרוב יותר, נראה שמי שתפגע היא אוכלוסיית העיר, שמתמודדת עם עלות מחיה גבוהה ובפרט מחירי נדל"ן יקרים ביותר עם נשיגות (affordability) נמוכה מאוד – אולי הנמוכה בעולם. על מנת להתמודד עם משבר נשיגות הדיור, לראש העיר היו יוזמות שבמסגרתן גייסו יזמים פרטיים לבניית בתים נוספים למעמד הבינוני. אך ככל שמידת האמינות של השלטון המקומי תתערער, ויגבר חשש מפני השתלטות סינית על סממני העצמאות של הונג קונג, הנטייה של חברות זרות ויזמים פרטיים להרחיב את הפעילות בהונג קונג תפחת.

 

הדאגות שהושמעו על ידי עסקים, פעילים דמוקרטיים, הקהילות המשפטיות, גופים דתיים, נציגים דיפלומטיים ואחרים נדחקו בנתיים הצדה. העיר עומדת בפני משבר פוליטי. יותר ממיליון מפגינים ברחובות - שיעור שיא. ההבטחות כי זכויות האדם יובטחו, לא עזרו. אלפי מפגינים נוספים הסתערו על כבישים מרכזיים ליד משרדי הממשלה, ואילצו פקידים לעכב דיון מתוכנן על הצעת החוק בבית המחוקקים של העיר. ההצעה, שעקפה כבר את הנוהל הרגיל לאישורי חקיקה, תועבר במהירות להצבעה חקיקתית שצפויה ב -20 ביוני. בייג’ינג לקחה עמדה ברורה בנושא, דבר שיקשה עוד יותר על נסיגה."

כתבות נוספות

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    חילופי שטחים: תושבי הונג קונג תמורת עזתים, אבומזנים, וועדי חרא וחיפה

    תכנית שלום 14/06/2019 13:37