איך ישפיע המיזוג של ריית’און ויונייטד טכנולוג’יס על אלביט מערכות?

בסוף השבוע הודיעו שתי ענקיות התעופה והביטחון על עסקת מיזוג ענקית; אלביט מערכות עשויה ליהנות בטווח הקצר מתמיכה במכפילי הרווחיות

חדשות ספונסר 10/06/2019 15:35

א+א-

בסוף השבוע דווח על מיזוג ענק בתעשיית הביטחון העולמית בין United Technologies –Raytheon . המיזוג שמאיים אפילו על בואינג ולוקהיד מרטין כנראה יאושר ע"י ההגבל העסקי האמריקני בשל מיעוט החפיפה בין החברות המתמזגות.

 

אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון, מפרסמת היום התייחסותה להשפעת המיזוג בין חברות הענק הללו על אלביט מערכות ואומרת כי אלביט מערכות עשויה ליהנות בטווח הקצר מתמיכה במכפילי הרווחיות, כיוון שהמיזוג מצית ציפיות לגל רכישות של חברות קטנות-בינוניות ותחרות עליהן. כמו כן, אלביט עשויה למצוא בעצמה תחום פעילות לא גדול לרכישה, כמו חטיבת ראיית הלילה של האריס אותה רכשה אלביט בעקבות מיזוג נוסף שהתפרסם לא מכבר, בין 3L להאריס האמריקניות.

 

בטווח הקצר: המיזוג עשוי להצית גל חדש של רכישות חברות קטנות ובינוניות בתחום הדיפנס בארה"ב. אמנם אלביט עצמה לא יכולה להירכש כחברת ביטחון לאומית, אך היא בהחלט יכולה ליהנות ממכפילי הרווח של הענף, שצפויים לקבל תמיכה או אף לעלות, אם אכן נראה גל כזה של רכישות.

 

בעולם הדיפנס, אלביט מערכות שוב נראית כחברה קטנה מול חברות הענק הממוזגות. זאת, למרות שהצבר שלה נושק לכ-10 מיליארד דולר. בטווח הקצר זה לא מצביע על אלמנטים שליליים. אלביט מתפקדת היום כתת-קבלנית של ראית’און, אחת משתי החברות המשתתפות במיזוג הענק.

 

חשוב לציין, כי במיזוג הקודם בין - UTX המשתתפת השניה במיזוג, לרוקוול קולינס שנרכשה ע"י UTX תמורת 30 מיליארד$ - אלביט לא נפגעה ולא ראתה הרעה בתנאי החוזים. בנוסף לכך, אלביט עשויה גם לזכות בהזדמנויות לבצע רכישת פעילות סינרגטית, אם פעילות כזו תיפלט במהלך המיזוג כמו ההזדמנות שניצלה כאמור במיזוג בין האריס ל-3L.

 

בשלב זה, פערי הגודל תומכים בפעילותה של אלביט מערכות לצד חברות הענק האמריקניות. במקביל, הסדרת הפעילות עם תת-קבלני הדיפנס (שאלביט היא אחד מהם) נמשכת בהובלת הפנטגון. הסדרה זו הופכת חוזים קצרים לחוזים קבועים ארוכי טווח, אך גם מייצרת לחץ מתמיד על ההתייעלות. גם אלביט מיישמת את ההתנהלות הזו מול קבלנים שלה. כך, בטווח הקצר קוטנה של אלביט מהווה אפילו יתרון בעולם של מיזוגי העל. בטווח הארוך ההשפעה תהיה תלויה בתקציבי הביטחון.

 

המיזוג בין שתי הענקיות יוצר חברה בהיקף של כ-86 מיליארד דולר במונחי שווי שוק וכ-72 מיליארד דולר בהכנסות. לאחר מכירת הפעילות האזרחית המיזוג ייצור את שחקנית הדיפנס הגדולה בארה"ב שאינה מתמקדת באיירוספייס. מדובר בשתי חברות שמעל 90% מההכנסות שלהן מגיעות מהשטח האמריקני. המיזוג צפוי ליצור 3 חברות נפרדות: שתי אזרחיות ואחת צבאית, שתכלול את מנועי פראט אנד וויטני. נציין, שראית’און היא המותג הצבאי החזק בין השתיים והמיזוג מעצים את המיצוב של החברה הממוזגת.

 

דיברנו לא מעט על מגרש של ענקים שהולכים ומתכנסים, והעוצמה של החברה הממוזגת מייצרת חששות אפילו אצל לוקהיד מרטין ובואינג. עם זאת, נראה כי בשל מיעוט החפיפה, המיזוג עבר פרה-רולינג עם ההגבל העסקי.

 

בעולם של מתחים פוליטיים גוברים ואיומי מלחמות הסחר - תעשיות הביטחון נהנות מביצועים חזקים בשווקים שרואים בהן תחום דיפנסיבי. מכפילי חברות הביטחון המובילות בארה"ב בכלל ומקבוצת ההשוואה של אלביט עברו בשנה האחרונה את מכפילי מדד ה-S&P 500 ונסחרים בפרמיה של מעל 20%.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה