חדשות נדל”ן

האם הגרלת מחיר למשתכן באמת משתלמת?

תוכנית מחיר למשתכן נוצרה מתוך הרצון להילחם במחירי הדירות הבלתי אפשריים עבור רבים. אבל האם היא באמת משתלמת? התשובה במאמר הבא

תוכן מקודם 14/05/2019 14:42

א+א-

תוכנית מחיר למשתכן נוצרה מתוך הרצון להילחם במחירי הדירות הבלתי אפשריים עבור רבים. מכאן שאם לפני כעשרים שנה התוכנית הייתה מזערית ודי נישתית, הרי שכיום היא כבר חולשת על מאות אלפי דירות, כאשר כל דירה מעניקה הנחה של מאות אלפי שקלים והיא כבר לא מיועדת רק לאוכלוסיית הקצה, אלא פשוט עבור אנשים שלא היו להם בששת השנים שקדמו להגשת הבקשה זכויות על דירה והם טרם נעזרו במדינה עבור השגת דירה.

 

 

תרחיש היתכנות

רגע לפני שנבחן האם תוכנית מחיר למשתכן כלכלית, נעצור לבחון כיצד זה מתאפשר, ולו על מנת להבין טוב יותר את סך התמונה. ובכן המדינה מסבסדת חלק ממחיר הקרקע ואף מעניקה הטבות לקבלן, כאשר הקבלן מחויב להעביר הלאה את ההטבה לצד של הרוכשים. ההטבה נעה בין 120 ל 500 אלף ש"ח, כך שמדובר בהטבה משמעותית. בנוסף, לפני שהפרויקט יוצא לדרך הקבלן מתחייב מראש כמה תעלה כל דירה, וזאת מבלי לפגום בטיב המפרט שנקבע באמצעות המדינה. אי לכך אם נאגד את סך הנתונים, נמצא שניתן להשיג הנחה גדולה שנעה בין 15 ל 30 אחוז מערך הדירה.

 

התמונה השלמה

הכול נשמע נהדר. המדינה מעניקה לקבלן תמריצים וביטחון, דואגת לקרקע ומוודאת שהן הקבלן והן הרוכש ייצאו מרוצים. האם אכן כל הנוצץ זהב? ובכן לא תמיד, כי יש לקחת בחשבון שאומנם מקבלים הנחה משמעותית, אך לא כמו זו שעשויים לחשוב, וזאת כי אם בוחנים את סך התמונה, מגלים די מהר שלרוב צריך לחכות לדירה כשלוש שנים, שלוש שנים בהן רוב האנשים ממשיכים להוציא מדי חודש דמי שכירות, אלא אם כן הם גרים אצל ההורים, כך שמדובר באיבוד של כמה עשרות אלפי שקלים מסך העסקה. בנוסף, למרות שהמדינה מחויבת לאיכות המפרט, אין זה אומר שהמפרט ברמה מאוד גבוהה, כך שכל שינוי רצוי יוביל להוצאה של עוד כמה אלפים.

 

בעיות צדדיות

למרות שהתוכנית סה"כ משתלמת, יש לקחת בחשבון שלא כולם יוכלו ליהנות ממנה, במיוחד כאשר אנשים שאינם זכאים עשויים לחבור לאנשים שכן זכאים להגיש מועמדות, עובדה שמרחיקה מהמטרה. עוד בעיה נפוצה נוגעת לאנשים שהחליטו לרכוש דירה בפרברי הארץ לצורכי השכרה, משמע אנשים תכננו להחזיק בנכס מניב ולהרוויח מהקלות משמעותיות בהליך הרכישה. עם זאת, מהלך זה הוביל אנשים רבים להחזיק בדירה ריקה, כי כאשר רבים מחזיקים באותה תוכנית פעולה ואילו הביקוש המקומי אינו גבוה, התוצאה מאכזבת ובמקרה זה בלתי רווחית. בנוסף, ראוי להכניס למשוואה שהמיקום אינו תמיד אידאלי, וכיוון שצריך להחזיק בדירה כחמש שנים לפני שניתן למכור אותה, הרי שרבים עשויים לגלות שהם קשורים למקום שאינו נכון עבורם, ולו מבחינה תעסוקתית.

 

שווה בדיקה

לבסוף נציין שאין פלוס ללא מינוס, ופה אנו מתייחסים לעובדה שתוכנית זו בין היתר מציעה תנאי משכנתא מאוד נוחים, אך מצד שני הם עשויים להתגלות כיותר מדי נוחים ומכאן שגם מפתים, משמע לא מעט זוגות שאין להם כרגע האמצעים הנחוצים, נוטים להימשך אחר הפיתוי ולהכניס את עצמם להתחייבות ארוכת טווח שאינה נכונה עבורם מבחינה כלכלית, כך שבמקום להפיק מהסיטואציה קרש קפיצה, ניתן לחפור בור ללא תחתית. שנסכם? הסיטואציה מכילה לא מעט יתרונות והטבות ראויים, אך חשוב לבחון האם סך הסיטואציה נכונה עבורכם ספציפית מבחינת עלות, מיקום ותזמון, וזאת כי איך שלא תהפכו את הדברים, מדובר בהוצאה לצד התחייבות ארוכת טווח - חומר למחשבה!

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה