חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: עדיין מאמינים שבסופו של דבר כן ייחתם הסכם הסחר סין-ארה”ב

דו"ח התעסוקה מצטרף לנתוני הצמיחה החזקים, ולשיאים במדדי המניות שלא מצדיקים הורדת ריבית השנה

חדשות ספונסר 07/05/2019 13:55

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מפרסם היום את סקירת המקרו השבועית ואומר כי נשיא ארה"ב הודיע לאחרונה במפתיע שהשיחות עם סין בנושא הסחר מתקדמות לאט מידי לטעמו, ולכן הוא מתכוון להעלות את שיעור המכסים על יבוא מסין ל-25 אחוזים כבר ביום שישי הקרוב, לאחר שהקפיא זאת בתחילת מרץ. הפרסום מגיע בניגוד לדיווחים האחרונים של שר האוצר האמריקאי וסגן נשיא סין על התקדמות חיובית ופרודוקטיבית בשיחות.

 

אנו לא יודעים האם ההודעה של נשיא ארה"ב היא חלק מאסטרטגיית המשא ומתן, כדי לקדם את החתימה או שהיא צפויה אכן להתממש. במידה והמכסים באמת יעלו בשישי הקרוב הדבר יפגע בסחר העולמי בכלל ובענפי התעשייה בפרט - בסין אך גם בארה"ב. אנו מאמינים (ועד לסופ"ש האחרון גם השווקים האמינו בהסתברות גבוהה) שבסופו של דבר כן ייחתם הסכם, גם אם הוא לא יפתור סופית את כל הנושאים שבמחלוקת.

 

דוח התעסוקה הראשוני לאפריל היה ברובו חיובי. נרשם גידול מהיר של 263 אלף משרות חדשות ואף נתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה. שיעור האבטלה ירד ל-3.6 אחוזים, קרוב לרמה הנמוכה ביותר מזה כ-50 שנה, אך זאת במקביל לירידה מאכזבת בשיעור ההשתתפות. למרות שוק העבודה ההדוק הלחצים האינפלציוניים כרגע לא מתחזקים, כך על פי נתוני השכר השבועי הממוצע שעלה ב-0.2 אחוז וב-3.2 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים. בניגוד לחוזים על הריבית שמתמחרים כ-50 אחוזים סיכוי להורדת ריבית עוד השנה. להערכתנו נתוני הצמיחה החזקים, האבטלה הנמוכה והשיאים במדדי המניות לא מצדיקים הורדת ריבית השנה.

 

נתוני התעסוקה הראשוניים למרץ היו מצויינים, שיעור האבטלה ירד ל-3.9 אחוזים (על פי נתונים מנוכים עונתיות) וזאת במקביל ליציבות בשיעור ההשתתפות סביב 64.2 אחוזים. בגילאי העבודה העיקריים שיעור האבטלה נותר יציב על 3.6 אחוזים, תוך כדי עלייה קלה בשיעור ההשתתפות.

 

נתוני התעסוקה החזקים, כמו גם המדד המשולב של בנק ישראל שצמח בקצב של 0.3 אחוז במרץ מתווספים לשאר הנתונים החזקים שפורסמו בחודשיים האחרונים ומצביעים על האצה בצמיחה ברבעון ראשון. אנו צופים שהצמיחה ברבעון הראשון תגיע ל-5%.

 

הכנסות המדינה ממסים (ללא יבוא ביטחוני) היו מעט מאכזבות ועמדו על 23.7 מיליארד ₪ באפריל, ירידה נומינלית של כ-6 אחוזים בהשוואה לאפריל שנה שעברה, אך יש לזכור שבעקבות חופשת חג הפסח חלק מההכנסות כנראה נדחו לחודש מאי. לכן, הגירעון כאחוז מהתוצר ב-12 החודשים האחרונים עלה בהתאם להערכתנו במהירות ל-3.8 אחוזים, הרמה הגבוהה ביותר מאז 2013. אנו צופים שהגירעון צפוי לרדת במקצת בחודשים הבאים אך להימצא מעל ליעד הממשלתי במהלך כל השנה (ללא הכנסות חריגות).

 

על מנת להמשיך ולשמור על אופק הדירוג הגבוה והיציב של ישראל הממשלה החדשה שתקום תצטרך לעמוד במשמעת פיסקאלית ולהציג תוכנית לשנים הבאות עם תוואי גירעון יציב. הדבר יחייב את הממשלה לרסן את קצב הגידול העתידי בהוצאות (מאתגר, על רקע העלייה במתיחות הביטחונית האחרונה והמשא ומתן הקואליציוני), או להגדיל את ההכנסות על ידי העלאת מיסים (תמיד מאתגר). להערכתנו, עיקר צעדים אלו ימומשו רק בתקציב שנת 2020, כאשר סביר שנראה תמהיל הכולל קיצוץ תקציבי, עליית מיסים מסוימת וגם גידול ביעד הגירעון.

 

הירידה במחיר הנפט והייסוף בשקל תרמו לעדכון קל כלפי מטה של התחזית קדימה. הציפיות לאינפלציה נותרו כמעט ללא שינוי בהשוואה לסקירה הקודמת, זאת למרות שבשבוע האחרון מחיר הנפט ירד והשקל התחזק. מכאן, הפחתנו קלות את תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הבאים ל-1.3 אחוזים.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה