חדשות אנליסטים

מיטב דש: ממשיכים להמליץ על חשיפה בינונית-גבוהה לאפיק המנייתי

"המשקיעים צריכים בהדרגה להטות חשיפה מארה"ב למדינות אחרות"

חדשות ספונסר 06/05/2019 12:44

א+א-

אלכס זבז’ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש מפרסם היום את סקירת המאקרו השבועית ואומר כי הנתונים במשק ממשיכים להצביע על התייצבות ושיפור בצמיחה ואינדיקאטורים רבים במשק מצביעים על בלימת האטה בפעילות שהייתה ניכרת עד לפני מספר חודשים. על כך העידו נתוני המדד המשולב ושוק העבודה בשבוע שעבר. שיעור האבטלה בקרב הגילאים 25-64 נותר יציב בשנתיים האחרונות, אך זאת תוך עלייה בשיעור המשתתפים בכוח העבודה שהגיע לשיא ברבעון הראשון. התוספת השנתית של המועסקים הייתה יציבה יחסית. עיקר התוספת במועסקים, מלבד הענפים המתייחסים למגזר הציבורי, נרשמה בענפי הטכנולוגיה ובענף האירוח והאוכל. ביתר הענפים התוספת הייתה קטנה או שלילית. בלטה במיוחד ירידה במועסקים בענף התעשייה והמסחר.

 

אחת הסיבות המרכזיות להאטה בפעילות בשנה שעברה היה הקיפאון בשוק הנדל"ן שגרר האטה גם בתחומים האחרים כגון הצריכה הפרטית. בחודשים האחרונים מסתמן דווקא גידול מתון בפעילות בענף תוך עלייה בהתחלות הבנייה, בכמות העסקאות והתאוששות בשוק המשכנתאות. בשורה התחתונה: השיפור בצמיחת המשק ברבעון הראשון מסתמך ככל הנראה על התאוששות בענף הנדל"ן המקומי, עלייה ברכישות הרכבים וגידול מהיר באשראי העסקי. השיפור ביצוא הסחורות והייצור תעשייתי נקודתי ומשקף בעיקר חברות ספציפיות.

 

לגבי נתוני המאקרו בעולם אומר זבז’ינסקי כי הנתונים לגבי הכיוון של הכלכלה העולמית עדיין לא ממש חד משמעיים. נתחיל מהנתונים השליליים יותר - מדד מנהלי הרכש הגלובלי בתעשייה המשיך לרדת גם בחודש אפריל וכעת הוא רק במעט גבוה מ-50, מדדי מנהלי הרכש בסין ירדו במקצת בחודש אפריל. אחד הסימנים שמעלים שאלות לגבי ההתאוששות הייתה ירידה במחירי הסחורות, במיוחד המתכות שיכולה להיות סימן של חולשה בתעשייה. יחד עם זאת, גם התחזקות הדולר עשויה לתרום לחולשה במחירי הסחורות.

 

בצד החיובי של הנתונים הגלובליים בלטו שיפור מדדי מנהלי הרכש בקוריאה, מלזיה ותאילנד בחודש אפריל. גם מדד המניות של חברות התובלה הימית היה לאחרונה במגמת שיפור, מה שבדרך כלל מצביע על התאוששות בסחר החוץ בעולם. בשורה התחתונה, אנו מעריכים שהפעילות הכלכלית בעולם תתאושש במחצית השנייה של השנה בהשפעת השיפור במשק הסיני והחתימה על הסכם הסחר בין ארה"ב לסין.

 

נתוני הצמיחה והאינפלציה החיוביים באירופה מקטינים סיכוי להוספת התמריצים ע"י ה-ECB. בניגוד לציפיות, הצמיחה בגוש האירו לא ירדה ברבעון הראשון ונותרה יציבה ברמה של 1.2%. היציבות נרשמה ברוב המדינות הגדולות (גרמניה עדיין לא פרסמה).

 

בשווקים, אומרים במיטב, הדיון לגבי כיוונו של שוק המניות מתנהל לאחרונה בעיקר סביב העניין של מדיניות ה-FED. לדעתנו, המשקיעים מייחסים השפעה מוגזמת ל-FED ולבנקים המרכזיים בכלל בתקופה זו. יש להם בוודאי השפעה, אך השוק לא ירד בגלל ה-FED בסוף 2018 ולא עולה רק בזכותו.

 

העליות לאורך זמן בשווקים תלויות יותר בכיוון הכלכלה העולמית ולא באם ה-FED יוריד את הריבית ברבע אחוז או לא. כל עוד לא מדובר בחזרה לתהליך עליית ריבית, ואנחנו ככל הנראה רחוקים משם, כיוון השוק צפוי להיות חיובי במידה והכלכלה העולמית תמשיך להתאושש ושוק המניות לא "יתחמם מדי", מה שעדיין לא קרה. אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה בינונית-גבוהה לאפיק המנייתי, תוך הטיית התיק לטובת הסקטורים של הצמיחה. לשוק האמריקאי יש עוד מקום להציג ביצועים עודפים ביחס לשוקי המניות בעולם, אך המשקיעים צריכים בהדרגה להטות חשיפה מארה"ב למדינות אחרות.

 

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה