חדשות אנליסטים

הראל ביטוח ופיננסים: ”שיא בהשקעות הישירות של זרים בארץ”

סך ההשקעות הישירות של זרים בישראל שבר שיא במהלך הרבעון האחרון אשתקד, עם קרוב ל-12 מיליארד דולר ו-22 מיליארד דולר בסיכום שנת 2018

חדשות ספונסר 12/03/2019 15:03

א+א- 1

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים מפרסם היום את סקירת המקרו השבועית ואומר כי "עוד לפני מלאנוקס היה שיא בהשקעות הישירות של זרים בארץ. הגורמים המבניים ממשיכים לתמוך בהתחזקות השקל מול סל המטבעות אך לא בקצב שראינו בחודש ינואר 2019.

 

סך ההשקעות הישירות של זרים בישראל שבר שיא במהלך הרבעון האחרון אשתקד, עם קרוב ל-12 מיליארד דולר !!! ו-22 מיליארד דולר בסיכום שנת 2018 - נתון המעיד על רמה יוצאת דופן של ביקושים לחברות ישראליות.

 

העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים עלה בחדות ל-4.2 מיליארד דולר (על פי נתונים מנוכים עונתיות) ברבעון האחרון של 2018, העודף הרבעוני הגבוה ביותר מזה 3 וחצי שנים. נתוני הרבעונים הקודמים עודכנו כלפי מעלה, כך במהלך ארבעת הרבעונים האחרונים עלה העודף כאחוז מהתוצר ל-3 אחוזים. יש לציין שחלק ניכר מהעודף במהלך הרבעון הוא כתוצאה של גידול חריג בעודף בחשבון ההכנסות, בשל גידול מהיר בהכנסות של תושבי ישראל מהשקעות בחו"ל, שיותר מפיצה על ההצטמצמות בעודף במאזן המסחרי.

 

להערכתנו, בטווח הארוך החוזקה בהשקעות של זרים בארץ, לצד המשך גידול בעודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים, שצפוי אף להתרחב עם היצוא הצפוי של הגז הטבעי, ממשיכים לתמוך בהתחזקות השקל מול סל המטבעות אך לא בקצב שראינו בחודש ינואר 2019.

 

בשישי הקרוב יתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש פברואר, אנו צופים ירידה של כ-0.1-0.2 אחוז בשל ירידה עונתית במחירי ההלבשה והדיור (סוף החורף) שיקוזז עם המשך העלייה במחירי הפירות והירקות. לאחר מכן מדד מרץ צפוי להתחיל את רצף המדדים החיוביים עונתית (מרץ עד מאי) ויעלה ב- 0.5-0.4 אחוז בשל עלייה בסעיפי הדיור, ההלבשה והדלק.

 

הכנסות המדינה ממסים בפברואר היו מאכזבות ועמדו על 24.3 מיליארד ₪, ירידה של כ-7 אחוזים בהשוואה לפברואר אשתקד. גידול מהיר בהחזרי מס לצד קיטון ביבוא הרכבים היו חלק מהגורמים לכך. אמנם הוצאות הממשלה התמתנו בפברואר, אך הן עדיין צומחות בקצב מהיר יותר מההכנסות, כך הגירעון המצטבר מתחילת השנה עלה ל-5.6 מיליארד ₪ וכאחוז מהתוצר עלה ל-3.5 אחוזים (ב-12 החודשים האחרונים), הרמה הגבוהה ביותר מאז 2013.

 

הנתון מחזק את הערכתנו מהחודשים הקודמים שב-2019 הגירעון כאחוז מהתוצר צפוי להימצא מעל ליעד הממשלתי במהלך כל השנה ואף לנשוק ל-4 אחוזים. יחד עם זאת, אנו מאמינים שהממשלה החדשה תמשיך לעמוד במשמעת הפיסקאלית, כדי להמשיך ולשמור על אופק הדירוג הגבוה והיציב של ישראל. לכן, כפי שציינו בעבר, המצב יחייב את הממשלה לרסן את קצב הגידול בהוצאות או להגדיל את ההכנסות על ידי העלאת מיסים (או קיצוץ בהטבות). להערכתנו צעדים אלו ימומשו רק לקראת הרבעון האחרון של השנה ובתחילת 2020.

 

בארה"ב, נתוני מאקרו טובים מעלים את הסיכון שבתחזיות המעודכנות שיתפרסמו בעוד כשבועיים הבנק המרכזי בארה"ב לא יפסול באופן חד משמעי העלאת ריבית נוספת בסוף השנה, דבר שיכול לעורר תנודתיות בשווקים.

 

דוח התעסוקה הראשוני לפברואר היה מעורב, אך התמונה החיובית של שוק העבודה לא השתנתה והיא ממשיכה לתמוך בהמשך לחצי שכר. בפברואר נרשם גידול מתון במיוחד של 20 אלף בלבד במספר המשרות החדשות אך זאת לאחר גידול של מעל ל-300 אלף בחודש הקודם. שאר הנתונים היו מאוד מעודדים; שיעור האבטלה (שמחושב בסקר נפרד) ירד ל-3.8 אחוזים עם יציבות בשיעור ההשתתפות. השכר הממוצע ממשיך להפתיע לחיוב עם גידול של 3.4 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים, מעל לצפי והקצב המהיר ביותר מאז תחילת 2009.

 

הגירעון במאזן הסחורות הגיע לשיא חדש בסוף 2018 של כ-82 מיליארד דולר כאשר היבוא המשיך לצמוח בשל חוזקה של הביקושים המקומיים בארה"ב לצד ירידה ביצוא של המדינה בשל החולשה בסחר העולמי בחלקה בשל הצעדים של ארה"ב עצמה במסגרת מלחמת הסחר מול סין.

 

לאחר ירידה חריגה של קרוב ל-2 אחוזים בדצמבר, המכירות הקמעונאיות רשמו התאוששות בתחילת השנה עם עלייה קלה של 0.2 אחוז בינואר (0.9% ללא רכבים וחלפים). הנתון היה טוב מהצפי, אך עדיין קצב מתון.

 

נתוני השכר החזקים מצד אחד, אך הצפי לצמיחה חלשה מאוד ברבעון הראשון מהצד השני (בעקבות ההשבתה הממשלתית והחולשה בסחר העולמי) יביאו להערכתנו את הבנק המרכזי שלא לסתות מכוונתו להמתין עם המשך עליית הריבית בחודשים הקרובים ולאותת על יציבות. יחד עם זאת, יש סיכון שבתחזיות המעודכנות שיתפרסמו בעוד כשבועיים הבנק לא יפסול לגמרי העלאת ריבית נוספת עוד בסוף השנה, דבר שיכול לעורר תנודתיות בשווקים".

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    לידיעת מי ששאל למה השקל מתחזק

    בטווח קצר אולי ספקולנטים משחקים בשקל. אבל בטווח ארוך ככל שיש יותר יצוא ומכירת חברות - הדולר יורד. ההייטק פוגע בדולר. והדולר רק מחזיר לו קצת חזרה. הכי מגוחכים סמנכלי כספים של חברות הייטק שמוכרים כל חודש יחד מיליארדי דולרים כדי לשלם משכורות בשקלים ומתלוננים שהדולר יורד. והגדול מכולם סטף ורטהיימר התלונן על ירידת הדולר. אחרי שהמיר מיליארד דולר כדי לשלם מס. ועוד כמה מיליארדים לשקלים כדי להשקיע בחברות ישראליות. או בפארק תעשייה בתל חי. בגלל הציונות שלו - הדולר נדפק. לא לשכוח ולא לסלוח. הוא האדם שעשה האקזיט הכי גדול ליחיד. שהמיר בחייו הכי הרבה דולרים לשקלים.
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    ATUK19 12/03/2019 15:17