אקסלנס: היקף האג”ח בתשואות שלילית חזר לעלות

"היצע הזדמנויות ההשקעה בתשואה גבוהה נעלם ומותיר שתי ברירות: הורדת ריבית עד 2020 או האטה כלכלית חדה"

חדשות ספונסר 09/01/2019 10:59

א+א-

אמיר כהנוביץ הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס אומר בסקירתו השבועית כי "היצע הזדמנויות ההשקעה בתשואה גבוהה נעלם ומותיר שתי ברירות: הורדת ריבית עד 2020 או האטה כלכלית חדה". לדבריו, חברת מודיס’ מעריכה כי הקושי של סין לצמוח נובע בעיקר מהעדר הזדמנויות השקעה בתשואה גבוהה, מה שמצריך אותה ללקיחת חובות בהיקפים הולכים וגדלים כדי לשמר את הצמיחה ברמות הנוכחיות. נראה שגם השוק במערב חווה תופעה דומה ומתקשה למצוא השקעות בתשואה גבוהה, מה שבא לידי ביטוי בעצירה טוטאלית של הנפקות האג"ח HY בחודש דצמבר, לראשונה מאז משבר הסאב-פריים. בשונה מאז כיום נראה שאנחנו לא במשבר אלא יותר במיצוי המחזור הכלכלי. הדרך היחידה להחזיר את הכדאיות בהשקעות שיספקו צמיחה היא להוריד את הריבית ולהקל את תנאי האשראי וזה מה שסין החליטה להתמקד בו, גם בשבוע שעבר ע"י הפחתת יחס הרזרבה לבנקים. 

 

בנוסף, מתייחס כהנוביץ לכך שהיקף האג"ח בתשואות שלילית חזר לעלות – עד חודש אוקטובר היקף האג"ח בעולם שנסחר בתשואה שלילית הלך וירד עד שהיה אפשר להאמין שזה יהפוך לזן נכחד, אלא שיחד עם ירידת התשואות בעולם גם היקף האג"ח בתשואה שלילית חזר לטפס ו-2.6 טריליון דולר של נכסים הצטרפו למעגל התשואה השלילית הגלומה, ובסה"כ 8.3 טריליון דולר. בלטו ירידת תשואות בגוש האירו שהכניסה עוד ועוד סדרות לטריטוריה הדמיונית, בניהן בלטו בירידה לטריטוריה שלילית אג"ח גרמניות עד סדרה לפדיון בעוד תשע שנים, לראשונה מאז מאי 2017. ביפן כל הסדרות לפדיון עד עשר שנים נמצאות כעת בטריטוריה שלילית, לראשונה מאז ספטמבר 2017. אנו מעריכים שבמחזור הורדת הריביות הבא בעולם, יהיה אשר יהיה, עוד ועוד אג"ח ייכנסו לטריטוריה שלילית, כולל חשבונות עובר ושב, מה שיותיר למי שלא רכש אג"ח עם תשואות חיוביות מבעוד מועד לאלטרנטיבות חסרות סיכון שליליות.

 

כהנוביץ סבור שהעלאות ריבית הן בד"כ מדורגות ומתונות אך הפחתות ריבית? הפחתות זה כבר סיפור אחר... – אל תטעו להתרגל לשינוי ריבית של 25 נ"ב ברבעון, כפי שחווינו במתווה העלאות האחרון. כשהריבית מתחילה לרדת, כשהיא מתחילה לרדת, היא יורדת! מספיק להיזכר במחזור הפחתות הריבית של 2008 - הריבית עמדה אז, באוגוסט 2007, על 5.25% ושנה לאחר מכן, בדצמבר 2008, כבר עמדה על 0.25%, ירידה של חמישה אחוזים!! כיום כידוע, ריבית הפד עומדת על 2.5% ומגולמת לרדת בסבירות של כ-27% בינואר 2020. במקרה שבו המצב הכלכלי יחמיר במהלך 2019, 2020 או מתישהו בעתיד הרחוק יותר, אם אכן תתחיל הפחתת ריבית, היא לא תהיה חמודה של רבע אחוז ברבעון, אלא עשויה ליפול בפתאומיות בעוצמה ואף לרדת מתחת לאפס, מה שמשאיר להערכתנו את המח"מ הארוך סופר מעניין.

 

עוד אומר כהנוביץ: חטיבת המחקר של בנק ישראל ממשיכה להטעות את הועדה המוניטרית בכך שהאינפלציה בישראל תגיע לכיוון מרכז היעד גם עם העלאת ריבית מהירה יותר מזאת שהשוק מגלם – בעוד השוק לא רואה איך האינפלציה בישראל הולכת להגיע לכיוון מרכז היעד בשנים הבאות בהודעה הצמודה להחלטת הריבית הוסבר כי מחלקת המחקר ממשיכה לשכנע את הועדה המוניטרית שכן: "המשך עליית השכר והימצאות המשק בסביבת תעסוקה מלאה יתמכו בהמשך עליית האינפלציה לכיוון מרכז היעד". ההישענות של מחלקת המחקר על האצה בשכר כגורם אינפלציוני מבוסס על תיאוריות מהמאה הקודמת שנסתרו/נשברו מאז ברוב העולם, כולל בישראל. השכר בישראל עולה בקצב מהיר כבר מספר שנים מבלי לייצר אינפלציה, תופעה שכונתה ע"י יו"ר הפד לשעבר, ילן, כ"תעלומה". בנוסף, הניסיון של השנים האחרונות מלמד שכדאי לוועדה לנרמל את תחזית האינפלציה של חטיבת המחקר ולהוריד ממנה לפחות חצי אחוז.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה