חדשות שוק ההון

תחום ה-P2P - השקעה אלטרנטיבית שכל משקיע חייב להכיר

הריבית האפסית ושיעור האבטלה הנמוך תומכים בענף ה-P2P, אך המבחן הגדול של הפלטפורמות הללו שנמצאות בתחילת הדרך הוא בזמני משבר, עליית ריבית וגידול באבטלה

מערכת ספונסר 04/12/2018 17:00

א+א-

רבים מהמשקיעים מכירים היטב את ההשקעות המסורתיות כמו תיקי השקעות וקרנות הנאמנות. השקעות אלו, מושפעות באופן טבעי מכיוון השווקים – עליות או ירידות.

 

לצד ההשקעות המסורתיות, התפתח בשנים האחרונות אפיק ההשקעה שנהנה מצמיחה וגידול חד בגיוסים - תחום ההשקעות האלטרנטיביות - תחום שנולד מהצורך והרצון של המשקיעים בתשואה עודפת שאינה תלויה בתנודות השוק.

 

מהן השקעות אלטרנטיביות?

מדובר במוצרי השקעה אלטרנטיביים להשקעות המסורתיות כדוגמת תיקי השקעות, קרנות נאמנות, ותעודות סל.

 

ישנו מגוון רחב של השקעות אלטרנטיביות כמו קרנות גידור, קרנות Private Equity, קרנות נדל״ן ועוד. לצד יתרונות, כמו תשואה יציבה וניתוק מהתלות בשוק ההון, החיסרון העיקרי של ההשקעות האלטרנטיביות, הוא בעיקר בסכום ההשקעה מינימלי גבוה מאד, לצד ויתור על נזילות הכספים.

יחד עם זאת, השקעות אלטרנטיביות כיום הן כבר לא נחלתם הבלעדית של גופים מוסדיים וחברות ענק, ויש מכשיר השקעה אלטרנטיבי ונזיל שכל משקיע בישראל חייב להכיר: הלוואות עמית לעמית (peer to peer) או בשם המקוצר והנפוץ הלוואות P2P.

 

בשלושת הרבעונים של 2018, זרמו מאות מילוני שקלים לפלטפורמות ה-P2P – זינוק של של פי 10 בגיוסים בהשוואה לשנת 20017 כולה. זאת על רקע הנזילות הגבוהה והאפשרות של המשקיעים ליהנות מתשואה חיובית גם כשהשוק יורד.

 

הלוואות חברתיות או הלוואות עמיתים או p2p - הן מוצר חדש ומעניין מתחום הפינטק וכדי לבחון אותו כחלופה להשקעה, חשוב להבין את המנגנון של המכשיר.

 

הלוואות P2P – איך זה עובד?

בדומה לUber בעולם המוניות, המחברת באמצעות הטכנולוגיה בין נהג לנוסע, כך גם טכנולוגיה המשלבת בין הייטק לפיננסים ( FINTECH ), הצמיחה תעשייה שלמה של פלטפורמות אינטרנטיות, המחברות בין לווים לבין מלווים (משקיעים).

 

במקום שהבנק או שחברת כרטיסי אשראי יעמידו הלוואה ללקוחותיהם, אנשים פרטיים או גופים מוסדיים יכולים כיום להלוות את הכסף, בהליך מהיר, המתבצע דיגיטלית בלחיצת כפתור. הרווח הוא כפול, מצד אחד מקבלי ההלוואה זוכים להלוואה נוספת שאינה מבנק או מחברת כרטיסי אשראי בתנאים אטרקטיביים, ומצד שני, המלווים נהנים מתשואה שנתית אטרקטיבית, שנקבעת בהתאם לרמת הסיכון שבוחר המשקיע.

 

יתרונות המוצר

  • שיעור תשואה גבוה בסביבה של ריבית אפסית - התשואה השנתית הממוצעת למשקיעים באתרי חברות הפינטק יכולה להגיע ל-6-8%, תשואה גבוהה משמעותית מאגרות החוב.
  • השקעה בעלת מתאם נמוך לשוקי ההון - על רקע המשבר הפיננסי העולמי ב-2008 והתנודתיות בשווקים כיום, קיימת חשיבות רבה לגיוון תיק ההשקעות עם מוצרים פיננסיים אלטרנטיביים בעלי מתאם נמוך או אפסי להתנהגות השווקים.
  • בחירת מסלולים לפי רמת סיכון – בדומה לקרנות נאמנות ואגרות חוב שמדורגות לפי סיכון, כך גם לכל בקשה להלוואה מצורף דירוג סיכון. ובכך יכול המשקיע להרכיב תיק הלוואות לפי דרגות הסיכון שיבחר. הלוואות עם ריבית גבוהה לצד סיכון גבוה יותר, הלוואות בריבית נמוכה וסיכון נמוך, או שילוב של מספר רמות סיכון שונות בתיק אחד, ליצירת גיוון בתיק.
  • סכום השקעה מינימלי נמוך יחסית - החל מ-5,000 ₪ .
  • נזילות גבוהה – ניתן למשוך בכל עת חלק מהסכום או את כל היתרה.
  • אין עלויות משיכה וקנסות יציאה
  • מיסוי - 15% מהרווח הנומינלי בהלוואות שאינן צמודות (כמו ב-TARYA ובבלנדר) לעומת 25% על הרווח הריאלי בהשקעות בשוק ההון.

 

תעשיית ה-P2P בישראל

בישראל החלו לפעול פלטפורמות P2P בשנת 2014, ופעילותם נמצאת מאז בקצב צמיחה מתון שזינק ב-2018, בין היתר בשל כניסה של גופים מוסדיים שזיהו את הפוטנציאל וכן בשל תחילת הרישוי והפיקוח של הממונה על שוק ההון באוצר, שהחלה בשנה זו.

 

נכון לאוקטובר 2018 פועלות בישראל 7 חברות P2P שגייסו מעל מיליארד שקל מתחילת הפעילות, כאשר קצב הגידול עבר מעשרות מיליונים בשנה למאות מיליונים ב-2018 - צמיחה של מאות אחוזים, אם כי היא עדיין לא מדגדגת את סך האשראי הצרכני שנאמד בכ-150 מיליארד שקל – היקף שנשלט כיום על ידי הבנקים וחברות כרטיסי האשראי.

 

מכשירי השקעה בתחום ה-P2P הבולטים בשוק המקומי

החברות הבולטות בתחום ה-P2P בישראל הן חברת TARYA ובלנדר. חברות אלו, מציעות  למשקיעים תשואה שנתית ממוצעת של 6% על ידי תיק אשראי מפוזר כאשר בבסיס הפעילות עומדת טכנולוגיה פיננסית המאפשרת לבצע הליכי חיתום ודירוג הסיכון של כל לווה.

 

השחקנית הגדולה בשוק ה-P2P בישראל הינה, חברת טריא (Tarya), עם נתח משמעותי כמיליארד שקל. הפלטפורמה של טריא מאפשרת למשקיע לקבל סל אוטומטי של הלוואות בהינתן רמת סיכון שהמשקיע מכתיב.

 

בלנדר, היחידה בעלת פעילות נרחבת הן בישראל והן בשוק האירופאי (המפוקח ע"י הבנק המרכזי האירופאי) ומאפשרת ללקוח ליהנות מתשואה יציבה ומעטפת ביטחון. בלנדר מספקת חלופה לאפיק סולידי בתיק הלקוח המותאם לדרגת הסיכון שהלקוח בחר באופן אוטומטי לחלוטין. כמו כן בפלטפורמה קיימים כלים מתקדמים המותאמים לסוחרים המעוניינים בשליטה מלאה בתיק ההשקעה שלהם, עד לרמת ההלוואה הבודדת.

 

לצד השקעה בתחום ה-P2P בשוק המקומי, קיימת אפשרות השקעה נוספת למי שמעוניין להשקיע בתחום ה-P2P בארה"ב, באמצעות קרן ההשקעות P2P של הלמן-אלדובי המתמחה בהשקעה בהלוואות בתחום ה-Consumer Credit באמצעות פלטפורמת ה-P2P בארה"ב.

 

הקרן משקיעה באמצעות Prosper ו-Lending Club, שתי פלטפורמות ה-P2P הגדולות בארה"ב, שאינן פתוחות להשקעות ישירות של משקיעים ישראליים או משקיעים מחוץ לארה"ב.

 

השקעה בקרן זו, מתאימה למי שמעוניין להשקיע בדולרים ולוותר על הנזילות (ניתן למשוך את הכסף לאחר שנה).

 

מדובר בקרן P2P ציבורית, שהונפקה על פי תשקיף ובכך מאפשרת לכל משקיע עם הון של 50 אלף דולר ומעלה להשקיע בקרן. מתחילת הפעילות ביולי 2017 ועד היום, גייסה הקרן סכום כולל של כ-230 מיליון שקל והניבה למשקיעים תשואה של של 7.44% (ב-12 החודשים האחרונים) ו-5.15% מתחילת  2018 ועד סוף אוקטובר.

 

בהשקעה זו, יש לקחת בחשבון שמדובר בהשקעה דולרית, ועל כן היא חשופה לשינויים בשער הדולר וכן בעובדה שהקרן משקיעה בנכסים ללא בטוחות.

 

 

להכיר את הסיכונים

הריבית האפסית ושיעור האבטלה הנמוך תומכים בענף ה-P2P, אך המבחן הגדול של הפלטפורמות הללו שנמצאות בתחילת הדרך הוא בזמני משבר, עליית ריבית וגידול באבטלה – גורמים שיובילו לגידול בשיעור חדלות הפירעון. לכן, מומלץ לבחון יחד עם מתכנן פיננסי את בחירת תיק ההלוואות בהתאמה לרמת הסיכון והתשואה הצפויה.

 

לווי של המשקיע על ידי מתכנן פיננסי, מאפשרת למשקיע בקרה על איכות ניהול ההשקעות וכן על הסיכונים. בנוסף, לחברות פמילי אופיס יש הסכמים עם שחקניות ה-P2P שמוזילים למשקיע את עלויות השימוש בפלטפורמה.

 

 

לסיכום:

לדעתנו בסביבת ריבית אפסית, פלטפורמת PTP מהווה מכשיר השקעה שכל משקיע צריך להכיר לעומק ולשקול לשלב אותו בתיק ההשקעות כדי לקבל פיזור גבוה יותר ולהקטין את התנודתיות.

 

אם אתם מחפשים השקעה נזילה שאינה חשופה לשוק ההון, פלטפורמת P2P אומנם חדשה ורק לאחרונה תופסת תאוצה בארץ, אך בהחלט חשוב לבחון את האופציה הזאת שכן היא מציעה אלטרנטיבה מעניינת ביחס לשאר ההשקעות המסורתיות ולטובת פיזור סיכונים.

 

הכותב דרור קרני, מנכ"ל ומייסד חברת "קרני וילנצ’יק פתרונות פיננסים"

 

***
מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה