חדשות אנליסטים

הראל ביטוח ופיננסים: ”התרחיש של עליית ריבית אחת בלבד בארה”ב במהלך כל 2019 הוא פסימי מידי”

בישראל, עלייה בפעילות בפתחו של הרבעון הרביעי תומכת בתחזית שלנו לצמיחה של 3.5 אחוזים השנה

חדשות ספונסר 04/12/2018 11:16

א+א-

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים כותב היום בסקירה השבועית כי בעולם, נגיד הבנק המרכזי התבטא בשבוע שעבר שלהערכתו הריבית הקצרה הנוכחית קרובה לרמת ה"ריבית הניטרלית", זאת בשונה מהצהרתו לפני כחודשיים שהריבית הנוכחית עוד רחוקה מכך. הודעה ’יונית’ זו שהצטרפה לנתונים מעט חלשים יותר שפורסמו לאחרונה הורידו מאוד את הצפי בשוק לעליית הריבית בשנה הבאה.

 

להערכתנו, הריבית הקצרה תעלה שוב ב-19 בדצמבר, אך במקביל אנו צופים שתוואי הריבית החזוי יעודכן כלפי מטה. הערכה זו נתמכת בפרוטוקולים מהחלטת הריבית האחרונה שהראתה שמרבית החברים תומכים בהעלאת ריבית נוספת השנה, אך הם פחות בטוחים לגבי התוואי הנוכחי שחזוי לשנה הבאה.

 

יחד עם זאת, אנו סבורים שהתרחיש של עליית ריבית אחת בלבד במהלך כל 2019 שהשווקים צופים כעת הוא פסימי מידי. זאת במיוחד לנוכח האפשרות שנראה עליה מסוימת במחיר הנפט, בעקבות פגישת אופ"ק הקרובה, ודו"ח תעסוקה חיובי שצפוי להתפרסם ביום שישי הקרוב שלהערכתנו ימשיך להראות קצב עליית שכר של מעל 3 אחוזים בשנה.

 

מלחמת הסחר – המפגש בסופ"ש צעד בכיוון הנכון – אך הדרך עוד ארוכה מאוד ובסופה עומדות גרמניה ויפן. בסופ"ש התקיים מפגש ראשי 20 הכלכלות הגדולות בעולם (G20) בארגנטינה. המיקוד היה המפגש בין מנהיגי ארה"ב וסין שבסופו הודיעו על משא ומתן מואץ ב-90 יום (מה-1 בינואר 2019) הבאים תוך דחייה בעלייה שתוכננה במכסים על יבוא מסין לארה"ב. בתמורה, סין התחייבה להגדיל משמעותית את היבוא שלה מארה"ב של מוצרי חקלאות, תעשייה ואנרגיה ואף להפחית את המכסים על יבוא מכוניות אמריקאיות. הודעה זו תרמה לסנטימנט חיובי בשווקים, אך יש לזכור שצפוי משא ומתן ארוך וקשוח שימשך עוד חודשים וסביר שלא יהיה ברור עדיין אם תבוטל עליית המכסים על היבוא בסופו של דבר. בנוסף, טרמפ כבר מסמן את היעד הבא – שוק הרכב (נפגעות בעיקר יפן וגרמניה)

 

בישראל -עלייה בפעילות בפתחו של הרבעון הרביעי תומכת בתחזית שלנו לצמיחה של 3.5 אחוזים השנה.סך המשכנתאות שנלקחו באוקטובר עמד על 5 מיליארד ₪, אמנם עלייה חדה בהשוואה לחודש הקודם אך יש לזכור שספטמבר היה מוטה כלפי מטה בשל מיעוט חריג בימי עסקים. הנתון הזה מצטרף לשאר הנתונים משוק הדיור בחודשים האחרונים המצביעים על מגמת עלייה קלה בפעילות.האינדיקטורים לצריכה הפרטית בשבוע האחרון היו מעורבים; מדד ערך הרכישות בכרטיסי אשראי עלה קלות לשיא חדש באוקטובר (על פי נתונים מנוכה עונתיות), אך מדד פדיון רשתות השיווק ירד קלות.

 

הציפיות לאינפלציה עלו קלות בהשוואה לסקירה הקודמת. על פי הפרסומים רשות החשמל מתכננת להודיע על עלייה של קרוב ל-6 אחוזים בתעריף הביתי בתחילת 2019 (שיעור העדכון הגבוהה ביותר מאז אפריל 2012). עלייה זו צפויה לתרום כ-0.13 נקודת אחוז למדד ינואר וזו גבוהה ממה שצפינו.

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה