נתח שוק וצרכנות

מה ההבדל בין סוכנות ביטוח לחברת ביטוח?

בעבר כדי לרכוש ביטוח הייתם צריכים סוכנות ביטוח, שיטת הביטוח הישיר שינתה את הכללים. היום, המאבק בין החברות לסוכני הביטוח אינו סמוי, מהם היתרונות והחסרונות שלהם?

מערכת ספונסר 26/11/2018 12:09

א+א-

נקודת המוצא היא נקודת ההשמצה. סוכני ביטוח סופגים תדמית של "אנשים לא אמינים", חברות הביטוח זוכות לסטיגמה של "הם יעשו הכל כדי להתחמק מתשלום" וכל צד יודע בדיוק איזה רפש להטיח בצד הנגדי. לכאורה, מתנהל פה קרב איתנים, אבל בפועל, סוכני הביטוח משווקים את הפוליסות של חברות הביטוח, ותאמינו או לא – לשני הצדדים האלו יש אינטרס משותף לתת לכם שירות טוב ולשמור על שביעות רצונכם. באוקיינוס הרווי של עולם הביטוח, לקוחות מרוצים וקבועים רק ישחקו לטובתם של ספקי הפוליסה, והמתחרות ביניהם אתם יכולים רק להרוויח, ובתנאי שאתם יודעים מה חשוב לכם.

 

איזה ביטוח אתם מחפשים?

שוק הביטוח הישראלי ענף ומגוון מאד, והוא נחלק למספר רב של תחומים ותתי תחומים. חלק מהתחומים האלו בהחלט מתאימים יותר לסוכני ביטוח, אבל בכתבה נעמוד על ההבדלים ברכישת ביטוח רכב אצל סוכן או ישירות מהחברת ביטוח ישירה, וגם כאן יש הבדלים גדולים. בעוד שביטוח רכב חובה הוא כיסוי שההבדלים בו לא שונים בין חברה לחברה – פרט למחיר, ביטוח רכב מקיף נושא בתוכו המון מרכיבים שעליהם מאד חשוב לתת את הדעת, כבר מעכשיו נציין שבחברות הישירות, על פניו, יותר קל להתנהל ולהרוויח שירות מהיר יותר ומחיר טוב יותר – מכיוון שאין גורם מתווך באמצע.

 

יש מי שמקשיב לכם

כמו שהזכרנו, רכישת פוליסה מחברת ביטוח היא תהליך מהיר יותר, ישיר יותר ובדרך כלל גם חסכוני יותר, ובאופן ניכר. העובדה שאתם יכולים לרכוש היום פוליסה באופן מקוון או להתנהל ישירות מול נציג חברת ביטוח – "חותכת" החוצה את המתווך ועל הדרך גם את החלק שלו בעסקה, מה שמוריד סכום לא מבוטל מהתשלום. חשוב לציין כי הידע של נציגי החברה בדרך כלל מקצועיים ומתבססים על נתונים המוצגים במסך מחשב וקורסים פנימיים שהם עוברים בחברה עצמה. את מחיר הפוליסה קובעת מערכת ממוחשבת המסתמכת על נתונים כגון סוג רכב, עבר בטיחותי, מספר נהגים, גיל הנהג וכיו"ב. אם זאת, יכולת המיקוח של נציגי החברה נמוכה יותר והם זקוקים לאישורים והנחיות כדי להתגמש, אך מאחר ואין עוד עמלות ביניכם – נקודת הפתיחה שלהם טובה יותר והמחיר הראשוני שתקבלו יהיה נמוך ממה שיציע לכם סוכן. אותו סוכן, לעומת זאת, יכול לאפיין עבורכם פוליסה מותאמת יותר לצרכים ולדרישות שלכם, מכיוון שהוא מכיר אתכם אישית, העניין יכול להוציא מהמשוואה סעיפים מיותרים בעלי עלות, או לתת משקל בנקודות שעלולות להתברר כבעייתיות. הוא יכול לעשות זאת על סמך ההיכרות המוקדמת אתכם, או על סמך ידע וניסיון שיש לו עם לקוחות נוספים שלו. את אותם השינויים בפוליסה תוכלו לעשות גם אתם בחברות עצמן, אבל אז מומלץ ללמוד ולהכיר קצת יותר את נושא הבטוח וכיסויי הפוליסה.

 

ויש מי שמדבר בשבילכם

מבחן התוצאה הוא החלק שפחות נעים לדבר עליו, אבל הוא ללא ספק חלק חשוב מאד. במקרה של תאונה, שבה הנזק נגרם אך ורק לרכב או לרכב שפגעתם בו – תהליך הפעלת הפוליסה הוא בדרך כלל פשוט ומתודי. הנציג שידבר עמכם במקרה כזה ייקח מכם פרטים ונתונים, ותביעת הביטוח תופעל על פי כללים ונהלים מוגדרים בחברת הביטוח. סוכן הביטוח, לעומת זאת – יוכל לזרז תהליכים או למצוא דרכים לקבלת סכום גדול יותר, על בסיס הכשרתו המקצועית. ככל שמדובר בתביעה בה מעורבים גם נזקי גוף, הידע והיכולות של סוכן ביטוח מקבלים איזה שהוא ערך מוסף. שוב, כדאי לזכור כי אף אחד אינו עובד בחינם, ולסוכן ביטוח יש את העלויות שלו גם לטיפול בתביעות. באותה נשימה נזכיר שבחברות הביטוח הישירות שמים דגש על שירות טוב בטיפול בתביעות מכיוון שזהו למעשה המוצר הסופי שלהם.

 

בסופו של דבר – מדובר בבני אדם

בין אם מי שיקבע את סכום התשלום שלכם לפוליסה יהיה מחשב או מחשבון – מי שימכור לכם אותה יהיה בן אדם. סוכן ביטוח יכול להציע יחס אישי, אך חשוב ללמוד ולהבין מבעוד מועד מה הניסיון שיש לו, ומנגד, גם נציג שירות בחברה גדולה יכול להפתיע בצמא שלו וברצון שלו לתת שירות מקצועי ואישי, ולפעמים באופן יעיל יותר מזה של סוכן. הכל אנשים, והבחירה בידיכם.

 

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה