חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: העלאת ריבית נוספת בארה”ב בדצמבר

כלכלני הראל מציגים שלושה תרחישים לתוצאות הבחירות בארה"ב; בישראל צופים צמיחה של 3.7 אחוז בשנת 2018.

חדשות ספונסר 06/11/2018 11:47

א+א-

הערב יתקיימו בחירות האמצע לקונגרס האמריקאי. עפר קליין, ראש אגף הכלכלה והמחקר של הראל פיננסים אומר כי ישנם שלושה תרחישים מרכזיים אפשריים:

תרחיש ראשון: המצב הקיים ברובו נשמר כאשר הרפובליקנים ממשיכים לשלוט ב-2 בתי הקונגרס (כרגע לפי הסקרים ההסתברות לכך נמוכה). בתרחיש זה נצפה לסנטימנט חיובי בשווקי המניות ולעליית תשואות, מאחר שהדבר יאפשר לנשיא להמשיך ולממש הקו של מדיניות פיסקאלית מרחיבה תוך הפחתה נוספת של מיסים.

 

תרחיש שני: מהפך, כאשר הדמוקרטים משיגים רוב ב-2 בתי הקונגרס (לפי הסקרים גם ההסתברות לכך נמוכה). בתרחיש זה הנשיא האמריקאי הופך ל"ברווז צולע" ומתקשה להוביל חקיקה משמעותית. יותר מכך, בתרחיש זה ישנה האפשרות שהדמוקרטים ינסו אף לבטל רפורמות של הנשיא שכבר עברו. במקרה זה נראה סנטימנט שלילי בטווח הקצר בשווקי המניות, עלייה נוספת בתנודתיות וירידת תשואות האג"ח.

 

תרחיש שלישי: המפלגה הרפובליקאית צפויה לשמור על הרוב הדחוק שלה בסנאט, אך לאבד את הרוב בבית הנבחרים. תרחיש זה הוא הסביר ביותר על פי הסקרים (וכבודם במקומם מונח), ולכן סביר שחלק גדול מתרחיש זה כבר מגולם בשווקים, מכאן שלא נראה בתרחיש זה זעזוע משמעותי.

 

לקראת יום חמישי, בעקבות דו"ח התעסוקה הטוב, להערכתנו הבנק המרכזי שהיה בין הגורמים המרכזיים שתרמו לירידה בתנודתיות בשווקים בעבר, יאותת שהוא דווקא ממשיך להעלות את הריבית בדצמבר.

חודש אוקטובר היה מהחודשים הגרועים ביותר בעשור האחרון בשוק המניות בארה"ב. בעבר, במקרים דומים, הבנק המרכזי היה בין הגורמים המרכזיים שתרמו לירידה בתנודתיות בשווקים. אך כיום הסיכויים לכך נמוכים לנוכח נתוני הצמיחה החזקים, לצד שוק עבודה חזק והשכר שמאיץ. אלו יחד, דוחפים את הבנק להמשיך ולהעלות את הריבית. לכן אנו מאמינים שבהחלטת הריבית ביום חמישי הקרוב הבנק יאותת על העלאת ריבית נוספת ברבעון האחרון של השנה.

 

דוח התעסוקה האחרון היה חזק עם גידול של 250 אלף משרות חדשות, מעל לצפי, כאשר שיעור האבטלה נותר ללא שינוי ברמתו הנמוכה של 3.7 אחוזים, וזאת על אף עלייה קלה בשיעור ההשתתפות ל-62.9 אחוזים. במקביל, כפי שכתבנו בשבועות הקודמים, השכר הממוצע המשיך להאיץ עם גידול של 3.1 אחוזים ב-12 החודשים האחרונים, הקצב המהיר ביותר מאז 2009.

 

נתוני הצריכה הפרטית לספטמבר היו כצפוי חזקים, נוכח נתוני הצמיחה, עם עלייה ריאלית של 0.3 אחוז, לאחר עדכון כלפי מעלה של החודש הקודם. מחירי ההוצאה לצריכה פרטית התמתנו ל-2 אחוזים וליבת המחירים נותרה יציבה על 2 אחוזים חודש חמישי ברציפות, ביעד הבנק המרכזי.

 

בישראל האינדיקטורים העיקריים לצמיחה ברבעון השלישי תומכים עדיין בהערכתנו לצמיחה של 3.7 אחוז בשנת 2018.

האינדיקטורים העיקריים לרבעון השלישי היו ברובם טובים עם גידול מהיר באוגוסט במדד פדיון ענפי המשק, הייצור התעשייתי ויצוא השירות. סקר החברות של בנק ישראל לרבעון השלישי הצביע על המשך צמיחה נאה של הסקטור העסקי, במיוחד בענפי השירותים, ובמידה מתונה יותר בענפי התעשייה, המסחר והבנייה. שיעור האבטלה עלה קלות ברבעון השלישי, אך עדיין נמוך מאוד ברמה היסטורית.

 

עוד בעולם: נתוני הצמיחה הראשוניים בגוש האירו לרבעון השלישי הפתיעו לשלילה, בעיקר בשל חולשה באיטליה. מחירי האנרגיה תרמו לעליית האינפלציה בגוש האירו לרמתה הגבוהה ביותר מזה 6 שנים. דיווחים חיוביים בבריטניה על התקדמות במשא-ומתן בין בריטניה לאיחוד תרמו להתחזקות מהירה של הפאונד.

מדדי מנהלי הרכש בסין הצביע על התמתנות חוצת סקטורים בקצב התרחבות הפעילות הכלכלית.

השבוע יחל הסבב השני של הסנקציות על יבוא נפט מאיראן. החרגה של חלק מהמדינות מקטינה את הלחץ על מחיר הנפט.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה