משה כחלון קרדיט: פלאש90, יונתן סינדל

הוצגה התוכנית לחיזוק הצפון: 124 מיליון ש”ח למעונות סטודנטים, 50 מיליון לבתי החולים

היום הושקו הפרויקטים לפיתוח הצפון במעמד שר האוצר; בין הפרויקטים: תוספת של כאלף מיטות למעונות, שיפוץ מכללות, חידוש ושדרוג של מרכזי מחקר ומיגון בתי חולים

מערכת ספונסר 20/08/2018 12:12

א+א- 1

היום הושקו הפרויקטים לפיתוח הצפון במעמד שר האוצר, משה כחלון, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, ראש המטה ומ"מ מנכל משרד רוה"מ יואב הורוביץ ויו"ר קקל, דניאל עטר.

 

שר האוצר, משה כחלון: "התוכנית לחיזוק הצפון היא מהמהלכים המשמעותיים ביותר שביצענו לטובת צמצום הפערים בין הפריפריה למרכז. היו כאלו שהביעו ספק ביכולת להוציא את התכנית לפועל. היום אנחנו עושים יחד עם קק"ל צעד משמעותי ומשקיעים מאות מיליוני שקלים בחיזוק ישיר של הצפון והתשתיות באיזור. מי שחי בצפון צריך לקבל תשתיות בריאות, חינוך ואפשרויות תעסוקה ברמה גבוהה כמו בכל מקום אחר במדינה. לביטחונה של מדינת ישראל קשר ישיר לשגשוג חברתי וכלכלי של הצפון כולו. נמשיך לוודא שהתכנית מיושמת עד שיעבור אחרון השקלים בדיוק כפי שהתחייבנו".

 

משרד האוצר, משרד ראש הממשלה וקרן קיימת לישראל הציגו היום (ב’) את רשימת הפרויקטים הסופיים שיבוצעו במסגרת תכנית הצפון עליה הכריזה ממשלת ישראל בשנת 2017. הפרויקטים כוללים מימוש תקציבים בסך של עשרות מיליוני שקלים לטובת מגוון תחומים בצפון הארץ. כחלק ממדיניות שר האוצר וראש ממשלת ישראל לקדם תקציבים חברתיים לצפון שיביאו לחיזוק חברתי וכלכלי של האזור.

 

בין הפרויקטים שאושרו נמנים הקמת מעונות לסטודנטים במכללות תל חי, מכללת אוהלו, מכללת גליל מערבי, מכללת צפת ומכללת אורט בראודה בעלות של כ- 124 מיליון שקלים. במסגרת תקציב זה, לכלל המעונות יתווספו כ- 1036 מיטות. מלבד שיפור תנאי המגורים של הסטודנטים, ישופצו מכללת כנרת ומכללת צפת בעלות של כ- 26 מיליון שקלים.

 

בתחום המדע, יחודשו וישודרגו מעבדות של מרכזי מחקר בולטים בצפון, בניהם מכון מיגל ומכון שמיר בעלות של כ- 30 מיליון שקלים. כמו כן, בתחום הבריאות יפותחו וימוגנו בתי החולים הצפוניים, בניהם בית החולים זיו בצפת, ביה"ח פוריה בטבריה וביה"ח נהריה בעלות כוללת של כ- 50 מיליון שקלים.

 

בתחום החקלאות וההתיישבות בגולן וקליטת 750 נחלות חדשות, יוצבו מגורונים למגורים זמניים ב-27 יישובים כפריים חקלאיים במועצות האזוריות, זאת בהיקף של כ-30 מיליון שקלים.

 

פרויקט משמעותי נוסף הוא פיתוח תשתיות ובינוי במקומות הקדושים. בניהם קבר הרשב"י וקבר הנביא יתרו. הפרויקט בעלות של 20 מיליון שקלים. כמו כן, פרויקט לסלילת כבישים תומכי דיור במטולה ומועצה אזורית מבואות חרמון בהיקף של 7.5 מיליון שקלים.

 

מנכ״ל משרד האוצר, שי באב״ד: ״משרד האוצר וממשלת ישראל רואים חשיבות אסטרטגית בפיתוח כלכלי וחברתי של אזור הצפון. השקעת תקציבים נרחבים בפרויקטים משמעותיים בצפון הייתה ונשארה בראש סדר העדיפויות של משרד האוצר. הצפון מהווה כבר היום מנוע צמיחה כלכלי משמעותי לכלל המשק הישראלי. חיזוק המרכיבים החברתיים בצפון על ידי הפניית תקציבים משמעותיים לפיתוח שירותים חברתיים וציבוריים היא השקעה אשר תחזיר עצמה במהירות ומפירותיה תהנה מדינת ישראל לאורך שנים ארוכות. מחובתנו להמשיך ולפעול על מנת לצמצם את הפערים הקיימים ולהביא להפחתת אי השוויון במתן השירותים הניתנים לאזרח. משרד האוצר ימשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא עם כלל הגורמים הרלוונטיים על מנת לבסס את האיתנות הכלכלית והחברתית של אזור הצפון״.

 

דניאל עטר, יו"ר קק"ל: "קק"ל רואה חשיבות רבה בהשקעה בפיתוח הצפון, וזאת כחלק מתפיסתה החדשה לחיזוק ישובים וצמצום פערים בין המרכז לפריפריה. התמיכה הזו בפיתוח צפון המדינה לא הייתה יכולה להתקיים ללא תמיכתם של השותפים של קק"ל לדרך, משרד האוצר והעומד בראשו השר משה כחלון ושותפינו במשרד רה"מ. בשילוב ידיים קק"ל ומשרדי הממשלה יובילו לשינוי חברתי משמעותי לא רק בצפון הארץ אלא גם בדרומה, ולצמצום הפערים הקיימים היום בין השירותים שאותם מקבלים תושבי הפריפריה לעומת אלו שמקבלים התושבים במרכז. כל אחד מהפרויקטים ישפיע על איכות החיים של כלל תושבי הצפון. כעת החלום הופך למציאות".

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    50 מליון לבתי החולים זה מעט מדי לדעתי

    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    פרפר כחול 20/08/2018 11:50