חדשות אנליסטים

הראל פיננסים: גביית המס במחצית הראשונה מקטינה אפשרות להפחתות מסים משמעותיות השנה

עפר קליין בסקירה שבועית: "אנחנו עדיין לא סבורים שבשלו התנאים לעליית ריבית מהירה (שמגולמת בשוק) במהלך שנת 2019"

מערכת ספונסר 10/07/2018 10:31

א+א-

לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: "נתוני גביית המס של המחצית הראשונה מקטינים מאוד את האפשרות להפחתות מיסים משמעותיות השנה. הכנסות המדינה ממסים ליוני היו חיוביים ועמדו על 24 מיליארד ₪, ע"פ חישובי האוצר זוהי עלייה ריאלית של 6 אחוזים בהשוואה ליוני אשתקד. כך, הגירעון המצטבר מתחילת השנה עלה ל-8 מיליארד ₪ שהם כ-1.9 אחוז תוצר, עדיין נמוך מהיעד, אך הוא צפוי לעלות במהירות במהלך הרבעון האחרון של השנה.

 

"גם החודש לא נרשמו הכנסות גבוהות מהתוואי החזוי, ובסיכום הרבעון השני הגבייה הייתה נמוכה רק במקצת מהתחזיות (מינוס 600 מיליון). כלומר, נתוני הגבייה של המחצית הראשונה מקטינים מאוד את האפשרות להפחתות מיסים משמעותיות השנה.

 

"בנק ישראל מאותת שאכן נראה העלאת ריבית עוד השנה. יחד עם זאת, אנחנו לא סבורים שבשלו התנאים לעליית ריבית מהירה (שמגולמת בשוק) במהלך 2019. כצפוי, בנק ישראל השאיר את הריבית ללא שינוי גם החודש. לכן מיקוד המשקיעים הוא בעדכון בתחזיות הצמיחה, האינפלציה ותוואי הריבית. כפי שציינו בעבר, תחזית הצמיחה של הבנק אכן עודכנה כלפי מעלה ל-3.7 אחוזים וכעת היא זהה לתחזית שלנו לשנת 2018. התחזית לשנת 2019 נשארה ללא שינוי על 3.5 אחוזים.

 

"לגבי תוואי הריבית; בפרסום הקודם (באפריל) חטיבת המחקר של הבנק העריכה שהריבית תעלה קלות ל-0.25 נקודת אחוז במהלך הרבעון האחרון של השנה, ול-0.5 נקודת אחוז במהלך הרבעון השלישי של 2019. הבנק דבק בהערכה זו גם הפעם (דבר שנראה סביר על רקע הפיחות, העלייה בציפיות לאינפלציה ונתוני הצמיחה). הדבר מעלה את הסיכוי לכך שאכן נראה העלאת ריבית עוד השנה. יחד עם זאת, כפי שכתבנו בסקירתנו השבועית בשבוע שעבר, אנחנו לא סבורים שבשלו התנאים לעליית ריבית מהירה (שמגולמת בשוק) במהלך 2019.

 

"בארה"ב, נתוני שוק העבודה הטובים בשילוב העלייה באינפלציה, תומכים בהמשך העלאת ריבית הדרגתית של הבנק המרכזי. נתוני שוק העבודה בארה"ב ממשיכים להפתיע לחיוב במהלך המחצית הראשונה של השנה, כפי שגם ניכר בדוח של חודש יוני; ביוני נוספו כ-213 אלף משרות חדשות, מעל לצפי (ונתוני החודשיים הקודמים עודכנו כלפי מעלה ב-37 אלף). הענפים שבלטו לחיוב במחצית הראשונה של השנה היו הבנייה, הכרייה התעשייה והתחבורה.

 

"בנוסף, לאחר השיפור בסנטימנט התעשייה ביוני, גם הנתון עבור ענף השירותים (המשמעותית יותר) היה טוב מהצפי. כך על פי מדד מנהלי הרכש ISM שעלה ל-59.1 נקודות ביוני (לעומת 58.6 ביוני), כאשר תת-סעיף ההזמנות החדשות נושק לרמות הגבוהות ביותר מזה כעשור. להערכתנו, הריבית תעלה עוד פעמיים עד סוף השנה, ותתמוך בהמשך עלייה מתונה של התשואות בארה"ב.

 

"בישראל - הריבית ללא שינוי, אך הבנק מאותת שהיא תעלה ברבעון האחרון של השנה. קצב עליית השכר הממוצע נותר גבוה. מתעצם הקושי בגיוס עובדים מיומנים. ההכנסות ממסים ביוני היו חיוביות, אך נראה שלא יהיו עודפים משמעותיים שיאפשרו הפחתת מיסים. סנטימנט החברות ביוני ירד, אך נותר עדיין גבוה במיוחד בענף המלונאות. רכישות מעטות של בנק ישראל בשוק המט"ח במאי – היתרות עומדות על 114 מיליארד דולר. ציפיות האינפלציה עלו מעט בטווח עד שנתיים וירדו מעט בטווחים הארוכים יותר.

 

"בארה"ב - דוח תעסוקה טוב ביוני – עלייה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה, ועליה מתונה מהצפי בשכר. מדדי מנהלי הרכש מצביעים על קצב התרחבות מהיר בפעילות הכלכלית. בפרוטוקולים של הפד אופטימיות לגבי הכלכלה. אנחנו סבורים שהריבית תעלה עוד פעמיים עד סוף השנה, ותתמוך בהמשך עלייה מתונה של התשואות.

 

"עוד בעולם - שיפור קל במדד מנהלי הרכש העולמי בהובלת ענפי השירותים. בגוש האירו שיפור במדד מנהלי הרכש בהובלת גרמניה – יותר בשירותים מאשר בתעשייה בשל החשש ממכסים אמריקאים. בסין שיפור במדד מנהלי הרכש בתחומי השירותים – התעשייה שומרת על יציבות. האינפלציה בהתאם לצפי, המחירים ליצרן גבוהים מהצפי."

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה