קרדיט: Rawpixel
קרדיט: Rawpixel

כדי לבחור ברוקר לפעילות בני"ע ישראלים הנסחרים בבורסה של ת"א ישנם מספר דברים פשוטים שניתן לעשות. ראשית, באתר הבורסה ניתן לראות מי הם הבנקים וחברי הבורסה שאינם בנקים וכך ניתן לדעת מי נמצא תחת הרגולטור הישראלי. נכון להיום בישראל ישנם 23 חברי בורסה:

 

15 בנקים: בנק ברקליס, סיטי בנק,HSBC  בנק, בנק אגוד, בנק אוצר החייל, בנק דיסקונט, בנק הפועלים, בנק יהב, בנק ירושלים, בנק ישראל, בנק לאומי, בנק מזרחי, בנק מסד, בנק מרכנתיל דיסקונט והבנק בינלאומי הראשון.

 

8 חברי בורסה שאינם בנקים: מריל לינץ (חבר רחוק), אקסלנס נשואה שירותי בורסה, יו בי אס ניירות ערך ישראל, מיטב דש טרייד, סיטי גרופ מוצרים פיננסים, פועלים סהר, פסגות ני"ע ואי בי אי שירותי בורסה. לרשימה המלאה מאתר הבורסה ניתן להיכנס כאן.


מה כדאי לבדוק אצל חברי הבורסה (ברוקרים) שאינם בנקים?

החשוב ביותר הוא האם הם נמצאים ברשימה לעיל ובאתר של הבורסה לני"ע זאת החותמת הרשמית שהם אכן מוכרים כחבר בורסה. ברגע שברוקר רשום כחבר בורסה הוא נתון לפיקוח מחמיר של הרשות לני"ע והבורסה לני"ע. חשבונות הנאמנות של הברוקר נתונים בפיקוח מחמיר והכספים מופרדים באופן מלא מכספי החברה ונמצאים בנאמנות.

 

בכל הנוגע לבנקים, הנושא ברור מאוד, לקוח פועל בבורסה ורוכש ני"ע בבורסה בישראלית עם אפשרות לסחור בבורסות זרות ועושה זאת מחשבון הבנק אשר בבעלותו. כאן אין בעיה כל עוד סומכים על איתנותו של הבנק, כאשר הבנקים בישראל נמצאים בפיקוח הדוק של המפקח על הבנקים והביטוח והם נחשבים לשמרנים ביחס לנעשה בעולם.

 

שתי האפשרויות שהוצגו לעיל, בנקים וחברי בורסה, הינם זהים כמעט לחלוטין ולרוב מה שמפריד בניהם הוא היקף עמלות המסחר. זאת הסיבה שלקוחות רבים בשנים האחרונות עוברים עם תיקי ההשקעות שלהם לחברי הבורסה או שעוזבים את הבנק לבנקים אחרים המציעים תנאים תחרותיים יותר.

 

אלו מערכות המסחר המובילות בשוק

 

בנוגע למסחר בחו"ל הדברים מעט שונים וטיפה יותר מורכבים. מסחר בחו"ל דרך חבר בורסה מקומי ניתן אצל כל חברי הבורסה, עלויות המסחר דרך הבנקים יהיו לרוב יקרות בצורה משמעותית מחברי הבורסה ואלה יכולים להיות זולים עוד יותר למי שיבחר להשקיע/לסחור עם ברוקר זר.

 

בעקבות קריסת החברות ג’נרל טרייד ושורט טרייד מה צריך לעשות כדי שזה לא יקרה לי? שיום אחד בבוקר או יותר נכון בצהרים מתעוררים ומגלים שהלך לנו הכסף. איך אפשר למנוע מקרה כזה או במילים אחרות איך בוחרים בברוקר זר למסחר בחו"ל?

 

לקוח אשר החליט לפתוח חשבון בברוקר זר למסחר בארה"ב צריך לבדוק האם הגוף הוא גוף פיננסי הנמצא תחת פיקוח. בכל מדינה מערבית  צורת הפיקוח דומה והגופים המפקחים מוודאים שפעילות הברוקר תקינה כשבראש ובראשונה קיימת הפרדה מלאה בין כספי הלקוחות לבין כספי החברה. כך לדוגמא: הרגולטור האמריקאי אשר מפקח על פעילות זו נקרא FINRA - Financial Industry Regulatory Authority . ניתן בקלות להיכנס לאתר של FINRA ולבדוק (BrokerCheck) האם הברוקר שאליו אתה בוחרים לעבור נמצא תחת רשימת הגופים המפוקחים.

 

בנוסף, צריך לבדוק האם לגוף יש ביטוח עבור הכספים אשר הופקדו. בארה"ב יש ביטוח של SIPC - SECURITIES INVESTOR PROTECTION CORPORATION המבטח את פיקדונות הלקוחות המצויים אצל הברוקר.

 

דרך נוספת לבדוק האם זהו ברוקר אמיתי ולא סוג של נוכלות זה לנסות להעביר מניות לחשבון שנפתח. במידה ונפתח חשבון על שם הלקוח קיימת אפשרות להעביר מניות זרות אשר מצויות בחשבון הבנק או חבר הבורסה לברוקר הזר, אם החשבון לא יהיה על שם הלקוח או במקרה שהברוקר לא באמת קיים, פעולה פשוטה זו לא תוכל להתבצע. בנוסף, כאשר ברוקר מניות מבקש להפקיד רק כסף גם כאן  צריכות להדלק נורות אדומות.

 

בחירה איפה לשמור על הכסף היא חשובה מאוד והחובה על הלקוח לוודא שמי ששומר בעבורו על הכסף הוא גוף פיננסי חזק כזה שלא יעלם ביום בהיר ויותיר אותו ללא כסף וללא מניות. לפני שמחפשים להרוויח או את המחיר הזול ביותר, צריך וחובה קודם כל לבחור גוף מפוקח ומורשה.

 

קבל הצעת אטרקטיבית למסחר בבורסה דרך בנקים ובית השקעות >>

 

 

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש