איתי רפאל, מנכל רציו פטרוליום<br>קרדיט: יחצ
איתי רפאל, מנכל רציו פטרוליום קרדיט: יחצ

צוות אתר ספונסר פנה למנכ"ל החברה מר איתי רפאל עם 5 שאלות וקיבלנו 5 תשובות.

 

אילו התפתחויות צפויות בתקופה הקרובה בנכסים של רציו פטרוליום?

תשובה: לרציו פטרוליום 7 נכסי אקספלורציה שנבחרו בקפידה המתפרשים על שטח כולל המקביל לכמעט 80 רישיונות חיפוש ימיים בישראל. באגן גיאנה סורינאם שהוא אחד מהאגנים המבוקשים ביותר כיום בעולם אנו פעילים באמצעות שני נכסים – בגיאנה, בלוק Kaeiteur, בו אנו שותפים יחד עם אקסון מוביל והס (גם היא חברה אמריקאית יחסית גדולה) הנמצאת בתהליכי אישור לכניסה לבלוק. הבלוק שלנו גובל בבלוק בו נמצאו לאחרונה 5 תגליות ענק בהיקף של מעל ל- 2.5 מיליארד חביות. לפני כחודש הסתיים סקר סייסמי D3 בבלוק  שלנו, זהו סקר על שטח עצום של 5,750 קמ"ר, כשבעלותו כמו גם בכל יתר ההוצאות בבלוק, נושאת אקסון.

 

הצוותים של אקסון ושלנו עובדים בימים אלו במרץ על עיבוד הנתונים ופענוח ראשוני שלהם ואנו מקווים להתחיל ולראות תוצרים במהלך 2018 אשר בהמשך עשויים להוביל לפרוספקטים אפשריים בבלוק. בנוסף, אקסון ממשיכה את קמפיין הקידוחים המאסיבי שלה באגן (לפני פחות משבועיים דיווחה אקסון על תגלית בקידוח האחרון – חמישית במספר) וכל תגלית נוספת מוסיפה עוד ועוד עניין וכמובן מידע נוסף. כמו-כן, לפי דיווחים בתקשורת, אקסון אמורה לקדוח בקרוב פרוספקט מאד מעניין (Ranger) אשר לפי המפות שאקסון מפרסמת נושק ממש לבלוק שלנו. בלוק נוסף של רציו פטרוליום באגן נמצא בסורינאם, בלוק 47, שם אנו שותפים יחד עם טולו אויל. טולו משמשת גם כמפעילה בבלוק 54 הסמוך שם היא שותפה עם נובל אנרג’י וסטאטויל.

 

בסוף השבוע פורסם כי קידוח האקספלורציה שבוצע שם נמצא יבש. יהיה מעניין להבין את תוצאות הקידוח הזה וללמוד מהן על הבלוק שלנו שנמצא עמוק יותר. בנוסף, בים הצפוני בשטח הסמוך לשטח בו מתוכנן הקידוח השני שלנו, על-פי פרסומים מתחיל קידוח המבוצע ע"י חברת אפאצ’י (גם כן חברה אמריקאית גדולה מאוד השותפה בבלוק שלנו בים הצפוני) ולתוצאותיו עשויות להיות השפעות על הבלוק שלנו. נזכיר גם שבמלטה אנו נמצאים בשלב העיבוד של הסקר הסייסמי D3 שביצענו והצוות שלנו החל כבר בפיענוח ראשוני של הנתונים. ככל שלא יהיו עיכובים אנו מקווים כי במהלך השנה הקרובה נקבל אינדיקציות מהנתונים שנאספו ונפעל לאתר פרוספקטים אפשריים לקידוח.

 

בתקופה הקרובה צפויים אם כן לא מעט אירועים בשטחים שלנו ועל-פי פרסומים גם בשטחים סמוכים – לאירועים בשטחים אלו עשוית להיות השפעות גיאולוגיות ומסחריות גם על השטחים שלנו. 

 

 

רציו פטרוליום נסחרת היום בערך סביב המזומן שיש בקופתה. לפי התמחור הזה אף אחד מהנכסים של רציו פטרוליום לא ממש מקבל שווי, כיצד אתה מסביר את זה?

תשובה: זו שאלה בהחלט מעניינת אני מניח שאחת הסיבות לכך היא האופן שבה בוצעה ההנפקה של רציו פטרוליום. כבר במועד ההנפקה היו לנו ארבעה נכסים, ובכללם הנכס בגיאנה שהיה כבר לאחר תגליות ענק בשטח הסמוך ולאחר שנחתם ההסכם עם אקסון. למרות זאת, ההנפקה התבצעה ללא שווי, ולמעשה הנפקנו את המזומן שגויס (בניכוי עלויות יחסית זניחות של כ- 2 מיליון דולר). יכולנו כמובן לקבל הערכות שווי לנכסים לצורך ההנפקה ובכל זאת בחרנו שלא לעשות זאת מתוך תפישה לפיה השוק יבין כיצד לתמחר נכון את שווי הנכסים. השוק כנראה עדיין לא הפנים את המהלך הזה. בוא נסתכל לרגע על הנכסים שמעבר למזומן שבקופה - יש כמובן את הנכס בגיאנה – הסקר הסייסמי שהתבצע זה עתה הוא פרויקט המסתכם בעלות כוללת של עשרות מיליוני דולרים. נזכיר שחלקנו ברישיון הוא 25% ואקסון, שאי אפשר להאשים אותה שאינה יודעת מה היא עושה, משלמת גם את חלקה של רציו פטרוליום בכל ההוצאות בבלוק. אגב, איתן אייזנברג, אבי תגלית לויתן ומי שאיתר את השטח בגיאנה עוד לפני התגליות של אקסון, מסביר לי כל הזמן שעצם הפנייה של אקסון אלינו ולאחריה כמובן הצטרפותה לבלוק שלנו, זה נכס משמעותי בפני עצמו. אולי עוד מילה על גיאנה בהקשר הזה כדי להמחיש כמה עניין מושך האזור – לאחרונה פורסם כי אחת החברות המחזיקה בבלוק הסמוך גם כן לבלוק של אקסון חתמה על הסכם אופציה עם טוטאל (ענקית האנרגיה הצרפתית) על הצטרפותה של טוטאל לבלוק, הבלוק הזה נמצא מבחינת תכנית העבודה במצב דומה לבלוק שלנו (גם שם הסתיים ממש עכשיו סקר D3 אך קטן משמעותית מזה שביצעה אקסון אצלנו). גודלו של הבלוק הוא בערך 13% מהגודל של הבלוק שלנו ובהתאם לאותו פרסום העסקה משקפת לבלוק הזה שווי של כ- 50 מיליון דולר.

 

אנחנו כמובן מאמינים גם בפוטנציאל של הנכסים האחרים שלנו – בסורינאם, מלטה, אירלנד, פיליפינים ובים הצפוני שם אני מזכיר שאנו שותפים ברישיון שעל-פי דוח המשאבים של RPS, חברה בלתי תלויה שהיא גם אחת מהחברות הבינלאומיות הגדולות בעולם בתחום הוערך היקף המשאבים ברישיון בכ- 23 מיליון חביות עם סיכויי הצלחה הנעים בטווח של 45%-90%, זהו אותו הרישיון שבסמוך אליו מתחיל הקידוח עליו דיברתי קודם. 

 

 

בחמש שנים ובסכומים לא גדולים הצלחתם לבנות פורטפוליו של 7 נכסים, חלקם במקומות שמושכים לא מעט עניין בתעשייה. כל הנכסים האלו הם נכסי אקספלורציה ימיים, האם זה פרופיל הנכסים המאפיין את האסטרטגיה של רציו פטרוליום?

תשובה: זו בהחלט אסטרטגיית הבסיס שלנו. רציו פטרוליום הוקמה מתוך מחשבה לנסות ולאתר אגנים בעולם שנמצאים במצב של ישראל לפני התגליות הגדולות – אגנים עם פוטנציאל שטרם נתגלה ומומש.

 

המצב היום של תעשיית הנפט והגז מייצר הזדמנות ייחודית לגוף כמו רציו פטרוליום גם ביחס לנכסים בשלים יותר, אני מתכוון לנכסים בהם כבר יש תגלית אחת או יותר (נכסים לפיתוח) ואפילו נכסים הנמצאים בשלבי ההפקה. ומדוע? בשנים בהן מחירי הנפט נעו סביב 100 דולר לחבית (עד לפני בערך שלוש שנים) חברות רבות נכנסו לפרויקטים שהכלכליות שלהם נראתה מצוין גם במחירים של 80 ו- 90 דולר לחבית. על הבסיס הזה נלקחו לא מעט התחייבויות כספיות ולכן חברות רבות עדיין "מלקקות את הפצעים" שהותיר בהן המשבר. הן נמצאות במצב שאינו מאפשר להן לבצע השקעות חדשות ואף מצריך מהן לדלל אחזקות ולוותר על נכסים קיימים.

 

לגוף כמונו שהוא קטן, לא מסורבל וללא חוב, מדובר בתקופה שמייצרת חלון הזדמנויות יוצא דופן. אני יכול לומר שאנו פועלים במרץ, ביסודיות וזהירות רבה על-מנת לנסות ולאתר את ההזדמנויות המתאימות ביותר לרציו פטרוליום בהקשר זה. 

 

 

מה היתרון שיש לכם על שחקנים אחרים בשוק המקומי הפועלים גם הם מחוץ לישראל וודאי על פני שחקנים בינלאומיים בשוק העולמי?

תשובה: בהתייחס לשוק המקומי אני יכול לומר שיש לנו הערכה רבה לכל אחד מהגופים והאנשים הפועלים בהם אבל ברשותך אני אתמקד ברציו פטרוליום. רציו פטרוליום היא חלק מקבוצת רציו, לבעלי השליטה משפחות לנדאו ורוטלוי כבר שלושה עשורים של ניסיון משותף בתחום במהלכן צברו הישגים מרשימים, דור שני ושלישי של עשייה עסקית בארץ ובעולם. וכמובן איתן אייזנברג – אחד הגיאולוגים המנוסים ביותר בארץ עם ניסיון בשוק המקומי והבינלאומי של יותר מחמישה עשורים (כמעט שלושה מתוכם בשותפות עם משפחות לנדאו ורוטלוי), בעל track record מרשים של הצלחות אישיות בראשן כמובן תגלית לויתן. לרציו פטרוליום פורטפוליו נכסים מאוד מעניין ובחלק מהנכסים שותפים איתנו גם חברות אנרגיה מהמובילות בעולם.

 

אסטרטגיית הבסיס שלנו שהיא גם בליבת העשייה שלנו, נשענת על אקספלורציה פר-אקסלנס, המתבצעת באגנים ברחבי העולם בהם אנו מאמינים כי קיים פוטנציאל גבוה שטרם מומש ואשר כל אחד מהם נבחר בפינצטה. זה משהו שהוא ייחודי לפעילות של רציו פטרוליום בשוק המקומי וזה מתבצע על-ידי צוות גיאולוגי-גיאופיזי מקצועי ומאוד מוערך בהובלתו של איתן אייזנברג. העבודה נעשית תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות, עם הרבה חשיבה יצירתית ומזכירה בהרבה מובנים פעילות של יחידת עילית. לכן אני חושב שהיתרון הברור שלנו, כמו שאני רואה אותו, וודאי אל מול האריות בשוק הבינלאומי, מזכיר מאוד את סיפור חברות הסטארט-אפ הישראליות. אנחנו פועלים טוב מאוד בשלב ה- SEED - חשיבה נועזת, יצירתית ומחוץ לקופסא וגם כנראה עם לא מעט חוצפה (אבל חיננית). מה זה אומר? ללכת לשטח כמו בגיאנה שנמצא מתחת לראדר של כל הענקים לקחת אותו בתנאים מסחריים מצוינים – כמעט ללא עלויות ולהשביח אותו כך שיהפוך אטרקטיבי בעיני האריות של התעשייה וראה מקרה אקסון.

 

אחרי כל התשובה הזו אי אפשר כמובן שלא להתייחס לרלוונטיות הנכסים הבשלים עליהם דיברתי קודם ואיזה ערך מוסף בעצם יש לנו שם – ובכן, בימים כתיקונם כנראה שאין לנו יתרון אבל התקופה הנוכחית מייצרת לנו יתרון די משמעותי ומהסיבות שפרטתי בשאלה הקודמת. זה לא יישאר כך לאורך זמן, התעשייה העולמית חוזרת אט אט להתרומם ולזקוף קומתה. לכן אנו צריכים לנסות ולמצות את ההזדמנויות הרלוונטיות שהתקופה הזו מייצרת.

 

 

מדברים על כך שהנפט עומד לסיים את תפקידו כמקור אנרגיה, מה דעתך על זה?  

תשובה: אני שומע את זה מאז שהייתי ילד וזה היה כבר לפני לא מעט שנים. מאז ועד היום הצריכה העולמית של דלקים פוסילים רק הלכה וגדלה ובצורה משמעותית. לדעתי הדלק הפוסילי צפוי להישאר איתנו כמקור אנרגיה עיקרי עוד שנים קדימה. מעבר לזה שהתחזיות של הצריכה העולמית הצפויה לשנים הבאות תומכות בזה וצופות המשך גידול בביקושים יש לכך גם לא מעט תימוכין אחרים. צריך להבין, גם אם מחר יימצא "הגביע הקדוש" לאנרגיה שיכולה להחליף את הדלק הפוסילי, זה יהיה תהליך שייקח כנראה כמה עשורים.

 

כשמסתכלים עם שוק האנרגיה העולמי אי אפשר להתעלם מהדומיננטיות הצפויה של הגז בשנים הקרובות לצרכי חשמל ותחבורה. בנוסף, גם תעשיות בהן נפט וגז הם חומרי גלם עיקריים בייצור ממשיכות להתפתח ואיתן גם הדרישה אליהן.

 

*** מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 3
  נה עם אורי גלר??

  • ירמיהו
  • 26/07/2018 19:18
 • 1
  אל תאמינו הציבור יממן את המשכורות

  תסכלנו על כל השותפיות שרק משכרו זה בדבר הבטוח

  • זולטי
  • 29/10/2017 10:58