סקירות ואנליזות

משה שלום בסקירה טכנית שבועית

האם מדד המעו"ף לקראת תיקון עולה, היעד הקריטי בדולר-שקל וניתוח עדכני של מדד ה- S&P500

משה שלום 18/04/2017 10:57

א+א-

מדד ת"א 35

 

היה זה עוד שבוע משונה אבל יש לומר להגנתו שהיה מדובר בשבוע של חג, עם ימים ספורים של מסחר. דהיינו, שבוע שבו רוב השחקנים הגדולים כנראה נופשים, כאן או שם, והשאירו את "מפתחות החנות" לזוטרים יותר. מה שקיבלנו הוא שבוע שבו ראינו סיום כואב לאופטימיים. וזאת, כולל ביטולה הזמני של ההכנה לסטייה החיובית, אותה הזכרתי כאן בפעם הקודמת.

 

שבירת התמיכה סביב 1388, וההגעה היפה במיוחד לתמיכה הבאה, סביב 1370, נעשתה רק ביום המסחר האחרון של השבוע, כאשר לפנינו מרווח ימים גדול עד הפתיחה הבאה של הבורסה, ב-18 לחודש. נא ראו את 1 סגול בגרף היומי המצורף.

 

הרוב שבימים האדומים, מאז שהמדד הגיע פעם ראשונה לתמיכה סביב 1388, היה צריך לכוון אותנו לסבירות הגבוהה יותר, דהיינו של קיום השבירה שקרתה אבל, עקב העונתיות החיובית יחסית, והאינדיקציה אשר נתנה לנו סימנים של חיוב מהוסס, המחשבה הייתה שיש אולי סיכוי שרמת המחיר של 1388 אכן תעמוד איתן. וזה, כמובן, לא קרה.

 

אגב, זרימת ההון, ב-2 סגול, חזרה עכשיו להיות שלילית, והמומנטום, ב-3 סגול, הכניס, כאמור, את הסטייה החיובית לקירור עמוק, אם לא לביטול מוחלט.

 

 

לכן, לקראת השבוע הבא אומר כך:

 

לקראת חידוש הימים הרגילים של שוק ההון שלנו אין לי אלא לציין את רמת המחיר סביב 1388 כאזור של חובה לחזרה עבור החיוביים, ואת סביבת 1370 להמשך שבירה מטה עבור השליליים. זה המובן מאליו.

 

מה שמעניין הוא דווקא המפגש בין שני קווי המגמה תומכי השפלים כאן. עניין טכני זוטר אשר יכול בהחלט לייצר סיבה לדשדוש של כמה ימים לפני שמחליטים לכאן או לכאן. כמו כן, שימו לב לחו"ל כי המערכת הפנימית שלנו אינה מניבה אירועים מספיק מעניינים כרגע על מנת לייצר מגמה שונה מזו הנמצאת בעולם.

 


ועכשיו כמה מילים על ה-דולר-שקל

 

אין הרבה מה לחדש כאן חוץ מן העובדה שהמהלך החיובי האיטי מעלה ממשיך להיות זה המוביל את תנועת המחיר של הדולר המקומי. כמו כן, הנר האדום של יום חמישי נתן לנו נמוך יומי, אשר עליו אנו יכולים עכשיו לתלות את קו המגמה התוחם את העלייה כולה. נא ראו את 1 סגול בגרף היומי המצורף. וכך המחיר מתחיל להתקרב לממוצע הנע 50 יום, המגיע מלמעלה.

 

כמו במניות, גם כאן היום האחרון של המסחר היה המשמעותי ביותר עבור המטבע האמריקאי אצלנו, וקבע את החיוב הסופי עבור השבוע כולו. יש לציין שבאינדיקציה יש לנו אסרטיביות הרבה יותר מודגשת מאשר במחיר, ואת זה אתם יכולים לראות ב-2 סגול: לא רק ה-מקדי עצמו עולה יפה אלא שאנו יכולים לראות את התאוצה המתגברת דרך קווי ההיסטוגרמה הירוקים.

 

אגב, מן התמונה הזו היינו מצפים ל-"התפוצצות" מעלה במחיר, ואתם יכולים לראות שעדיין אין זה המקרה. אולי זה עוד יקרה? לדעתי בנק ישראל מעוניין בגיבוי של הדולר הגלובלי לפני שהוא אכן ידחוף את הדולר המקומי מעלה לצרכיו.

 

 

לכן, לקראת השבוע הבא אומר כך:

 

אין הרבה מה לחדש לעתיד המיידי חוץ מן החשש הקטן הנובע מן המפגש בין המחיר העולה, והממוצע הנע היורד. מעבר לכך, אזור 3.7 הולך להיות האזור הקריטי להתגברות מעלה. ישנו שם קובץ של אלמנטים טכניים נוגדים:

 

  • אזור מחיר היסטורי כהתנגדות,
  • רמת תיקון השליש בסרגל ה-Fibonacci,
  • והגבול העליון של התעלה העולה הצרה.

 

בכל אופן, כל עוד המחיר יהיה מעל 3.66, ובמיוחד אם הוא יישאר מעל קו המגמה הכחול 2, אנו נמשיך להאמין ביכולת הדולר להשיג גבהים חדשים.

 


ולבסוף, מדד המניות האמריקאי – אס-אנ-פי-500

 

תמונת המצב הטכנית הנוכחית של המדד האמריקאי הזה שלילית הרבה יותר מאי פעם לאחרונה. מדוע? כי קרה מה שחיכינו לו הרבה מאוד זמן, דהיינו שבירת קו המגמה הכחול 1. סוף יום חמישי, ויום השישי, עשו את העבודה הזו כאשר ניתן לראות כמה פעמים הדבר נוסה, ונכשל, על ידי ספרור הזנבות שנגעו בקו הזה מלמעלה קודם לכן. נא ראו את 1 סגול בגרף היומי המצורף.

 

לא רק זאת, אלא שהמדד נמצא כבר כמה ימים טובים מתחת לממוצע הנע 50 יום, כאן בירוק, ומאיים להגיע במהרה לאזור תיקון השני-שליש  Fibonacci, סביב 2315.

 

בנוסף נציין את האינדיקציה: בזרימת ההון, ב-2 סגול, קרה משהו השבוע, וראינו את ההון יוצא מן המדד במקום להיכנס אליו. ומה קרה במומנטום? ניתן לראות, ב-3 סגול, שהאינדיקאטור נמצא סביב ה-0 מאז החצי השני של מרץ, כאשר כל ההיסטוגרמה, דהיינו התאוצה שבתנועה, אדומה.

 

 

לכן, לקראת השבוע הבא אומר כך:

 

עבור החיוביים המלאכה קשה אבל ברורה להפליא: חייבים לחזור, ולעלות, מעל קו המגמה 1 כחול, ורצוי מעל הממוצע הנע 50 יום. בגדול, אם הייתי חיובי, הייתי מציב כיעד מחיר את 2375 כמינימום להשגה.

 

עבור השליליים המלאכה הרבה יותר קלה: להישאר מתחת לשני האלמנטים הטכניים אשר הזכרתי כרגע אבל במיוחד לשבור את 2315. אם זה יקרה, והמצב הטכני נוטה לכיוון השלילי גם כך, אין הרבה שיעצור את המדד ללכת לאזור התמיכה הבא הנמצא בין 2280 ו-2227, כולל ניסיון הגעה אל, וניסיון להתמודד מול, הממוצע הנע 200 יום, כאן בשחור. יהיה זה מפגש מעניין אחרי הרבה מאוד נרות.

 

אגב, שימו לב שהמרחק בין שני הממוצעים הנעים עדיין לא קטן ולכן, אם אכן לפנינו התחלה של משהו רציני מטה, הקטנת המרחק ביניהם תהיה אחד הדברים שאעקוב אחריו על מנת להעריך את אורכו של אותו תיקון ממשי.

 

חג שמח ואיחולי השקעות מניבות לכולם.

 

ניתן למצוא את משה שלום גם בפייסבוק

 

****

משה שלום מנתח שווקים פיננסיים, ולא יועץ השקעות מורשה. יובהר ויודגש כי כל האמור בכתבה, בניתוח שווקים זה, או בדוא"ל המוגש כאן, אינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה לפעולה מכל סוג שהוא, ואין בו שום אלמנט הלוקח בחשבון את הנתונים של הקורא, או המשתמש בחומר, ואינו מתחשב בצרכים הייחודיים לו. במידע, בניתוחים, בכל האמור כאן, או בחלקיו, אין, בכל אופן שהוא, חוות דעת, או העדפה, אשר אמורה להביא להשקעה כל שהיא במכשירים, כלים, ניירות ערך, או כל נכס פיננסי או אחר. יובהר ויודגש עוד, כי על הקורא, או המשתמש, לבדוק את המידע המתפרסם כאן, לאמת אותו, ולבחון את מידת התאמתו לצרכיו, להעדפות ההשקעה שלו. כמו כן, אין בחומר הכתוב, או המוצג, כדי להבטיח רווח, או תשואה, מכל סוג שהוא. יובהר, ויודגש עוד, כי במידע הנמסר כאן, עלולות ליפול טעויות, וכי אפשר שיחולו בו שינויים המתחוללים ללא אתראה מוקדמת. אפשר שגם יימצאו סטיות, בשיעור כזה או אחר, בין המתואר, או המצוין, בחומר הכתוב, לבין מצב הנכסים בפועל. יודגש ויובהר עוד, כי קבלת ההחלטה בדבר השקעה מכל סוג שהיא, במידה ונעשתה לאחר קריאת הכתוב בניתוחים המוצגים כאן, או על סמך נתוני שוק המוצגים בכתוב, היא על אחריותו של הקורא, או המשתמש, בלבד.

 

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
ת"א 35 4,118 4.57% ת"א 35 גלום 4,118 4.57% ת"א 125 4,118 4.57% ת"א SME 60 4,118 4.57% דולר רציף 3.4328 4.57% DAX 4,118 4.57% CAC 4,118 4.57% מחזור מסחר 4,118