חדשות שוק ההון

תביעת ענק נגד סודהסטרים על פגיעה בהתארגנות עובדיה

ההסתדרות הגישה לפני זמן קצר תביעה בסך 3 מיליון שקל כנגד החברה, לאחר שזו נקטה לדבריה בצעדים חריגים, פוגעניים ואלימים במיוחד כלפי 1,100 עובדי המפעל הסמוך לרהט

מערכת ספונסר 20/03/2017 15:24

א+א-

ההסתדרות הגישה לפני זמן קצר תביעה בסך 3 מיליון שקל כנגד חברת סודהסטרים, לאחר שזו נקטה בצעדים חריגים, פוגעניים ואלימים במיוחד כלפי 1,100 עובדי המפעל שלה הסמוך לרהט.

 

כתב התביעה מגולל את מסיכת האיומים וההתנכלות הקשה שמפעילה הנהלת החברה על עובדיה מאז בחרו להתאגד בהסתדרות בחודש נובמבר האחרון. למרות התרעות ואזהרות רבות מצד ההסתדרות שלוו בהכרזה על סכסוך עבודה, בחרה הנהלת סודהסטרים להמשיך ולהגביר את מעשיה כנגד העובדים המתאגדים, במקביל להתנהלות חסרת תום לב במהלך המו"מ להסכם קיבוצי ראשון.

 

בתביעה, שהוגשה לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, מתואר מסע הלחצים הקשה שמפעילה לאחרונה סודהסטרים על עובדיה, אשר רובם ככולם תושבי האזור הבאים מרקע סוציו-אקונומי קשה, ומשתכרים שכר מינימלי ביותר וללא כל ביטחון תעסוקתי.

 

כך למשל, הנהלת החברה מסיתה את העובדים באופן אסור נגד השביתה הצפויה להתחיל בחברה בימים הקרובים – וב"כנסי הפחדה" שהיא עורכת היא מעבירה להם מסרים שקריים לפיהם ההסתדרות לא תשלם להם שכר על ימי השביתה. אם לא די בכך, הנהלת סודהסטרים שוברת שביתה באופן המנוגד לחוק, ומגייסת עובדי קבלן כדי להחליף את העובדים שצפויים לשבות.

 

בנוסף לכך החברה מאיימת על עובדים כי בשל התנהלות אנשי הוועד לא תיתן להם בונוס עתידי שהתכוונה לחלק להם, ומאיימת עליהם כי התאגדות בהסתדרות עלולה להביא לסגירת המפעל והעתקתו לחו"ל, תוך שהיא מזמינה את העובדים "לחשוב טוב טוב מה הם עושים, אם אכפת להם מהפרנסה שלהם".

 

נזכיר כי רק בשבוע שעבר פסק אותו בית הדין אליו הוגשה התביעה, בתביעה דומה אחרת שהגישה ההסתדרות, כי רמי לוי והרשת שבבעלותו "רמי לוי שיווק השקמה" פגעו בהתארגנות עובדים באופן קיצוני וקבע כי על רמי לוי לפצות באופן חסר תקדים את ההסתדרות בסכום של 1.5 מיליון שקל.

 

עוד טוענת ההסתדרות בכתב התביעה כי הנהלת סודהסטרים מעודדת אלימות כנגד נציגי ועד העובדים ועובדי ההסתדרות, לאחר שאתמול (יום א’ 19.3) התקיפה פיזית קבוצת עובדים המזוהה עם ההנהלה את מזכיר האיגוד המקצועי במרחב הנגב עוזי שדה ואת חברי ועד העובדים, כאשר קב"ט החברה ומנהלת משאבי אנוש צפו במאורע ובחרו שלא להתערב.

 

מעבר לכך, בקשת ההסתדרות מתארת את התנאים הקשים בהם מועסקים עובדי החברה, שסיימה את שנת 2016 עם הכנסות עתק של כ-480 מיליון דולר, בעוד שעלות שכרו של המנכ"ל דניאל בירנבאום בשנה זו האמירה לכ-10 מיליון שקל. בין היתר, ההנהלה אוסרת על העובדים ללבוש מעיל במשמרות לילה כי "כשקר עובדים יותר מהר", ומפטרת עובדים בסיטונות ובשרירותיות, תוך שהיא מצדיקה את צעדיה שכן מדובר לפיה באוכלוסיית עובדים ש"קשה לה להתרגל לעבודה קבועה".

 

עד כה ההסתדרות והעובדים בחרו למצות את כלל האפשרויות כדי לתת הזדמנות למו"מ ומתוך אמונה כי סכסוכים בעולם העבודה יש לפתור בדרך ההידברות. אולם לאור התנהלותה הקיצונית והחמורה של ההנהלה, לא נותר בידי נציגות העובדים אלא לפתוח בשביתה ולדרוש באמצעות כתב התביעה שהוגש כי החברה תחדול מיידית מהפגיעה בהתארגנות העובדים ותפצה את ההסתדרות בסכום של 3 מיליון שקל בגין פגיעתה בהתארגנות העובדים, בזכות השביתה ובעובדים המתארגנים.

 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר עם הגשת כתב התביעה כי: "ההסתדרות לא תאפשר ולו פגיעה קטנה בעובדים אשר מבקשים לממש את זכותם להתאגד בהסתדרות. אין מעסיק הנמצא מעל לחוק, ואנו נעמוד כחומה בצורה אל מול הפעולות הציניות והאסורות בהן נוקטת הנהלת סודהסטרים כדי לפגוע בעובדיה המסורים ולנסות ולהניא אותם ממהלך ההתארגנות".

 

יו"ר ההסתדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, ציין: "ניכר כי הנהלת סודהסטרים עושה הכל תרתי משמע כדי לנסות לשבור את ההתאגדות של העובדים. אמנם פנינו לשלום אך אין לנו שום כוונה להיבהל או להירתע מהתנהלות אלימה, הן מילולית והן פיזית".

 

הבקשה הוגשה באמצעות הלשכה המשפטית באגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות בראשות עו"ד איריס ורדי, ועל ידי עורכי הדין יעל שילוני, נטלי שוכוביצקי ובוריס מריאקרי ממשרד עו"ד שילוני.

כתבות נוספות

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
ת"א 35 4,118 4.57% ת"א 35 גלום 4,118 4.57% ת"א 125 4,118 4.57% ת"א SME 60 4,118 4.57% דולר רציף 3.4328 4.57% DAX 4,118 4.57% CAC 4,118 4.57% מחזור מסחר 4,118