יועצי המשכנתאות: הנפגעים העיקריים ממכירת המשכנתאות למוסדיים הם הזוגות הצעירים

ועדת הכספים קיימה הבוקר דיון נוסף על התייקרות ריבית המשכנתאות, הפעם לאור החשש שהמחלוקת בין הממונה על שוק ההון למפקחת על הבנקים תייקר את ריבית המשכנתאות

מערכת ספונסר 07/03/2017 12:12

א+א- 1

ועדת הכספים קיימה הבוקר (ג’) דיון נוסף על התייקרות ריבית המשכנתאות, הפעם לאור החשש שהמחלוקת בין הממונה על שוק ההון למפקחת על הבנקים תייקר את ריבית המשכנתאות. סלע המחלוקת הוא בשאלה האם המוסדיים יורשו או יחויבו לרכוש תיקי משכנתאות של לקוחות שצריכים שיעור מימון הגבוה מ-60% משווי הנכס.

 

ריקי אליאס, סגנית המפקחת על הבנקים אמרה בדיון כי קיימת מחלוקת ובכל זאת הפיקוח על הבנקים רואה בחיוב שיתוף פעולה בין הבנקים למוסדיים, זאת לאור היתרונות הרבים ובהם הגדלת היצע האשראי במשק ותמיכה בביקושים הגוברים. במקביל נהנים המוסדיים מאפיק השקעה טוב ומשתלם.

 

אורן שלו, סגן יושב ראש התאחדות יועצי משכנתאות: "החשש שהמחלוקת בין הממונה על שוק ההון למפקחת על הבנקים תייקר את המשכנתאות הוא חשש ממשי ומוצדק. כיוון שהמוסדיים מנועים מרכישת תיקי המשכנתאות של לקוחות שצריכים מימון גבוה מ60% מערך הנכס, הבנקים מעלים את הריביות בתיקים אלה והנפגעים העיקריים מכך הם הזוגות הצעירים והעשירונים התחתונים. ניתן להקל על נוטלי המשכנתאות אם דרישות הלימת ההון של בנק ישראל מהבנקים תשתנה".

 

עוד עלתה בדיון הדרישה להכפיל את משך הזמן בו מחויבים הבנקים להצעת הריביות הראשונית שלהם, מ-12 יום ל-24 יום. "מאות היועצים החברים בהתאחדות, שמטפלים באלפי תיקי משכנתאות בכל חודש, יודעים שבפועל אין אפשרות להשלים את הליך נטילת ההלוואה בזמן כל כך קצר", הסביר שלו והוסיף: "הריבית שהלקוח יקבל בסופו של דבר תמיד תהייה גבוהה מההצעה עליה הוא חתם מול הבנק. 12 יום הם לא זמן סביר בבירוקרטיה הישראלית להשלמת התהליך".

 

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני סיכם את הדיון באומרו כי ניגוד עניינים בין רגולטורים שונים הוא שמונע עבודה משותפת לטובת הציבור. "יש מי שלא רוצים להוזיל את מחירי הדירות ולא רוצים משכנתאות זולות" אמר גפני והוסיף: "לגורמים הרגולטוריים אין עניין במשכנתאות זולות ובנק ישראל לא מעוניין שהציבור יוכל לקחת משכנתאות".

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    המדינה צריכה לתת ערבות

    למשכנתאות לדירה ראשונה. עד 75% ליוצאי צבא או מליון שקל ליוצאי צבא. הערבות תהיה בתוקף עד ששיעור המימון ירד ל- 60%. אי אפשר לתת לבנקים להשתולל ולהתעשר על חשבון הזוגות הצעירים בלי שום הגיון. אין כמעט חדלות פרעון בארץ.
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    רועי77 07/03/2017 15:02