ח”כ יחימוביץ’: ”קיצוץ רוחבי הוא קיצוץ טיפש, עצל וחסר הבחנה”

באופוזיציה ביקרו את הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה, את ההליך המזורז שבו אושר התקציב בוועדת הכספים שלטענתם היה לא תקין, ואת העובדה כי חברי כנסת קיבלו כספיים אישיים

מערכת ספונסר 21/12/2016 08:34

א+א-

לאחר שיושבי ראש ועדות הכנסת שהכינו את תקציב המדינה הציגו במליאה את עיקרי חוקי התקציב, החלו חברי הכנסת של האופוזיציה להציג את התנגדותם. רבים מחברי האופוזיציה ביקרו את הקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה, את ההליך המזורז שבו אושר התקציב בוועדת הכספים, הליך שלטענתם היה לא תקין, ואת העובדה כי חברי כנסת קיבלו כספיים אישיים מה שלהגדרתם מהווה שוחד פוליטי.

 

ח"כ שלי יחימוביץ’: "כל הדברים החיוביים שעשה שר האוצר נמחקים כשמגיע הקיצוץ הרוחבי. אין להם משמעות, הם נבלעים כמו טיפה באוקיאנוס. בטח שאם הם נבלעים, אז בטח שנבלעים כספים קואליציוניים מלוכלכים, שאנחנו אפילו לא יודעים לאן הם הולכים. דבר כזה עוד לא היה. בדרך-כלל כסף קואליציוני, חבר כנסת מבקש כסף למשהו שהוא יקר לליבו, רואים בדיוק את התקנה שהכסף הולך אליה. כאן על עיוור חלוקת שלל. אז גם הדברים הטובים וגם הדברים הרעים פשוט נמחקים מפני הקיצוץ הרוחבי.

 

"קיצוץ רוחבי הוא קיצוץ טיפש, הוא קיצוץ עצל, הוא קיצוץ חסר הבחנה, הוא פשוט גיליוטינה עיוורת שיורדת באבחה אחת. קיצוץ רוחבי זה פשוט קיצוץ שנופל על כל המשרדים בבת אחת ולא מתעמקים אפילו בסוגיה איפה אפשר לקצץ ואיפה לא. פשוט מורידים את הראש מכלל המשרדים. 5.3 מיליארד שקלים ברווחה, בבריאות, בחינוך, בביטחון הפנים. כל המיליונים הקטנים האלה, שכל אחד מהם עשה טובה וגירד, באמת בכוונה טובה מאוד, פשוט נמחקים מפני הקיצוץ הזה.

 

"והקיצוץ הזה הוא לא חד פעמי, הוא בבסיס התקציב. זה לא פעם אחת כדי לממן x,y,z דברים טובים או רעים. מעכשיו הוא יחזור כל שנה בבסיס התקציב והקיצוצים הרוחביים שיבואו אחריו יהיו שוב קיצוץ על הקיצוץ. הוא תמידי, הוא לנצח. קיצוץ רוחבי יחזור בכל שנה. הוא אמנם כתוב פעם אחת אבל אחר-כך הוא יחזור".

 

ח"כ יעקב פרי: "ביומיים הקרובים אנחנו הולכים להצביע על תקציב המדינה, שהינו, כידוע לכולנו, תקציב דו-שנתי. ולמה תקציב דו-שנתי? למה הממשלה הזאת, ימבזה את חוקי היסוד וקובעת הוראת שעה להעברתו של תקציב דו-שנתי? בשביל השרידות הפוליטית. בשביל כיסא המלכות.

 

"אתם יכולים לצאת בספינים הרגילים שלכם ולומר, לבשר לעם ישראל שעשיתם פה תקציב חברתי, תקציב טוב, תקציב מאוזן. האמת היא שהתקציב הזה הוא תקציב רע, ללא מעוף, ללא מנועי צמיחה. והכי גרוע – זה תקציב ללא מענה אמיתי למצוקות וקשיים של הישראלי. זהו תקציב שבו הממשלה החליטה שהיא מעדיפה את שרידותה היום על חשבון המחר של ישראל.

 

"החלטתם להגדיל את הגירעון על חשבון העתיד של כולנו רק בשביל אתנן פוליטי, לרוב סקטוריאלי ומתוך שיקולים צרים.

 

"שר האוצר, אתמול תקפת בחריפות את יש עתיד על מה שעשתה או לא עשתה ונראה כאילו נבהלת. הבנת, כנראה – הגיעה אליך ההארה – שאינך איש בשורה לעם ישראל והיית חייב למצוא שעיר לעזאזל. נבהלת כי מחירי הדיור לא יורדים, כי קבלנים קורסים, כי בתוך שנה ההון העצמי לרכישת דירה זינק ב-175,000 שקלים. עלות המשכנתאות עולה והזוגות הצעירים ממשיכים לגור אצל ההורים. אולי נבהלת מהסקרים, מזה שייתכן והמפלגה בראשותך, במקרה הטוב תצטמצם. נבהלת ואתה צריך להגיב, לשנות את הנרטיב, לתקוף בשביל לצאת הגיבור וזה שמצליח לשנות".

 

ח"כ אילן גילאון: "כאשר אתמול בלילה ניתן אתנן של 300 מיליון שקלים לתשעה חברי כנסת. אותו סכום, חברות וחברים, שניתן למיליון וחצי אנשים עם מוגבלות במדינת ישראל, מתוכם 200,000 מקבלי קצבה. זה הצדק שלנו וזה הניצחון של המעטים מול הרבים. תשעה חברי כנסת, גברתי, מול מיליון וחצי אזרחים.

 

"ורק, ככה, קמצוץ ומעט מן המובחרים ביותר: ניתן לחבר הכנסת גפני 80 מיליון שקלים. אני חושב אולי שזה מוצדק, גברתי, זה בונוס על ניהול ישיבות ועדת הכספים, שבסופו של דבר, בשורה האחרונה, הם אישרו את החרפה הזאת; ולחבר הכנסת בצלאל סמוטריץ, גברתי, ניתנו 50 מיליוני שקלים, שאני מניח – היות שאין זיהוי לכספים האלה - אולי מחצית הסכום הוא לארגן מצעד בהמות חדש, אולי לבנות בית מקדש חדש. ובכלל אפשר להעביר את הבהמות ממצעד הבהמות ולזבוח אותם בבית המקדש ואז אולי לחסוך הרבה מאוד כסף".

 

ח"כ עומר בר לב: "בסוף, כשחסר הכסף, אז בא שר האוצר ועושה קיצוץ רוחבי, וקיצוץ רוחבי הוא שוב הקיצוץ הכי לא סביר. אמנם מבחינה מנהלתית זה הקיצוץ הכי פשוט כי אומרים: קיצוץ רוחבי לכל, אבל זה הקיצוץ הכי לא נכון, הכי לא סביר. זה קיצוץ במדינה שאומרת: אין לי סדרי עדיפויות, אין לי סדרי עדיפויות חברתיים, הפערים בין עניים ועשירים הולכים וגדלים וזה לא אכפת לי, ולכן אני עושה קיצוץ רוחבי.

 

"חבר הכנסת גפני, יושב-ראש ועדת הכספים, עמד כאן, הוא פתח את הדיון היום והוא אמר שהוא כבר הגיש עד היום 27 תקציבים, אבל תקציב כזה, בצורה ההגשה שלו, מעולם לא היה לו. דיונים כל כך שטחיים, כל כך לא עמוקים, כל כך קצרים בזמן, בתקופה שעיקר הכנסת – בחודשיים האחרונים הכנסת עוסקת בכל מיני נושאים פוליטיים, שאולי הם חשובים אבל הם פחות חשובים משאלת התקציב, וסדרי עדיפויות והחזון של מדינת ישראל לפחות בשנתיים הקרובות".

 

ח"כ עאידה תומא סלימאן: "כמדומני, שהיה מן הראוי לפחות אם הכבר הממשלה החליטה להביא תקציב של שנתיים, להקצות לו את הזמן הראוי כדי ללמוד אותו לעומק כדי שאנחנו, חברי הכנסת, שמתרוצצים בין ועדות ובין כל מיני פעילויות אחרות, יהיה לנו את הזמן המספיק כדי לרדת לעומק הדברים ולהבין את כל המסתורים שקיימים בתוך התקציב הזה, ונוכל לקיים דיון רציני, אמיתי, שמתחיל בשאלה העקרונית של מה אנחנו רוצים להשיג תוך השנתיים האלה, באמת מה התוכנית של הממשלה שרוצה להוביל, התוכניות של הממשלה שרוצה להוביל, ומתבטאים במספרים ובתקציבים ובסכומים שרשומים בספר התקציבים.

 

"אבל, לצערי הרב, כנראה חלק מלקבל את ההחלטות במחטף לא פוסח גם על התקציב שאמור להוות את התדמית שבונים בשנתיים הבאות של המדינה הזו, שאנחנו חיים בה ואנחנו רוצים לשפר את תנאי המחיה בתוכה. המדיניות שמצטיירת מהתקציב הזה, החזון שבונה הממשלה הזו מהתקציב הזה, לצערי הרב, מתבטא בכמה ערכים. קודם כל, המשך הכיבוש. וכדי שהממשלה תמשיך בכיבוש של השטחים הפלסטינים מ-1967 היא חייבת כנראה לפי הבנתה להרחיב את המיליטריזציה של המדינה, ולתת - עד עכשיו בשנת 2016 הסתכם כנראה התקציב של משרד הביטחון וכל מה שסביבו ב-72.5 מיליארד".

 

ח"כ מאיר כהן: "אדוני שר האוצר כחלון. הנאום שלך אמש היה נאום אמוציונאלי, נאום של שר אוצר שנמצא בפאניקה כי הוא עושה הפוך ממה שהוא התחייב. בחרת להתעלם באופן מופגן מהקיצוץ הרוחבי השלישי שאתה עושה בפחות משנתיים. התעלמת מכך שעד עכשיו, כבר הספקת לקחת 5.5 מיליארד ₪ מהציבור, לטובת מימון הסכמים קואליציוניים וגחמות של שותפיך לממשלה.

 

"אתמול בערב אדוני, קבעת שיא ששובר אפילו את ההתנהלות שלך. אם יצחק לוי קבע את מחירון הרכב בישראל, אז מעתה נדע כי כחלון הוא זה שקבע את מחירון חברי כנסת. 10 מיליון לאורן חזן. 10 מיליון גם לנאווה בוקר. 20 מיליון למיקי זוהר. 46 מיליון ליו"ר הקואליציה הטייקון דוד ביטן, עוד 24.5 מיליון ליו"ר וועדת הכנסת ולא פחות מ-86 מיליון ליו"ר ועדת הכספים משה גפני. כן חברות וחברי הכנסת, אזרחיות ואזרחי ישראל שצופים בבושה הגדולה הזו. הרגע מניתי 186 מיליון ₪ שניתנו לחברי הכנסת הללו באופן חופשי וללא בקרה רק בכדי שיצביעו בעד התקציב. אם ראש עיר (אני הייתי פעם כזה), היה מעז לעשות את זה, הוא היה נעצר הבוקר ומובא להארכת מעצר".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה