לקראת הדיון במועצה הארצית לתכנון ובנייה: האם שדרוג התמ”א 38/2 הוא הפתרון הנכון?

ההצעה שתידון היום, שעל המתנגדים לה נמנים ראשי הערים ביבס וחולדאי, מתמקדת בכוונה להרחיב פי 3 את זכויות הבנייה של היזמים ולפטור אותם ממס שבח על הזכויות שיקבלו

מערכת ספונסר 19/09/2016 09:42

א+א-

הצעה שתידון היום במועצה הארצית לתכנון ובנייה מתמקדת בין היתר בכוונה להרחיב פי 3 את זכויות הבנייה של היזמים, לפטור אותם ממס שבח על זכויות הבנייה שיקבלו ולהכפיף את היזמים למדיניות הבנייה של המרקם העירוני הקיים בכל עיר ועיר. להצעה זו מתנגדים רוב ראשי הערים, כולל יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, המכהן גם כראש עירית מודיעין, וראש עירית תל אביב, רון חולדאי. מומחים מתייחסים הבוקר לגורמים בעד ונגד ההצעה:

 

בעד ההצעה - חיים מאירוביץ, מבעלי קבוצת מאירוביץ גלנור: "ההצעה של קבינט הדיור בראשות אביגדור יצחקי היא סוף סוף טובה. היא תגדיל פי 3 את זכויות היזמים בתמ"א 38/2 ותאפשר בפועל פינוי בינוי נקודתי והקמת בניינים גבוהים למגורים במרכזי ערים ובשכונות ותיקות, מה שיאפשר מיצוי זכויות הבנייה וקידום אלפים רבים של יחידות דיור לשנה במסגרת זו. גם העובדה שיזמים ייהנו מפטור במס שבח על תוספת זכויות הבנייה הינה חכמה והגיונית ותעודד יזמים רבים לקדם תכניות כאלה.

 

"נכון להיום התמא 38/2 איננה כדאית במקרים רבים וזו הסיבה שמידי שנה, במקרה הטוב, נבנות מאות בודדות של יחידות דיור במסגרת זו. לכן אינני מבין את התנגדות ראשי השלטון המקומי, כולל ראש עירית תל אביב רון חולדאי וחיים ביבס, ראש עירית מודיעין ויו"ר מרכז השלטון המקומי. הם יהיו הנהנים הראשונים מתיקון זה. שיכונים ישנים ישודרגו ללא היכר, אוכלוסיות חזקות יזרמו אליהן וחלקים גדולים של הערים, שבמהלך השנים התדרדרו ישודרג מאוד. אני בעד ההצעה".

 

נגד ההצעה - אדריכלית רותי הרשקוביץ, בר הרשקוביץ אדריכלים: "כמשרד המתמחה בהתחדשות עירונית, אני בהחלט בעד קידום התחדשות עירונית, ובגדול. השאלה הקריטית הינה האם שדרוג התמא 38/2, בתוקף הצורך לקדם כמה שיותר יחידות דיור, הינו הפתרון הנכון. לטעמי המהלך הנכון היה צריך להיות קידום כל נושא הפינוי בינוי שתקוע כיום כמעט בכל רחבי הארץ.

 

"יש לכך מספר יתרונות: ראשית, הוא הפתרון היחידי שיאפשר ניצול נכון של זכויות הבנייה בערים הותיקות וקידום רבבות יחידות דיור במסגרת זו מידי שנה. התיקון לתמא 38/2 לעומת זאת, לא יוכל ליצור את השינוי המיוחל ולא יביא לניצול הזכויות בהיקף שכזה. שנית, זהו המהלך הנכון מבחינה מרקמית עירונית, כלומר הוא יוכל להיות מותאם לתב"ע העירונית ולמדיניות התכנון של כל עיר ועיר. התמא 38/2, לעומת זאת, יצור דיסוננס ברור למדיניות התכנון העירוני. לכן אני סבורה שראשי הערים צודקים בהתקדמותם למהלך זה, ואני קוראת לקבינט הדיור ולמועצה הארצית לתכנון ובנייה לשקול שוב את ההחלטה ומקומה ללכת על פתרון שיביא לקידום פינוי בינוי ארצי מקיף כולל קיצור ביורוקרטיה בנושא זה, עידוד הן עיריות והן יזמים ועוד".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה