בימים אלה מוציאים הבנקים ובתי ההשקעות את האישורים השנתיים על ניכוי מס במקור על רווחי הון (טפסי 867) לשנת 2015. נצלו את ההזדמנות לבצע בדיקה בחינם האם שילמתם מס מיותר ותבקשו את המגיע לכם ממס הכנסה. 

אם עדיין לא הגשתם דוחות להחזרי מס על העבר, ניתן לבצע את הבדיקה משנת 2010-2015. 

לידיעתכם, החל משנת 2013, מס הכנסה מחייב הגשת דוחות למס הכנסה לבעלי חשבון ני"ע שמחזור העסקאות שלהם בשנה הינו מעל 811,000 ש"ח. 

תוכלו להשאיר את פרטיכם האישיים בקישור המצורף ונחזור אליכם בהקדם עם הצעה אטרקטיבית. 

אל תפספסו הזדמנות לקבל החזר ממס הכנסה - הבדיקה חינם! 


הפסדתם כסף בבורסה, זה לא נעים, אבל ניתן לנצל ולהשתמש בהפסדים אלו על מנת לקזז את המס מרווחים באפיקי השקעה אחרים או בשנות מס הבאות. במאמר זה ניתן לכם הצצה לנפלאות החזרי המס, מכשיר שיכול להפוך את ההפסד שלכם לרווח. 

הסיבות להחזרי מס בשוק ההון רבות ומגוונות, נציג במאמר זה מספר גורמים עיקריים להחזרים הנובעים מפעילות בשוק ההון: 

1. במידה ויש הפסד בשנה מסוימת ורווח בשנה לאחר מכן – ההפסדים לא מועברים משנה לשנה באופן אוטומטי ויש להגיש דוחות למס הכנסה על מנת לקלוט הפסדים אלו ולהעבירם קדימה. החל משנת 2003, עקב תיקון 132 לפקודת מס הכנסה, שוק ההון עבר ממשטר מיסוי פטור למשטר מיסוי "חייב" בוטלו ההגבלות על ניצול הפסדים מני"ע ולכן ניתן להעביר הפסדים אלו משנה לשנה ללא הגבלת זמן. אם לא יוגש דו"ח למס הכנסה, שנת המס שבה נוצרו ההפסדים עלולה להתיישן ולאחר מכן לא ניתן יהיה להשתמש בהפסדים אלו ( כיום ניתן להגיש דוחות החל משנת המס 2010. ההפסדים שהיו עד 2009 התיישנו אם לא הוגשו דוחות למ"ה). 

2. במידה ויש פעילות בני"ע במספר בנקים במקביל,לא מבוצעים קיזוזי הפסדים בין חשבונות של אותו נישום ולכן מומלץ להגיש דוחות למס הכנסה. רק ע"י הגשת דוחות להחזרי מס ניתן לנצל הפסדים בבנק אחד מול רווחים בבנק אחר. 

3. עובדים אשר מימשו אופציות לפי תוכנית 102 הונית ומוסו בעת המימוש לפי מס רווח הון של 25% ובמקביל יש הפסדים מפעילות בני"ע באופן פרטי, ניתן לנצל הפסדים אלו כנגד רווחי ההון ממימוש האופציות. הקיזוז עצמו לא נעשה באופן אוטומטי ועל מנת ליהנות מקיזוז הפסדים זה יש להגיש דוחות להחזרי מס. 

4. במידה ויש עסקת שבח מקרקעין ובמסגרת העסקה שולם מס שבח (לא עסקה פטורה) ומנגד יש הפסדים מפעילות בשוק ההון, ניתן במקרה זה לבצע קיזוז של ההפסדים בבורסה כנגד השבח וליהנות מהחזרי מס משמעותיים. 

5. אנשים מעל גיל 60, ממוסים על הכנסה פאסיבית החל ממדרגת מס של 10% ולעיתים אם יש פעילות בשוק ההון ואין הכנסה אחרת (פרט לקצבאות פטורות) ניתן ליהנות ממדרגות מס נמוכות. הבנקים לא עושים תאום זה ומנכים את המס המקסימאלי ע"פ החוק ולכן בהגשת דוחות למס הכנסה ניתן לקבל החזרי מס משמעותיים. 

ניתן לנצל נקודות זיכוי כנגד הכנסות מרווח הון במידה ולא נוצלו במלואם כנגד הכנסה אחרת. כמו כן, אנשים מעל גיל 60, זכאים לניכוי ריבית על הכנסה מריבית על פיקדונות ותוכניות חיסכון (כולל תוכניות חיסכון פיננסיות בחברות הביטוח). החזר המס הנובע מניכוי זה מתקבל, בדרך כלל, באופן אוטומטי ממס הכנסה. לעיתים ניכוי הריבית המתקבל ממס הכנסה הוא חלקי בלבד ולאחר הגשת דוחות למס הכנסה ניתן לקבל את ההפרש המגיע על פי חוק. 

החזרי מס בשוק ההון מתווספים לכל יתר הסיבות להחזרי מס באותם שנים. 

לסיכום: ניתן לראות כי הסיבות להחזרי מס בשוק ההון רבות ומגוונות ומומלץ לפנות לאנשי מקצוע שיבצעו את הבדיקה. החזר מס ממוצע בשוק ההון על פני שש שנים עשוי להגיע לעשרות אלפי שקלים. 

לבדיקת זכאות בחינם להחזר מס >> 

מאמר זה נכתב ע"י יועצת המס סמדר זנד, יתרות משרד רו"ח

 

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש