בתי ההשקעות החלו להתייחס להחלטת בנק ישראל להותיר שוב את הריבית במשק ללא שינוי. ארז צדוק, מנכ"ל קרנות אביב, מעריך כי "בנק ישראל לא יוריד את הריבית כי בטווח הקצר זה ישדר לחץ לשוק - ובטווח הארוך יותר זה לא יעזור.

 

"בבנק ישראל יש מחשב שפתוח על האתר של הפד. הבנק המקומי יחכה לראות עוד שתי העלאות ריבית של הפד ולאחר מכן הוא עשוי לפעול ולהעלות את הריבית גם כאן, כמובן כל עוד מצב הכלכלה המקומית יהיה סביר. אנחנו מעריכים כי למרות התנודתיות בשווקים והדאגה מפני האטה כלכלית, הבנק המרכזי האמריקאי יעשה הכל כדי לדבוק בתוכניתו המקורית ולהעלות את הריבית באחוז אחד במהלך השנה, בארבע פעימות רבעוניות.

 

"סינדרום יפן מאיים על הבנקים המרכזיים במדינות המפותחות, והמצב בו הריבית אפסית מציב אותם במקום של אי ודאות כלכלית, חוסר יכולת לנתח את השווקים באופן מתודולוגי וחוסר באמצעים להגיב ולהשפיע על השווקים. גם בנק ישראל יודע את זה ולכן יימנע מהורדת ריבית מעבר ל-0.1%. הריבית צפויה להישאר קבועה ברמה הזאת לפחות עד המחצית השנייה של 2016", סיכם צדוק.

 

שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי ישראל בקבוצת פיוניר, ציין כי "כחלון ולא באשמתו לא מצליח לעצור את הנסיקה במחירי הנדל"ן ומי שהכי סובל מזה, מלבד הזוגות הצעירים, זה בנק ישראל שלמעשה מסונדל ואין באפשרותו לעשות שום פעולה מוניטרית נחוצה. נכון שנתון הצמיחה האחרון היה בגדר הסביר וסיפק אפשרות המתנה שנראית מתקבלת על הדעת אך אין ספק שמה שהיום עוצר באמת את בנק ישראל מלפעול הינו שוק הנדל"ן.

 

"מהתבוננות בדפלציה שמסרבת לעזוב ברור לכולם שבנק ישראל חייב לעשות משהו, אך לצערו אין מה לעשות. מחשבה על מהלך של הרחבה כמותית נראה אף יותר מורכב ומסוכן במשק כה קטן ועלול לא רק לנפח את בועת הנדל"ן אלא אפילו להביא להיווצרות בועות חדשות במשק המקומי ולכן בנק ישראל יצטרך לבחור בשיטת הפעולה של המתנה ותפילה".

*** מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש