סקר המנכ”לים של PwC: האמון בכלכלה העולמית בשפל של 3 שנים

רק 27% מ-1,400 המנכ"לים שנסקרו מאמינים שתהיה עלייה בקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית בשנת 2016; 4 מתוך 5 מנכ"לים חוששים מרגולציית יתר

מערכת ספונסר 19/01/2016 12:12

א+א-

1,400 מנכ"לים מ- 83 מדינות שונות, השתתפו בסקר המנכ"לים הגלובאלי שערכה רשת השירותים הפיננסיים PwC, המתקיים זו השנה ה-19 ברציפות. על רקע חוסר היציבות הגיאו-פוליטית באזורים רבים בעולם נשקפת תמונה מאופקת מאוד באשר לעתיד הכלכלה העולמית ועתיד החברות אותם מובילים מנכ"לים אלה.

 

אמון המנכ"לים בכלכלה העולמית בשפל הגדול ב-3 השנים האחרונות: על פי הסקר, חל קיטון משמעותי בשיעור המנכ"לים החוזים צמיחה בכלכלה העולמית במהלך שנת 2015. בעוד שבשנת 2014, 37% מהמנכ"לים צפו שיפור בכלכלה הגלובאלית, על-פי ממצאי הסקר הנוכחי, רק 27% מהמנכ"לים צופים שיפור, נתון המהווה ירידה יחסית של 37% ביחס לאשתקד והשיעור הנמוך מזה 3 שנים.

 

בצד הפסימי של המגרש חלה עליה משמעותית: 23% מהמנכ"לים צופים כי תחול הידרדרות בכלכלה העולמית, עליה יחסית של 35%, ביחס לשיעור של 17% פסימיים בשנה שעברה ול-7% בלבד בשנת 2013.

 

פסימיות בקרב מנכ"לים בנוגע לרמת ההכנסות החברות שלהם- הנתון הנמוך מזה 6 שנים: רק 35% מהמנכ"לים העידו כי הם בטוחים שיחול גידול בהכנסות החברה שלהם – ירידה יחסית של 11% ביחס ל-39% מנכ"לים שהביעו אופטימיות בשנה שעברה והשיעור הנמוך ביותר ב-6 השנים האחרונות. האופטימיים ביותר היו מנכ"לים מהודו (64%) ספרד (54%) ורומניה (50%), אשר סבורים כי יחול גידול של הכנסות החברות שלהם בטווח הקצר.

 

מנגד, הפסימיים ביותר היו המנכ"לים מטאיוואן (19% בשנת 2016 לעומת 65% בשנה שעברה) ושווייץ (16%). שיעור המנכ"לים האופטימיים בסין ובארה"ב נמצא בירידה משמעותית מרמה של 46% בשנה שעברה ל-33% בלבד השנה בקרב האמריקאים, ומ-36% ל-24% בלבד השנה בקרב המנכ"לים הסיניים.

 

הולכים על בטוח בהשקעות: המנכ"לים שהשתתפו בסקר מיפו את השווקים המסורתיים בארה"ב, סין, גרמניה ובריטניה כשווקים החשובים ביותר לצמיחה של ארגוניהם. עם זאת, מקסיקו ואיחוד האמירויות הערביות תפסו את מקומן של אוסטרליה ואינדונזיה ברשימה של עשרת היעדים החשובים לצמיחה.

 

4 מתוך 5 מנכ"לים חוששים מרגולציית יתר: 79% מהמנכ"לים הביעו דאגה מרגולציית יתר; הרמה הגבוהה ביותר שנראתה ב-19 שנות הסקר. כמו כן, 74% מהמנכ"לים הביעו דאגה בנוגע לאי- הוודאות הגיאופוליטית, שהיוותה את גורם הדאגה השני במעלה, לאחר עלייה מהמקום הרביעי בשנת 2014. דאגות נוספות שהובעו הן באשר לתנודתיות בשער החליפין (73%) זמינות של מיומנויות מפתח (72%), תגובה מצד ממשלות לגרעון הפיסקלי ולנטל החובות (71%) והתקפות סייבר (61%).

 

למרות הפסימיות – 48% מהמנכ"לים סבורים כי ירחיבו את מספר העובדים בארגון: הפסימיות המשתקפת מתחזיות המנכ"לים לא צפויה לתת אותותיה בשיעור המועסקים. 48% מהמנכ"לים ציינו כי הם צפויים להרחיב את מספר המועסקים בארגונם בשנה הקרובה, ירידה קלה משיעור של 50% אשתקד. 21% ציינו כי בכוונתם לצמצם את מספר העובדים, שיעור זהה לשיעור בשנה קודמת.

 

המנכ"לים במגזר הטכנולוגיה (67% הצהירו על הרחבת מצבת העובדים), ניהול הנכסים (65%) ומדעי החיים והפארמה (64%) צפויים להיות המגייסים הגדולים ביותר, בשיעורים גבוהים יותר ביחס לשנים קודמות. לעומתם, שיעור המנכ"לים המתכננים לגייס עובדים בתעשיית הפיננסים (43%), המתכות (32%) והבידור והמדיה (39%) ירד ביחס לשנים קודמות.

 

דניס מ. נלי, יו"ר PwC העולמית, הציג את הממצאים על בימת הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס: "אין ספק כי אמון המנהיגים עסקיים הן בכלכלה העולמית והן בסיכויי הצמיחה של החברות שלהם חווה פגיעה משמעותית. אין זה משנה מהו גודל העסק, האיומים הניצבים בפניו הופכים למורכבים יותר, וכבר חצו את גבולות הגיאופוליטיקה, הרגולציה, אבטחת סייבר, הפיתוח חברתי, האנשים ומוניטין. ישנו ספקטרום חדש של סיכונים הניצבים בפני מנכ"לים, אשר מאיימים על אינטרסים לאומיים ומסחריים גם יחד".

 

עוד הוסיף נלי, כי "התחזית הפסימית לשנה הקרובה מקבלת חיזוק בהמשך למעמדן של ארצות הברית, סין, גרמניה ובריטניה המשמשות כמוקד החשוב ביותר לצמיחה בעתיד. העובדה כי מנכ"לים ממשיכים להצביע לעבר אותם ’מקלטים בטוחים’, מדגישה את חוסר הוודאות הכללי בנוגע למקום ממנו תבוא צמיחה אמיתית בטווח הארוך".

 

יוסי פלוס, השותף המנהל של PwC Israel, התייחס להלך הרוח בזירה המקומית: "בישראל, כמו בעולם, רגולציית יתר מהווה איום משמעותי בעיני מנכ"לים ובעלי שליטה. בחלק מהתחומים ניכר כי הרגולציה גורמת לשינויים רדיקליים בחוקי המשחק, דבר שפוגע ביציבות ובוודאות העסקית. בישראל, נקודת הפתיחה נמוכה יחסית עקב אי היציבות הגיאופוליטית, מה שמעלה את הצורך בהעלאת הוודאות והיציבות הכלכלית במשק המקומי.

 

"בנוסף לכך, היות והמשק הישראלי הינו הטרוגני, המגזרים החלשים במשק, ביניהם העסקים הקטנים, ענף התיירות ואף תעשיית המזון הם הראשונים להיפגע מחוסר יציבות זו. מנגד, תעשיית ההייטק ותעשיות מוטות ייצוא אחרות, נחשבות כאקס טריטוריות שעיקר פעילותן בחו"ל ולכן הפגיעה בהן פחותה יחסית".

 

כמו כן, הוסיף פילוס כי "לאור המציאות הקיימת, האתגרים הכלכליים המרכזיים שיעמדו בפני קברניטי המשק בשנה הקרובה, יעסקו בעיקר ביצירת וודאות עסקית במשק הישראלי, במטרה לעודד השקעות זרות והשקעות מקומיות, כמו גם עידוד מנועי צמיחה בדגש על תחומי התעשייה המסורתית ויצירת מקומות תעסוקה."

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה