הרוכשים הזרים חוזרים להשקיע בישראל: זינוק בהיקף המיזוגים והרכישות ב-2015

ממצאי דו"ח המיזוגים והרכישות של פירמת PwC ישראל לשנת 2015 מראים כי ההיקף הכספי הכולל של עסקאות מיזוגים ורכישות עלה בכ- 73% והסתכם בכ-12.6 מיליארד דולר

מערכת ספונסר 27/12/2015 12:12

א+א- 1

חברת הייעוץ של פירמת PwC Israel פרסמה את דו"ח העסקאות השנתי שלה לשנת 2015. בדו"ח, המסכם את עסקאות המיזוג והרכישה שנסגרו השנה (דיווחו על Closing), נמצא כי חלה עלייה של כ- 73% בהיקף הכספי הכולל של העסקאות בשנה זו, אשר הסתכם בכ-12.6 מיליארד דולר. לצד זאת, חל גידול של 64% בשווי הממוצע לעסקה וקיטון של 7% במספר העסקאות (96 לעומת 103).

 

לדברי ליאת אנזל אביאל, שותפה וראש מחלקת העסקאות שלIsrael PwC, "העלייה החדה בהיקף הכספי הכולל של העסקאות והעליה הניכרת של 64% בשווי הממוצע לעסקה בשנת 2015 נובעות, בין היתר, מסביבת ריבית נמוכה שממשיכה לאפיין את השוק העולמי והמקומי בשנים האחרונות. שיפור בסביבת המאקרו מסייע גם הוא להמשך הבעת אמון במשק הישראלי, על ידי משקיעים זרים ומקומיים גם יחד".

 

הזרים חוזרים להשקיע בישראל: לפי הסקירה של חברת הייעוץ של PwC Israel, בכל הנוגע להשקעות מצד משקיעים זרים, ניתן לראות כי חלה עלייה של כ- 71% בהיקף הכספי של עסקאות שבוצעו על ידי רוכשים זרים, מ-3.8 מיליארד דולר בשנת 2014 לכ-6.5 מיליארד דולר בשנת 2015. אף בנטרול עסקת תנובה, עדיין ניכרת עלייה חדה השנה בהשקעות זרים בישראל.

 

ישראלים רוכשים בחו"ל: השנה חלה ירידה של 44%, בהשקעות שבוצעו על ידי ישראלים בישראל. לעומתם בהשקעות שבוצעו על ידי ישראלים בחו"ל, חלה דווקא עליה של כ-174% ל-5.2 מיליארד דולר, מול 1.9 מיליארד דולר בשנת 2014. מתוכם בלטה רכישת Auspex על ידי טבע תמורת 3.4 מיליארד דולר.

 

אנזל אביאל מוסיפה כי "אסטרטגיית המיזוגים והרכישות, בין אם כרוכשת ובין אם כנרכשת, הינה האופציה המובילה והמועדפת לצמיחה בקרב חברות ישראליות, מתפתחות ומפותחות. מאחר והשוק הישראלי קטן מדי ואינו מאפשר זאת, חברות נדרשות לפתוח עצמן לשווקים חדשים, אם באמצעות רכישה של חברות בחו"ל ואם באמצעות רכישתן על ידי חברה זרה. עם זאת, נראה כי יזמים ומשקיעים ישראלים מפגינים בשנים האחרונות אורך רוח ולא ממהרים להגיע לאקזיט מהיר כמו בעבר, מה שצפוי לתמוך בעליית המחיר הממוצע לעסקה גם בשנת 2016".

 

הובלה של המשקיעים האמריקאים: שנת 2015 התאפיינה בפיזור גאוגרפי נמוך יותר של משקיעים זרים, כאשר פחות מדינות פעלו בשוק המיזוגים והרכישות הישראלי, בהשוואה לשנה קודמת. ניתן לראות גידול במספר העסקאות שבוצעו על ידי רוכשים מארה"ב (31 עסקאות לעומת 19 בלבד בשנה הקודמת).

 

לעומת זאת, מגמת הגידול במספר העסקאות שבוצעו על ידי רוכשים מהמזרח הרחוק נבלמה, עם 6 עסקאות בלבד, לעומת 8 אשתקד. בתוך זאת, חלה עליה במספר העסקאות בהן הרוכשים הינם מסין והונג קונג.

 

לדברי אביאל, "הכלכלה האמריקאית מתאוששת מהמשבר שאפף אותה בשנים האחרונות ובהתאם החברות האמריקאיות חושפות עצמן מחדש להשקעות מעבר לים. המציאות העסקית בסין אמנם נקלעה לתקופה של חוסר ודאות, אך למרות זאת, נראה כי לא הייתה לכך השפעה שלילית על פעילות משקיעים סינים בישראל. יתרות המזומנים העצומות בסין מופנות בחלקן לשוק המיזוגים והרכישות בחו"ל, כולל ישראל. בשנים באחרונות אנו עובדים יותר ויותר עם משקיעים מסין (פיננסים ואסטרטגים), ביניהם בולטת חברת ברייטפוד ששימשנו כיועציה הפיננסיים במסגרת רכישת תנובה. אנו ממשיכים לראות התעניינות הולכת וגוברת מלקוחותינו בסין ולא רק בתחום הטכנולוגיה".

 

לדברי אביאל, "גורם נוסף הצפוי להיות בעל השפעה לא מבוטלת על שוק המיזוגים והרכישות בשנת 2016, יהיה המצב הביטחוני במזרח התיכון ובאירופה. למרות שבשנים האחרונות, ראינו כי אירועים ביטחוניים בישראל לא הרתיעו משקיעים זרים כפי שהתרחש בעבר; הסלמת המלחמה בסוריה, מתקפות טרור באירופה והמשך גל הטרור בישראל, עלולים בכל זאת להביא לפגיעה מסוימת בשוק המיזוגים והרכישות בישראל".

 

צפי להמשך גידול בהיקפים: איתן עקיבא, שותף Corporate Finance בחברת הייעוץ של PwC Israel, אמר: "אנו מעריכים כי היקף העסקאות הכולל צפוי להמשיך ולגדול בשנת 2016. האשראי הזול והמשך ההתאוששות של כלכלות ארה"ב ואירופה, צפויים להמשיך להזרים דלק לשוק המיזוגים והרכישות. כמו כן, בהינתן התייצבות של הכלכלה הסינית, אנו צפויים לראות התגברות של מספר והיקף עסקאות בהן מעורבים משקיעים מהמזרח הרחוק".

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    והסינים שולטים

    כמו בכל העולם. מוציאים המון כסף מסין להשקעות
    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    trader44 27/12/2015 11:51