הסכם חדש לקדימהסטם: ”פוטנציאל לפריצת דרך לטיפול בסוכרת”

תבצע ניסוי היתכנות שיאפשר השתלה של המוצר התאי לטיפול בסוכרת, תוך שילובו מתקן אנקפסולציה ייחודי שעשוי לשמש בעתיד כמעין "לבלב מלאכותי"

מערכת ספונסר 25/11/2015 12:12

א+א-

חברת הביוטכנולוגיה הישראלית קדימהסטם מודיעה היום על הסכם לניסוי היתכנות עם חברה המפתחת טכנולוגיית אנקפסולציה (מתקן מעטפת) ייחודית, לשימוש עם המוצר התאי לטיפול בסוכרת אותו מפתחת החברה.

 

קדימהסטם, המייצרת תאים יוצרי אינסולין מתאי גזע עובריים, ביצעה ניסויי היתכנות בבעלי חיים, בשיתוף פעולה עם פרופסור שמעון אפרת (מומחה בינלאומי מאוניברסיטת ת"א בתחום טיפול מבוסס תאים לסוכרת). הניסויים הדגימו שחרור אינסולין גם במצבים סכרתיים על ידי התאים המושתלים. כעת עוברת החברה לשלב הבא, בו תבחן השתלת המוצר התאי בתוך מתקן אנקפסולציה במסגרת ההסכם בין החברות.

 

המוצר החדשני מהווה שילוב של יכולותיה הטכנולוגיות של חברת קדימהסטם בתחום הטיפול התאי בסוכרת עם טכנולוגיית אנקפסולציה ייחודית ומאפשר לתאים המושתלים יוצרי האינסולין לתפקד ולשרוד לאורך זמן. שימוש במתקן האנקפסולציה מונע דחיית שתל ומבטיח שרידות תוך כדי בידוד התאים מפני מערכת החיסון. שילוב טכנולוגיית האנקפסולציה תאיץ את תהליכי הפיתוח של התרפיה התאית לסוכרת בעזרת תאי גזע ותזרז הגעה לניסויים קליניים.

 

פרופ׳ אדי קרניאלי, נשיא האגודה הישרראלית לאנדוקרינולוגיה, אמר כי "סוכרת מסוג 1 ממנה סובלים ילדים ובני נוער רבים, היא מחלה אוטואימונית. כלומר, מערכת החיסון מזהה את התאים מייצרי האינסולין בגופנו ״כאויב״ ופועלת להריסתם. לכן, חולי סוכרת אלה זקוקים לטיפול יומי וכרוני בזריקות אינסולין.

 

"שיתוף הפעולה הזה משלב בין היכולות של קדימהסטם לגרום לתאי גזע ליצר אינסולין, יחד עם פיתוח הגנה כנגד הריסתם של התאים החדשים על ידי המערכת החיסונית. להצלחתו של הפרויקט יכולות להיות השלכות קליניות משמעותיות על הדרך בה נטפל בעתיד בחולי הסוכרת".

 

פרופ’ מישל רבל, המדען הראשי של החברה: "יש פוטנציאל גדול בשילוב הטכנולוגיה של תאים המייצרים אינסולין מתאי גזע פלוריפוטנטיים, עם טכנולוגיית האנקפסולציה, בכדי להגיע למוצר לטיפול בסוכרת".

 

יוסי בן יוסף, מנכ"ל החברה, מוסיף: "שיתוף הפעולה שחתמה החברה, מקדם אותנו מאד לקראת מוצר המאפשר השתלה של התאים הייחודיים המיוצרים בחברה. היתרונות הקיימים בשימוש בתאים המיוצרים בחברה, בשילוב עם טכנולוגיה המאפשרת שמירה לאורך זמן על התאים ושיפור שרידותם, אנחנו מקווים שיהוו פריצת דרך בתחום הטיפול בסוכרת".

 

בן יוסף הוסיף כי "ביכולתו של הטיפול להביא לשיפור משמעותי באיכות חייהם של חולי הסוכרת בעולם ומכאן הפוטנציאל הכלכלי העצום שלו".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה