הבוקר (ג’) התקיים בבורסה לניירות ערך בתל אביב כנס מיוחד בנושא אחריות תאגידית במשק האנרגיה והגז הטבעי של משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים וארגון מעלה לקידום אחריות חברתית בעסקים. בכנס השתתפו שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים סילבן שלום, מנכ"לית המשרד אורנה הוזמן בכור, יו"ר מעלה ומנכ"ל G4S מיקי אדיב, מנכ"ל מעלה מומו מהדב ונציגי חברות האנרגיה והגז בישראל.

 

מנכ"לית משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, אורנה הוזמן בכור: "בחודש האחרון, מאז הצהרתו של הממונה על הגבלים עסקיים על הכוונה לבטל את ההסדר בינו ובין השותפויות במאגרי הגז הטבעי, אנחנו יושבים על המדוכה בצוות רגולטורים ממשלתי בין-משרדי למציאת הסדר כולל לסוגיית ההסדר הכובל ועל מנת ליצור ודאות למשק האנרגיה. על הצוות הוטל למצוא את האיזון בין שני נושאים מרכזיים עיקריים: בין ערך התחרות לחשיבות היתירות, תוך שיכלול כלל שיקולי הממשלה, השיקולים המדיניים והכלכליים עם האילוצים של משק קטן ומבודד ולמען הוזלת יוקר המחייה לתושבי ישראל.

 

"אנחנו עומדים בפתחה של שעת הכושר של הממשלה להוציא את המשק מהמשבר שנקלע אליו, פתרון שישאיר כאן את המשקיעים מחד וידאג לאינטרס של מדינת ישראל מנגד. אחריותנו בתחום תשתיות האנרגיה והמים, מולידה לא פעם, דילמות בין הרצון לפתח את המשק ולעמוד בביקושים, אל מול ההשפעה של אותן תשתיות על הסביבה ועל האזרחים.

 

"דוגמה בולטת לפעילות המשרד ברוח האחריות התאגידית, באה לידי ביטוי במבצעים שיזם המשרד להחלפת מוצרי חשמל ישנים ובזבזניים במוצרים חסכוניים, חדשים ויעילים אנרגטית, וכן בפרויקטים שמתבצעים בימים אלה, להתייעלות אנרגטית במגזרים התעשייתי, המסחרי והציבורי.

 

"פעילות נוספת מקודמת במסגרת פעילות מנהלת ערים חכמות ובנות קיימא, שתורמת לפיתוח רמת השירותים הניתנת לאזרח, בדגש על ניצול אופטימאלי ובר קיימא של המשאבים. המשרד משקיע גם בהכשרת כח אדם איכותי. על פי תחזיותינו, בעשר השנים הקרובות צפוי משק הגז הטבעי להתפתח כך שתיווצר במשק דרישה ליותר מ-6,000 משרות חדשות בתחומים המשיקים לגז הטבעי. על מנת להכשיר עובדים מקצועיים ומיומנים, יזמנו, תוך שיתוף פעולה עם משרדי ממשלה נוספים, תכניות ייחודיות וקורסי הכשרות מקצועיות אשר יאפשרו לאלפי סטודנטים ועובדים ישראליים להשתלב במגוון המקצועות, ולעמוד בחוד החנית של העשייה בשטח.

 

"אני צופה שיותר ויותר גופים יבינו את הפוטנציאל הטמון בעקרונות האחריות התאגידית, ויאמצו אותו למען סביבה טובה יותר עבור כולנו, אני קוראת לכמה שיותר חברות לקחת חלק במהלך החשוב שאנחנו מקדמים ולשמו התכנסנו כאן היום, על מנת ליצור תשתית יציבה להמשך הפעילות בסקטור האנרגיה בעשור הקרוב ובזה שאחריו", סיכמה הוזמן-בכור.

 

אלכסנדר ורשבסקי, הממונה על ענייני נפט ומנהל רשות הגז הטבעי במשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים הציג את מצב חיפושי הנפט והגז הטבעי בישראל, והדגיש את השלכות דחיית פיתוח לוויתן על המשק, ביניהן פגיעה באמינות אספקת הגז הטבעי למשק, עלויות ונזק כספי ישיר לצרכנים, למשק ולאוצר בהיקף של 15-20 מיליארד ₪ בתקופה של 5 שנים החל מ-2018, הקפאת פיתוח משק הגז הטבעי, ביטול פרויקטים של ייצוא גז טבעי שכוללים השלכות גאו-פוליטיות ופגיעה בתדמית המדינה כלפי המשקיעים הזרים וצב של אי ודאות אשר עלול לפגוע בהגעת שחקנים נוספים שפועלים בשוק האנרגיה העולמי לארץ, וכן חשש לעצירת חיפושי הנפט והגז הטבעי.

 

ביני זומר, מנהל ארצי נובל אנרג’י ישראל: "הבאנו לחסכון של 15 מיליארד ש"ח למדינה בעלויות אנרגיה מאז שתמר החלה לספק גז לישראל, ויותר מ-50 מיליארד שקלים תועלת חסכון לכלכלת ישראל כתוצאה משימוש בגז טבעי. כ- 62% מההכנסות כתוצאה ממכירת הגז הטבעי יכנסו לקופת המדינה ו- 78 מ’ שח פוטנציאל הכנסות למדינה ב-10 השנים הקרובות מגז טבעי. הפעילות שלנו תביא להפחתת פליטות גז של 195 טונות של פחמן דו חמצני, שזה שווה ערך ל-14 שנים של פליטות מזהמים של כל כלי רכב במדינת ישראל.

 

"חסכון בהוצאות אנרגיה מגביר את כושר התחרות של התעשייה הישראלית בחו"ל. אנחנו יודעים שיש מפעלים בפריפריה שנסגרו בשל עלויות אנרגיה גבוהות. בשניב ופניציה היה ענין של להמשיך או לחדול והיום הם נהנים מחסכון בעלויות האנרגיה.

 

חיבור לגז טבעי הוא קריטי, חשוב שכולם יוכלו ליהנות ממשאב אנרגיה זול ונקי. אנחנו משתפים פעולה עם משרד האנרגיה, וזו האחריות התאגידית שלנו. בעולם אנחנו פעילים בתחום האחריות התאגידית, עובדים עם הרגולטור, לפי חוק , בסטנדרטים הגבוהים ביותר. זומר ציין כי במפרץ מקסיקו היתה החברה הראשונה לקבל אישור לקדוח לאחר מקרה BP".

 

בנושא רכש מקומי, ציין כי בשנים האחרונות השקיעו יותר מ- 2 מיליארד ₪ ברכש מקומי, וכי בנובל מתחייבים להעסיק יותר עובדים ישראלים.

 

זומר פירט את פעילות החברה בתחום החינוך: "רצינו משהו ארצי, להתחבר לקהילה, מבלי להתמקד במקום אחר, ושנוכל גם להתנדב. השקענו בחינוך בין היתר באמצעות פרויקט ’פותחים עתיד’ של הסוכנות. הפרויקט מתקיים ביותר מ- 40 ערים. אנחנו פעילים בצפת, באר שבע, לוד ואופקים. מתנדבים בקהילות וגאים בחיבור בינינו לבין הסוכנות. התחלנו בכך לפני 4 שנים".

 

בתחום הטכנולוגי, ציין זומר כי לאחר תגלית תמר מול חופי חיפה, בהשקעה של 16 מיליון ₪ לאורך 5 שנים, הוקם פארק נובל אנרג’י למדע במדעטק בחיפה. לדבריו, "המטרה היא הנגשת החינוך הטכנולוגי בתחום האנרגיה לכל אדם בישראל והקמת תשתית ארוכת טווח לתעשיית האנרגיה והגז בישראל דרך פעילות ארגונים חברתיים ומוסדות חינוכיים. אנחנו מקדמים פעילויות עם התאחדות התעשיינים, ומוסדות אקדמיים נוספים. לא חסרים לנו מהנדסים אלא הנדסאים.

 

"במכללת רופין, למשל, בוצעה השקעה של 13 מיליון ₪ בהכשרת סטודנטים במקצועות שונים עבור תעשיית הגז הטבעי ואנחנו מקווים שהפעילות שלנו תגדל. כיום מועסקים 180 ישראלים בנובל בישראל. אנחנו מקווים שבזכות העבודה שאנחנו עושים היום עם משרדי הממשלה, נוכל להגדיל את מספר הישראלים, את הרכש המקומי, וגם צנורות נוספים לחוף וגישה לכל המפעלים", סיכם זומר.

 

גדעון תדמור, יו"ר דלק קידוחים ומנכ"ל אבנר: "כמי שהביא את נובל ב- 1998 לארץ, הייתי צריך למשוך אתכם שתעשו את הדברים הנכונים. עכשיו אני צריך לדאוג שתישארו בארץ ותמשיכו לעשות את העבודה. אנחנו כרגע בעין הסערה של תהליכים רגולטוריים מורכבים, שמעיבים על המשך התפתחות התעשייה. לכולם ברור שפיתוח לוויתן במועד, בלוח הזמנים המקורי, הוא צורך קריטי למדינת ישראל. גם בראייה משקית וכלכלית וגם מבחינה גיאופוליטית".

 

לדברי תדמור, "עד לפני המשבר האחרון, חשבנו שאנחנו על מסלול ההמראה לקראת המראה גדולה של לווייתן. 350 מהנדסים גם באוסלו ויוסטון עובדים על הפרויקט, אנחנו לקראת חתימת הסכמי יצוא משמעותיים והיסטוריים עם ירדן ושחקנים במצרים, ושחקנים בינ"ל שייצאו את הגז ממצרים. ואז ביום בהיר אחד, ללא התרעה מוקדמת, קרה האירוע המשברי שבו בעצם החליט הממונה על ההגבלים לחזור מהסכם עליו חתמנו 9 חודשים קודם לכן. ואנחנו והמשרדים נתפסנו ללא הכנה והשאלה מה עושים.

 

"לכן, אנחנו שמחים שהוקם הצוות הבינמשרדי מתוך הכרה באחריות של כל אחד מאיתנו, על מה יקרה אם לא נצליח. הדבר מייצר חלון הזדמנות מאוד קטן ואמיתי להגיע אולי פתרון לטווח ארוך יותר. למרות שחשבנו שהרגולציה מאחורינו, יש פה אירוע נוסף ואנו נחושים לשתף פעולה על מנת להחזיר את המטוס הכבד והמשמעותי הזה למסלול ההמראה ולייצור תועלות עבור כולנו".

 

"לצערי", הוסיף תדמור, "הרבה מהקשיים שאנו חווים לאחרונה, הם בין היתר כי הם מתנהלים באווירה לעומתית הנובעת מתחושה של עוינות כלפי הסקטור. היא ניזונה מפופוליזם ובורות, בלי כוונות רעות, שאנשים לא מכירים את עולם התוכן בו אנחנו מצויים. כל זה על מצע בעיות יסוד חברתיות וכלכליות שדורשות פתרון. אנחנו לא הבעיה אלא הפתרון.

 

"מאחר שאנחנו כאן על מנת להשאר ולהוביל תהליכים ורואים פה שותפות אמת עם הציבור כולו, רואים ביישום אחריות תאגידית משימה חשובה ביותר, שתשנה השיח הציבורי. מהפכת הגז צריכה להיות חזון של כולם. אנחנו משקיעים אנרגיה ליצור קשר רציף ופתיחות עם הציבור, הוטמעו תכנית אכיפה וקוד אתי, נוהל דיווחים והסדרת פעילות בשוק ההון. הטמענו קוד אתי לניהול הפעילות העסקית לפי סטנדרטים אתיים וכללים נוספים שהחלנו על עצמנו. פעלנו בנושא חובת גילוי – בשיתוף רשות ני"ע ועוד.

 

"אנחנו רואים בשותפות עם האקדמיה חשיבות רבה למתן ערך לתעשייה. שותפים בתכניות מתקדמות – הכשרת גיאולוגים באונ’ עברית ובן גוריון, בלימודים בטכניון, שותפים במחקר ומשתתפים במחקרים אקדמיים", ציין.

 

לדברי תדמור, "פרויקטי תמר ולוויתן הם לא רק מנוע לצמיחה – רק בתמר הושקעו 4 מיליארד דולר במהלך שהפך את ישראל לעצמאית בגז טבעי, וכבר תרם אחוז לתל"ג בשנה הראשונה. בלוויתן – הושקעו מיליארד דולר ויושקעו עוד 6-7 מיליארד דולר. פרויקט התשתית הגדול בישראל. גם אחרי תמר כבר יש הכנסות של 200 מיליארד ש"ח למדינה בלי לקחת בחשבון חסכון בכסף מדלקים.

 

"איך אנחנו יכולים היום, עם אספקת הגז המהווה 60% מאספקת החשמל להיות תלויים בצינור אחד, באסדה אחת, שכל תקלה תגרום למשבר אדיר? הייתי בקהיר ושם לא מבינים מה עבר עלינו, איך לא רואים כאן את הברור מאליו? את התרומה לכושר התחרות? צריך לבקר ולראות את המפעלים שניצלו כתוצאה מהגז, ומספקים עבודות ותרומה לירידת יוקר המחיה. למה מחירי החשמל והמים ירדו? בגלל הגז הטבעי. הכול כלים שלובים. אבל צריך את הגז כדי להניע התהליך. הובלת השינוי הגיאופוליטי האמיתי. זה השלום האמיתי. הצורך בירדן במצרים אמיתי. מה טוב יותר מלספק להם גז באופן קבוע ולאורך זמן?"

 

בפאנל בנושא סוגיות חברתיות וסביבתיות הצפויות בסקטור האנרגיה והגז הטבעי בעשור הקרוב שהנחה ד"ר עמית מור, אמרה ד"ר ברכה חלף מלשכת המדען הראשי במשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים: "לפני שלוש שנים זיהינו את המחסור הצפוי בכח אדם מקצועי בתחום. המשרד לקח על עצמו לקדם את הנושא, הן באמצעות מתן מלגות, הן באמצעות הכשרות ועוד. אנחנו פועלים לעידוד לימודים לתארים גבוהים בתחום - המלגות שמחולקות בשנים האחרונות על בסיס קבוע הן תוצר של התפיסה העומדת בבסיס פעילות זו של המשרד - מחויבות להשקעת משאבים בפיתוח דור העתיד של אנשי המקצוע בישראל.

 

"המלגות ניתנות על מנת ליצור מסה קריטית של אנשי מקצוע מיומנים ושל חוקרים, שיוכלו להכשיר את אנשי הדור הבא. אותם אנשים הנדרשים לפיתוח משק האנרגיה הישראלי וכן לפיתוח ההכשרות והמחקר במוסדות האקדמאים בארץ, לטובת קידום תכניות הכשרה איכותיות שמותאמות לצרכים המשתנים של משק האנרגיה. היינו רוצים לראות יותר מעורבות של החברות בתחום, בעיקר בקליטה והעסקה של אנשי מקצוע בוגרי תכניות הלימוד הרלוונטיות. היינו גם שמחים לראות יותר חברות מתחומי הגז הטבעי שמשתלבות במסלולי המענקים בתחומי המחקר והפיתוח שמקדמת לשכת המדען הראשי במשרד. צורך כך דרושה הגדרה ברורה מטעם החברות של הפערים הטכנולוגיים הדרושים במשק זה", הוסיפה ד"ר חלף.

 

אילן ניסים, מנהל אגף סביבה במשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים סיכם את הדברים והזכיר כי המשרד מכין כעת בפעם הראשונה בישראל, סקר אסטרטגי סביבתי לחיפוש והפקה של נפט וגז טבעי בים. זהו מהלך ראשוני שמקודם על ידי המשרד במטרה לאפשר פיתוח בר קיימא של אחד מהמשאבים החשובים ביותר שקיימים בישראל, תוך איזון בין צרכי הפיתוח והאינטרסים הסביבתיים והחברתיים.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 3
  מדינה מוטרפת! כל אחד חושב שהוא גאון וכל אחד עם אגו מנופח!

  אם כל אחד היה מוותר קצת היו מגיעים לפתרון הולם. ראו מה קורה עם הרכבת הקלה בת"א. גם שם התנהלות בזויה!

  • יונתן
  • 03/02/2015 15:31
 • 2
  שלום:"חברות הגז יצטרכו לוותר על חלק

  ממאגריהן כדי שנוכל להוזיל את החשמל והמים" שר האנרגיה שלום העריך שבקרוב יימצא פתרון למשק הגז: "אנו נמצאים בדרך הנכונה – שתאפשר לנו לא לשפוך את התינוק יחד עם המים, ליהנות מהגז ולפתח כאן משק חזק יציב ואמין" ..
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • zsarit9
  • 03/02/2015 14:35
 • 1
  הבעיה אין מנהיג שינהיג במדינה

  הרבה דברים ממוסמסים מחוסר מקצועיות.. חוסר החלטות וזגזוגי סרק הרבה נרדמו בשמירה ואיש לא יתן הדין על הפסד המיליארדים ואויר נקי שיכל להיות.. בושה של מנהיגות אנרגיה זה עתיד המדינה.

  • חי
  • 03/02/2015 14:26