סילבן שלום<br>קרדיט: פלאש90, יונתן זינדל
סילבן שלום קרדיט: פלאש90, יונתן זינדל

הבוקר (ג’) התקיים בבורסה לניירות ערך בתל אביב כנס מיוחד בנושא אחריות תאגידית במשק האנרגיה והגז הטבעי של משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים וארגון מעלה לקידום אחריות חברתית בעסקים. בכנס השתתפו שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים סילבן שלום, מנכ"לית המשרד אורנה הוזמן בכור, יו"ר מעלה ומנכ"ל G4S מיקי אדיב, מנכ"ל מעלה מומו מהדב ונציגי חברות האנרגיה והגז בישראל.

 

שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, סילבן שלום, אמר בכנס כי "נושא האחריות התאגידית מתפתח בצורה מאוד משמעותית בשנים האחרונות, הוא מתחיל מבפנים, מתוך תחושת צדק. כשהייתי שר האוצר, יזמתי תקנה, שמחייבת את החברות הציבוריות לכלול במסגרת הדו"חות הכספיים שלהן סעיף שיציין את היקף התרומות של החברות לקהילה, קבעתי שלדו"חות הכספיים יתווסף סעיף מיוחד של תרומה לקהילה, כאשר במסגרת הסעיף תפרט החברה את מדיניותה לגבי תרומה לקהילה ואת היקף התרומות. טענתי שמעורבות חברתית של חברות בורסאיות תתרום למוניטין שלהן ושהפרסום יביא ליתר מעורבות של בעלי העניין בחברה. הצעת החוק הזו ממצה, למעשה, את המהות של האחריות התאגידית".

 

לדברי השר שלום, ישנה חשיבות גדולה לעבודה משותפת. "המטרה שלנו כרגולטור היא לא לחרב את המשק, המטרה שלנו היא לקדמו ולוודא שיפעל לפי כללים ראויים. אנו רואים בארגונים הסביבתיים שותף חשוב למהלך הזה. המטרה שלנו, של המשרד, היא לספק לכולם את כל הדברים היומיומיים שנראים כמובן מאליו – כשלוחצים על המתג ונדלק החשמל, כשפותחים את הברז ויוצאים מים. דבר זה נובע מאופרציות גדולות: כל אחד רוצה אספקה אמינה, נקייה וזולה. אנחנו צריכים לספק דבר זה, תוך התחשבות בכל הפרמטרים הנוספים.

 

"חייבים לקחת בחשבון את הצד השני ולהקשיב לו. לעיתים יש תחושה שיש עימות, וזה אולי מתבקש וטבעי בין המשרד שלנו שאמון על אספקת צרכי החברה הבסיסיים לבין ארגוני הסביבה שלעיתים משרים הרגשה שצריך לעשות הכל כדי "להקשות" עלינו. אמנם אנחנו לא תמיד רואים עין בעין, אבל לא הכל שחור ולבן. אין כאן מאבק של בני האור בבני החושך", הוסיף שלום והדגיש: "צריך לזכור שחשוב שתהיה יותר תחרות, אבל גם שיהיה גז טבעי במשק הישראלי ב-2017 וב-2018".

 

לדברי השר, "משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים צריך לדאוג לאספקת גז סדירה, זה תפקידו. והוא צריך לעשות זאת תוך קידום התחרות כדי להביא בסופו של דבר לירידת מחירים. לכן גורמי הממשלה יושבים יחד בימים אלה כדי למצוא שפה משותפת שתביא לכדי פתרונות ראויים ונכונים. ברור לנו היום שחברות הגז יצטרכו לוותר על חלק ממאגריהן עבור זה – וזה יקרה".

 

"עם זאת, אני לא רואה שחקנים חדשים שמגיעים לכאן בקרוב ויש לומר זאת ביושר. השוק הישראלי הוא קטן, והאינטרסים שיש להם בסעודיה ובמפרץ גדולים יותר ולכן לא פשוט להביא לכאן מתחרים לגופים הקיימים. לכן עלינו לדבר בעולם המעשי ולחבר את המשק הישראלי לגז, כדי להביא להורדה בתעריפי החשמל והמים ואנחנו עושים את זה. תערפי המים ירדו ב-15%, גם תעריפי החשמל ירדו וכך אני מקווה שיהיה גם עם הגז".

 

לסיכום אמר שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים: "אני חושב שאנו נמצאים בדרך הנכונה – שתאפשר לנו לא לשפוך את התינוק יחד עם המים, כזו שתאפשר לנו ליהנות מהגז ולפתח כאן משק חזק יציב ואמין".

 

יו"ר מעלה, מיקי אדיב: "האכפתיות של תאגידים לחברה שסביבם. התחום מכונה – מה שמעבר לרגולציה beyond compliance, לא מה שחייבים, אלא מה שבאמת רוצים. מעלה המציאה שיטה לתחום זה, לקחה את העולם שמעבר לרגולציה וחילקה לעולמות אתיקה, תרומה לקהילה, איכות סביבה ומינו ועדה ציבורית שבראשה טובי ומובילי המשק לתחום – והיא צריכה להוציא הערכים העתידיים שאינם ברגולציה. בשיתוף הציבור, גופים חברתיים ועוד. חלק מהסטנדרטים הופכים לרגולציה, זה יוצא מאחריות תאגידית ונכנס לרגולציה. למעלה המסה הקריטית לשינוי התנהגות במשק. כ- 250 מיליארד שח – היקף הוצאת חב’ מעלה על שכר, הוצ’ שירותים. אם החברות במעלה מאמצות צורת התנהגות ברכש, התוצאה היא דרמטית. לחב’ מחויבות גבוהה כי הן שותפות בקביעת הסטנדרטים".

 

מנכ"ל מעלה, מומו מהדב: "באופן לא מפתיע, 34% מהציבור סבור שהנושא החשוב ביותר בו יש לטפל בסקטור הגז והאנרגיה הוא הוזלת מחירים", כך עולה מסקר גלובסקאן 2015 שערך ארגון מעלה. הממצאים הוצגו ע"י מומו מהדב, מנכ"ל ארגון מעלה, בכנס "אחריות תאגידית במשק האנרגיה והגז הטבעי", שעורכים משרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים וארגון מעלה, המקדם אחריות תאגידית בעסקים."עם זאת", ציין מהדב, "מעניין יותר שבשאלת מוּדעות בלתי נעזרת עולים נושאים משמעותיים הקשורים לאופן הפעולה של הסקטור כגון מניעת תקלות, בטיחות ואיכות סביבה, נושאים שחלקם מטופלים עי הרגולציה ונדונים בשיח הציבורי, וזאת בסקטור אשר הצרכן אינו נחשף לפעילותו היומיומית".

 

סקר גלובסקאן בוחן את ציפיות הציבור מסקטור האנרגיה והגז הטבעי בישראל. בתשובה לשאלה ’מהו לדעתך הנושא החשוב ביותר בו יש לטפל בסקטור הגז והאנרגיה’, ציינו 34% את נושא הוזלת המחירים, 16% ציינו שמירה על בטיחות וטיפול בדליפות; 9.6% ציינו שמירה על איכות סביבה ושבירת מונופול ויצירת תחרות הוגנת; 7.8% ציינו שקיפות, אמינות והצבת גוף מפקח; 5% ציינו חשיבות שירות טוב יותר. רק 5% ציינו הגדלת רווחים לאזרחים מהגז כנושא חשוב בסקטור זה.

 

"היום אנחנו עדיין בשנים הראשונות של הענף העסקי הזה בארץ, הוא צפוי להמשיך ולגדול והכנס היום מטרתו להניח יסודות לטווח ארוך של שנים, שאנחנו מאמינים שחשובים מאוד לציבור כגון איכות סביבה, מחקרים על הים התיכון ופעולות להפחתת השפעות שליליות על הסביבה, תרומה לקהילה, שימוש בכוחן לסייע בהכשרת מקצועות חדשים לתעשייה ועוד. אנו רואים בשטח כבר היום מחויבות ופעולה של החברות לתחומים האלו".

 

סקר GlobeScan Radar הוא סקר עולמי מוביל של חברת GlobeScan, המנתח מגמות בעסקים ובוחן את התפקיד החברתי שהם ממלאים. הבדיקה מתבצעת אחת לשנה ב 20-30 מדינות. מבצע הסקר בישראל הוא ארגון מעלה, באמצעות חברת המחקר רותם TRI , בהתאם לבסיס השאלות והמתודולוגיה העולמיים. הסקר נערך בקרב מדגם של 1000 איש המייצגים את האוכלוסייה הבוגרת במדינת ישראל. הסקר בוצע בסוף ינואר 2015.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

  • 1
    הללויה הוא חי. השר סילבן התעורר מהתרדמת של שנתיים.

    • ממלכת הזומבים
    • 03/02/2015 13:21