קרדיט: depositphotos/paulomfpires

ענקית אווירונאוטיקה עולמית: יצרנית מזומנים ובעלת תשואת דיבידנד גבוהה

חברת לוקהיד מרטין מייצרת תזרים מזומנים ומספקת לבעלי מניותיה תשואת דיבידנד של 3.2%

ואדים סבידרסקי 17/11/2014 12:12

א+א- 3

עד כה שוק המניות האמריקאי הפגין איתנות עודפת על פני השוק המקומי, ובהתחשב במהלך תיסוף האחרון של הדולר מול השקל, נראה כי עבור משקיע באפיק מנייתי, ישנו מניע להמשיך לחזק את נתח האמריקאי של תיקו. אחת המניות האמריקאיות אשר יכולה לעבות פוזיציה כזאת, הינה של ענקית ייצור תעופתית, לוקהיד מרטין (סימול: LMT). החל משנת 2011, החברה נמצאת בתנופה אדירה, מגוונת תפעולית ומתרחבת לתחומים נוספים, כמו כן, המניה של לוקהיד מהווה השקעה מניבה בשל מדיניות חלוקת רווחים נדיבה של החברה.

 

לוקהיד נוסדה בשנת 1912 והשלימה מיזוג אסטרטגי עם מרטין מריאטה בשנת 1995, כך הפכה לחברת פיתוח נשק צבאי הגדולה בעולם. פרט לכך, תחומי הליבה הנוספים של החברה הם החלל ואווירונאוטיקה. החברה מייצרת אלפי מוצרים ומערכות לשימוש צבאות, גופי בטחון, ממשלות וחברות תעשייתיות בארה"ב ובעולם כולו. מטוסי קרב המובילים תוצרת החברה הם סדרות מטוסים ה-F (F-16, F-22 ועוד) וה-C, ומסוקי קרב אפאצ’י. החברה מעסיקה כ-115 אלף עובדים בעיקר בארה"ב. מניותיה של לוקהיד מרטין נסחרות בבורסת ניו יורק תחת סימול LMT ולפי שווי של 59 מיליארד דולר לחברה.

 

את הרבעון השלישי של השנה השוטפת, סיכמה החברה עם יציבות בכל הפרמטרים והותירה על כנה את התחזית העצמית לשנת 2014 כולה. שורת ההכנסות נותרה ללא שינוי על ערך רבעוני של 11.1 מיליארד דולר, כאשר 32% ממחזור ההכנסות הגיע מחטיבת האווירונאוטיקה. בשורה התחתונה, דיווחה החברה על רווח נקי של 888 מיליון דולר או 2.76 דולר למניה אחת. ראוי לציין כי מדובר בשולי רווח נקי של כ-8%, נתון חזק מאוד בראיית המתחרות בסקטור ומגזר תעשיה כולו. כמו כן, החברה מייצרת כסף באופן פרמננטי ולאורך שנים.

 

צבר ההזמנות של החברה מסתכם בסכום העתק של עד 43 מיליארד דולר, ובחברה מצפים למחזור ההכנסות של 45 מיליארד דולר לשנת 2014 כולה. פעילותה השוטפת של החברה הזרימה לקופתה כ-1 מיליארד דולר במהלך הרבעון הנסקר, בדומה לתקופה אשתקד, וכעת לרשותה עומדים קרוב ל-3 מיליארד דולר במזומן והשקעות נזילות.

 

נזילות גבוה זו ויכולת לייצר תזרים מזומנים חיובי נאה, מהווים אחד הגורמים לקיומה של מסורת חלוקת רווחים בחברה, על פיה, מדי רבעון, משלמת החברה לבעלי מניותיה 1.33 דולר למניה אחת במזומן, כך שתשואת דיבידנד שנתית מסתכמת בכ-3.2% (בהתחשב במחיר המניה הנוכחי בשוק). לצורך ההשוואה, תשואת הדיבידנד השנתית של חברות דומות, בואינג ואלביט מערכות הישראלית, עומדת כיום על כ-2.2%. כמו כן, במהלך השנה האחרונה, מניית לוקהיד השלימה עליית ערך של כ-35%, בהשוואה לתשואה שלילית של 5.3% אותה רשמה מניית בואינג במהלך אותה התקופה, ו-9% עליה במניית אלביט. יתרה מזאת, ראוי לציין כי גם לאחר ביצוע עודף זה, המכפיל של לוקהיד עומד על 19, בהשוואה ל-18.5 של בואינג ו-13.5 של אלביט.

 

בנוסף, החברה מתרחבת בתחום האנרגיה ולוקחת על עצמה פרויקטים מאתגרים והמובילים בעולם. כך בתחילת השנה, חתמה על הסכם עם חברת Victorian Wave Partners  לפיתוח פרויקט אנרגיית הגל הגדול ביותר שעליו הוכרז עד כה בעולם. פרויקט יצור אנרגיית הגל, אשר יגיע בשיאו ל-62.5 מגה וואט, ייבנה מול חופי ויקטוריה, אוסטרליה. יתרה מזאת, לפני פחות מחודש, הודיעה החברה כי תקים, תוך עשור, כור היתוך גרעיני פורץ דרך.

 

לסיכום, לוקהיד מרטין הינה חברה יציבה וחזקה, שולטת כמעט באופן מוחלט בתחומי הליבה שלה ומתרחבת לתחומים בעלי פוטנציאל אדיר נוסף. לחברה יכולת מוכחת ליצור מזומנים והיא מספקת לבעלי מניותיה תשואת דיבידנד דולרית נאה ביחס לשוק. תחומי ליבה של לוקהיד מספקים שולי רווח עודפים על מגזר תעשייתי כולו מה שגורם, בצירוף לצבר הזמנות לא מבוטל, לערך כה גבוה וצומח של החברה בשוק. 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

3 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  כשהריבית בארה"ב תעלה, הריווחיות של חברות הנשענות על הלואות תישחק עד דק

  סימפאטיקו 17/11/2014 16:34

 2. 2
  LMT ----טכנית מתחת ל 184.7 תרד לכ

  יוון 168.5-170 דעתי בלבד
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  אוריין 17/11/2014 14:59

 3. 3
  מדוע לא תצרפו את סימבול החברה ?

  שלום 17/11/2014 13:53