רשות האוכלוסין סיכמה עם ממשלת נפאל לייבא 300 עובדים

עליה של 40% בדמי התיווך בחמש השנים האחרונות. כתוצאה מדמי התיווך המופקעים מהגרי העבודה ממשכנים את רכושם ועתידם

מערכת ספונסר 07/06/2013 12:12

א+א-

הוועדה לבחינת בעיית העובדים הזרים דנה בנושא גביית דמי תיווך ממהגרי עבודה בסיעוד. הצעה לדיון מהיר שהגישה ח"כ תמר זנדברג.הבנימוקיה, ציינה זנדברג כי ישנה עליה של 40% בדמי התיווך בחמש השנים האחרונות. כתוצאה מדמי התיווך המופקעים מהגרי העבודה ממשכנים את רכושם ועתידם. זנדברג קראה לפעול לשת"פ בינלאומי ולהקמת מנגנוני גיוס עובדים מבוקרים.

 

נציג רשות האוכלוסין, מר משה נקש אמר שהרשות הגיעה להסכם עקרוני מול ממשלת נפאל, להפעלת פיילוט באמצעותו יגיעו ארצה, 300 עובדים נפאלים לעבוד בבנייה וחקלאות בארץ. זאת במטרה למנוע גביית דמי התיווך מהעובדים, ולדאוג להם להכשרה מתאימה לעבודה.

 

עו"ד שושנה שטראוס מרשות האוכלוסין, הדגישה כי קיימת התנגדות להסדר שבאמצעותו ייובאו העובדים ארצה דרך חברות פרטיות. הרעיון הבסיסי בהסכמים בליטראליים הם בחירת העובדים באופן שלא יפגע בזכויות העובדים ויגרור ניצול. הסדר באמצעות חברות פרטיות, זו אותה בעיה, תחת שם אחר.

 

עידית ליבוביץ מעמותת קו לעובד סבורה כי תשלומי דמי התיווך, הוא הגורם לניצול העובדים הזרים ולהישארותם בארץ באופן לא חוקי ע"מ לממן את תשלום התיווך. ליבוביץ ציינה כי "דמי התיווך עולים מידי שנה. עובדות מסרילנקה משלמות היום מעל 12,000 $ כדמי תיווך. העובדים לא נבחרים על פי כישוריהם אלא לפי הכסף שהם מוכנים לשלם". ליבוביץ הביעה את תמיהתה "מדוע נבחרה נפאל לפיילוט הממשלתי, בעוד שבעבר הוחלט להפסיק את הבאת העובדים משם, עקב השחיתות שנמצאה בגורמים בממשלת נפאל בגביית דמי תיווך."

 

נציג המשטרה רפ"ק יורם סלקמן, אמר "הבעיות הקשות בחקירת העבירות, היא חיקורי הדין שאנו נדרשים לבצע בחו"ל, ואין לנו אפשרות לחקור בעלי חברות, והפקדות הכספים בחו"ל". סלקמן הוסיף "הענישה של שלושה חודשי מאסר, לא שימשה הרתעה, אל מול הרווח הגדול שבגביית דמי התיווך.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה