”תמ”א 38 הוא פתרון יצירתי צריך לאמץ רעיונות נוספים מחוץ לקופסא להתמודדות עם מצוקת הדיור”

יו"ר ועדת הערר במחוז ת"א: יש כאן תוכנית עם חשיבות לאומית, כי מלבד החיזוק כנגד רעידות אדמה זו הזדמנות להגדלת היצע הדירות והזדמנות להוספת ממ"דים

מערכת ספונסר 23/05/2013 14:08

א+א- 1

בעיות במיסוי וחוסר תאום בין הרשויות מקשות על ביצוע של פרויקטי התחדשות עירונית. כך עולה מפאנל התחדשות עירונית שנערך בכנס התאחדות בוני הארץ במלון הרודס באילת.

 

מנכ"ל דוניץ, ניסים אחיעזרא אמר בפאנל אותו הנחה אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, כי חזון ראשי הערים בישראל אינו תואם את הציפיות של הממשלה. "ישנם רשויות שמתנגדות להתחדשות עירונית מכיוון שמבחינתם בנייה למגורים גורמת להוצאה ולא להכנסה ומכבידה על התנהלות העיר מבחינה פיננסית. טוב יותר להביא לעיר בנייני משרדים ומרכזי מסחר שהם מקורות הכנסה שיכניסו כסף ללא הוצאות".

 

מהנדסת עיריית קריית אונו, אנדה בר השיבה שהרשויות מצידן הי שמחות לראות פרויקטים של התחדשות עירונית אך לדבריה "אין מספיק תמריצים של המדינה מול הרשויות המקומיות להתחדשות עירונית. המשמעות היא הכבדה על הרשות. למשל, היזמים פטורים מהיטל השבחה, אבל הרשות צריכה להקים מוסדות חינוך, ולחדש את התשתיות. אלה תופעות לוואי שהעיר צריכה להיערך להם והיא לא יכולה תמיד לעשות את זה על חשבון התקציב שלה. אם ההשבחה הייתה משולמת על ידי המדינה הייתה הענות גדולה יותר מצד הרשויות"

 

אנדה בר זכתה למחיאות כפיים מצד הקבלנים שהטענה כי יש לטפל בכל אישור התוכניות של התחדשות עירונית בסמכות ועדה מקומית ואפשר לעשות את זה בהוראת שעה כמו שעשו בול"לים, לדבריה, הרי תמ"א 38 2 זה כמו פינוי בינוי וזה בסמכות ועדה מקומית אז למה לא לרכז את כל הטיפול בהתחדשות עירונית תחת ועדה אחת ולקצר תהליכים."

 

בפאנל עלתה גם שאלת המיסוי, לדברי ניסים אחיעזרא "בנושא המיסוי אני חושב שהממשלה לא גיבשה עדיין את כל הכלים כדי לעזור ליזמים בנושא. אחת הדוגמאות זה המע"מ. יש לנו קשיים על דירות המפונים אנחנו לא יכולים לקזז את מע"מ וקשה להגיע למפתח של עלויות המע"מ בדירות המפונים זה דורש מו"מ מול רשויות המס שמעכבות לפעמים פרויקטים".

 

שי אהרונוביץ מנהל אגף מיסוי מקרקעין ברשות המיסים השיב לו ואמר כי למרות שהרשות מנסה לסייע בתחום ההקלות במיסוי לפרויקטים של התחדשות עירונית יש לזכור שאנחנו גוף שתפקידו קודם כל להביא כסף. רשות המיסים זה גוף מאוד שמרן - כל פטור או הקלה כמובן תגרור בשלב הראשון ירידה בהכנסות .

 

מיכה גדרון , יו"ר ועדת הערר במחוז תל אביב ציין כי תמ"א 38 זה עניין של אידיאולוגיה. אנחנו רואים כאן מדיניות ממשלתית, המדינה אמרה שהיא מוכנה לפגיעה בתכנון על מנת לחזק מבנים כנגד רעידות אדמה. יש כאן תוכנית עם חשיבות לאומית כי מלבד החיזוק כנגד רעידות אדמה זו הזדמנות להגדלת היצע הדירות והזדמנות להוספת ממ"דים ולכן המדיניות שלנו בועדת הערר היא לאפשר תוספות בניה במסגרת תמ"א 38 גם שנוצרות בעיות תכנוניות. תמ"א 38 הוא פתרון יצירתי צריך לאמץ רעיונות נוספים מחוץ לקופסא להתמודדות עם מצוקת הדיור.

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    רק איזורים יקרים משתלמים לקבלנים

    ישנה אפליה חמורה בין דם לדם כי בפריפריה תמ"א 38 לא כלכלי עבור הקבלנים לכן יש לעצור אותה עד שהמדינה תמצא פיתרון כי לא יתכן שדיירי בנייןי שן בירוחם לדוגמה לא יזכו לדבר הבסיסי של הגנה מפני רעידות אדמה בשל פשעם היחיד שאינם גרים בגןש דן על המדינה להתערב ולסבסד או לעצור את התוכנית עד שימצה פיתרון לכל כי בחיי אדם לפחות כולם שוים ממגדלי אקירוב ועד הבניינים המוזנחים בפריפריה

    שבי 25/05/2013 21:35