בקשה לאישור ייצוגית כנגד אקסלנס נשואה בטענה לגביית יתר של עמלות

למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א הוגשה בקשה לאישור תביעה ייצוגית כנגד אקסלנס נשואה בגין עמלות מסחר בבורסה שלא כדין

מערכת ספונסר 20/07/2011 12:12

א+א-

שמואל ורטש גימלאי ( 64) מנהל סניף בנק פאג"י בתפקידו האחרון, אשר ניהל לעצמו חשבון להשקעות בניירות ערך אצל אקסלנס נשואה שירותי בורסה ובאמצעות שירותיה בתקופה שבין פברואר 2006 ועד למרץ 2007, הגיש למחלקה הכלכלית במחוזי בת"א תביעה ובקשה לאישורה כייצוגית בהיקף מוערך של כ-30 מיליון ש"ח כנגד אקסלנס נשואה, בטענה לגביית יתר של עמלות מלקוחותיה בגין מסחר בבורסה, שלא כדין, בניגוד לתקנון הבורסה ובניגוד להסכמי ההתקשרות, בין היתר תוך מצגי שווא והכמנת הסכומים האמיתיים אשר נגבו.

 

לדברי התובע, הוא התרשם לטובה ממצגיה של אקסלנס, שמה הטוב ונסיונה ואולם בפועל אקסלנס פעלה בחשבונו כבשלה בכך שהציגה בדו"חותיה החודשיים מצגי שווא באשר לגובה העמלות אשר נגבו תוך עיגולן בדו"חות אלו מטה, גבתה כבדרך שיגרה ובניגוד גמור להוראות תקנון הבורסה עמלות אשר זכרן לא צויין בהסכם ההתקשרות, גבתה עמלות הגבוהות מאלו אשר סוכמו בין הצדדים בטופס פתיחת החשבון.

 

לדברי התובע, הכלי באמצעותו מצליחה אקסלנס להכשיר את דרך גבייתה הקלוקלת הינם דו"חותיה החודשיים ודרך עריכתם המפותלת והבלתי נהירה עבור המשקיע הממוצע. בנוסף למדיניות העמימות סביב שיעור העמלות בה היא נוקטת, נטען בתביעה, מחסירה אקסלנס פרטים מהותיים נוספים בקשר לכל פעולה ופעולה, כולם בגדר חובתה על פי תקנון הבורסה. כך למשל, היא אינה מציינת את השעה בה בוצעה העיסקה, העמלה בה חוייב הלקוח בגין העיסקה ושלב המסחר בו בוצעה העיסקה, כולם פרטים מהותיים המחוייבים לציון על פי דין, ואולם כולם נכחדים נדו"חותיה החודשיים של אקסלנס.

 

התובע טוען כי לנוכח הגביה האסורה עולה חשד כי אקסלנס בוחרת ביודעין ובמתכוון להשמיט ולערפל אי אלו פרטים, עובדה המסייעת בידיה לפעילות אסורה, הסתרת החיובים לאשורם מפני לקוחותיה והתשתו של מי מלקוחותיה המבקש לבדוק את תקינות החיובים בחשבונו.

 

לטענת התובע המיוצג על ידי עוה"ד עילי מימן, אירית דרדיק-פלם ו-גיא שקד מכ"ס, עסקינן בתביעה פשוטה שעניינה גביית יתר של עמלות על ידי חבר בורסה, תוך הסתמכו על כך שלקוחותיו לא יבדקו ולא יהיה ביכולתם לבדוק את גביית היתר הננקטת בחשבונם, גבייה אשר נעה בין שקלים בודדים למאות ואלפי שקלים על פני שנה אחת.

 

התובע מציין כי הנתונים והעובדות המוצגים בכתב התביעה הופקו לאחר שעות רבות של נסיונות ניתוח והבנה של דו"חותיה הפתלתלים של אקסלנס, אשר דומה לעיתים כי מלבדה ומלבד נציגיה אין איש אשר יש ביכולתו לעקוב ולהבין את דרך ושיעורי חיוביה את לקוחותיה. ביהמ"ש מתבקש להצהיר כי אקסלנס אינה רשאית לגבות את העמלות אשר אינן מצויינות בהסכמי ההתקשרות שלה עם לקוחותיה- סוחרים עצמאיים שביקשו לסחור בניירות ערך בבורסות השונות באמצעותה- אלא אם תקבל את אישורם לכך מראש ובכתב. לערוך את הסכמי ההתקשרות כך שיצויינו כלל סוגי העמלות והחיובים אשר ייגבו מחשבונם של הלקוחות בגין המסחר באמצעותה, לעדכן את דו"חותיה החודשיים כך שיתאימו להוראות תקנון הבורסה, לרבות ובמיוחד בדרך שתאפשר ללקוח להבחין בשורת הפעולה בעמלה הנגבית בגין אותה פעולה.

 

בנוסף מתבקש ביהמ"ש לחייב את אקסלנס להשיב לכל לקוח את העמלות ששילם לזכותה שלא כדין ו\או הסכם ההתקשרות, להשיב את הפרשי שיעורי העמלות אשר גבתה ביתר מהשיעורים אותם היא מציינת בהסכם ההתקשרות. התובע מעריך את סכום התביעה הייצוגית המשוער בכ-30.2 מיליון ש"ח,

 

תגובתו של עו"ד דוד גדעוני בא כוחה של אקסלנס נשואה:

 

"טרם קיבלנו את כתב התביעה, כשיתקבל נגיב בהתאם".

באדיבות יצחק דנון, דסק החדשות של אתר הפורומים המשפטיים – מענה מקוון הניתן על ידי עורכי דין מומחים בתחומם.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה