ד"ר עדי ברנדר, מנהל חטיבת המחקר של בנק ישראל<br>קרדיט: דרור סיתהכל
ד"ר עדי ברנדר, מנהל חטיבת המחקר של בנק ישראל קרדיט: דרור סיתהכל

הודעת בנק ישראל על הותרת הריבית ללא שינוי לא הפתיעה את השוק. יחד עם זאת, חטיבת המחקר הנמיכה את תחזית הצמיחה למשק ב-0.5% ל-1.5% בלבד ב-2024. בהתחשב בקצב גידול האוכלוסיה בישראל של כ-2%, בנק ישראל צופה למעשה צמיחה שלילית בשנה הנוכחית.

על פניו, הנתון תומך בהורדת ריבית על מנת לתמרץ את הפעילות הכלכלית, שכן קצב הצמיחה של המשק התמתן, ומגבלות ההיצע מתקשות לחזור למגמה של ימי טרום הלחימה. אם בוחנים את נתוני ההוצאות של כרטיסי אשראי, גם קצב הצריכה הפרטית ירד, כך שעל פניו, התמתנות הפעילות הכלכלית אמורה לקדם הורדת ריבית נוספת לזו שנרשמה בינואר.

ואכן, לפי תחזית חטיבת המחקר של בנק ישראל, הריבית הצפויה בעוד שנה היא 4.25%, כך שצפויה רק הורדת ריבית אחת בשנה הקרובה. אלא שנתון זה נחשב בגדך נעלם בשל עסקת חטופים, ומעבר לכך פרמיית הסיכון של ישראל הוסיפה לעלות לאחרונה, והמרווח בין התשואות של האג"ח האמריקאי לזה הישראלי עלה, ויהיו לכך השפעות שליליות על המשק. 

עסקת חטופים שתביא לסיום המלחמה עשויה לטרוף את הקלפים: לייצר זינוק חד בשקל, להוריד את התשואות אג"ח ולהביא את בנק ישראל להוריד ריבית מוקדם מהצפוי. מהצד השני, פתיחת חזית בעצימות גבוהה בלבנון תגרור תוצאה הפוכה, כך שמדובר במשתנה שקשה לחזות.

כל עוד לא תהיה עסקת חטופים והמלחמה תבוא לסיום אף אחד לא יוריד ריבית בישראל. בנק ישראל מעריך כי עצימות המלחמה תרד בתחילת 2025, אך גם זו הערכה לשם התחזית שמשולה ליריה באפילה.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש