בנימין נתניהו ובצלאל סמוטריץ<br>קרדיט: עמית שבי, פול/פלאש 90
בנימין נתניהו ובצלאל סמוטריץ קרדיט: עמית שבי, פול/פלאש 90

הממשלה צפויה לאשר היום (א’) בישיבתה השבועית את הארכת הסיוע למפונים מהצפון והדרום עד סוף אוגוסט לאחר שהארכה הקודמת פוקעת היום. מימון הארכת הסיוע יעשה בדרך של קיצוץ רוחבי של כ-1% במשרדי הממשלה ועוד חצי מיליארד שקל מהכספים שנשמרו להסכם שכר עם המורים בשנה האה.

למרות המלחמה, הכספים הקואליציונים ממשיכים לזרום ולממשלה נותר לחפש מאיפה לקצץ רק לא שם. הישראלים יקבלו פחות מהחינוך, הרווחה והתרבות, רק לא למנוע את המשך זרימת הכספים הקואליציוניים. בעולם מתוקן, הממשלה אמורה היתה לבצע קיצוץ רוחבי על מנת לשדר לשווקים כי הי ערה לנעשה בעליית תשואות האג"ח נוכח זינוק פרמיית הסיכון לישראל. מהלך שכזה אמור לסייע ולהוריד את הלחץ על התשואות, אלא שהפעם מדובר בחיפוש אחר מקורות מימון לבור מתמשך שאותו צריך להמשיך לממן כל עוד המלחמה נמשכת.

הקיצוץ הרוחבי מגיע לסך כולל של כחצי מיליארד שקלים וכולל, בין היתר, הורדה של כ-70 מיליון שקל בתקציב משרד החינוך, כ-27 מיליון שקל בתקציב משרד הרווחה, 42 מיליון שקל בתקציב המשרד לביטחון לאומי, ו-23 מיליון שקל בתקציב משרד הבריאות.

זו הפעם השנייה השנה שהממשלה מבצעת קיצוץ רוחבי במשרדיה על מנת לממן את ההוצאות הנלוות למלחמה. עולה שאלה מה תעשה הממשלה בחודש הבא כאשר הסיוע למפונים מהצפון והדרום יגיע לסיומו, ומאין יביאו מקורות מימון. 

צריך לשאול גם, מדוע אישור הממשלה נעשה ברגע האחרון ולטווח הקצר. לולא הביטוח הלאומי היה מרים דגל אדום, האם בממשלה היו נזכרים לאשר את המשך הפינוי? 

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש