בנימין נתניהו ובצלאל סמוטריץ<br>קרדיט: עמית שבי, פול/פלאש 90
בנימין נתניהו ובצלאל סמוטריץ קרדיט: עמית שבי, פול/פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת, אישרה כעת לקריאה שניה ושלישית את הרפורמה של שר האנרגיה והתשתיות אלי כהן, לפתיחת שוק מוצרי החשמל. על פי הרפורמה, כל מוצר חשמלי המשווק באירופה יוכל להיכנס לישראל ללא החרגות. זאת, על מנת להקל על ייבוא מוצרי החשמל, לבטל את הבירוקרטיה שהייתה נדרשת לשם כך עד היום, להוריד את עלויות היבוא, להגדיל את התחרות ולהביא לירידת מחירים.

לפי ההצעה, משרד האנרגיה יפרסם באתר האינטרנט שלו את רשמית סוגי המכשירים צורכי האנרגיה שניתן לייבא במסלול האירופי בהתאם להצהרה על עמידה בתנאי הנצילות האנרגטית. בנוסף ניתן יהיה לייבא בפטור מאישור גם מכשירים שצריכת האנרגיה שלהם היא נמוכה וכזו שלא גורמת לפגיעה במשק האנרגיה, כמו ממירים, מכשירי מיקרוגל, מדפסות, מכשירי רדיו, מחשבים ועוד. אלא שלא ברור מדוע רשימת המוצרים לא פורסמה. אולי כי לפי בדיקת ’לובי 99’ נמצא שמתוך 530 מוצרים הרפורמה תכול על 17 בלבד.

במסגרת הרפורמה, ניתן יהיה לייבא לישראל באופן חופשי ומלא את מכשירי החשמל שברשימה המשווקים באירופה. מכיוון שכל מוצרי חשמל אלה מופיעים במרשם אינטרנטי פתוח, כל יבואן, קטן וגדול, חדש ו-ותיק, רשמי או מקביל, יוכל לייבא את המוצרים לישראל עם אפס בירוקרטיה ובקלות רבה יותר. צעד זה יקל במיוחד על היבואנים המקבילים שהתקשו עד עכשיו להשיג מסמכים רשמיים המעידים כי המוצרים עומדים ברגולציה האירופית.

עם אישור החוק בכנסת לקריאה שניה ושלישית, תיכנס הרפורמה לתוקף. תיקון החוק יביא להשלמה של הרפורמה בשוק מכשירי החשמל בישראל, שוק הנאמד במעל ל-10 מיליארד שקל בשנה. בנוסף, בזכות הרפורמה יגיעו לישראל מכשירי חשמל חסכוניים ויעילים יותר, דבר שיביא לצמצום צריכת החשמל של משקי הבית, להקטנת הוצאות משקי הבית על חשמל ולהפחתת זיהום האוויר.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 2
  מה שטוב לאירופה טוב לישראל

  זה כמו בכל תחום נתנו טיפה בים לציבור אבל את העיקר לקחו מהם למה לא כל המוצרים עם תו תקן אירופאי בלי יוצא מהכלל ,,,כנראה יש מי ששומר על מכון התקנים

  • יוסף נעים
  • 17/07/2024 14:32
 • 1
  ממשלת אסון לאומי

  • דוד
  • 01/07/2024 09:17