עו"ד ליאור להב<br>קרדיט: רוני רחמיאן
עו"ד ליאור להב קרדיט: רוני רחמיאן

בהמשך להודעה של רשות התחרות נגד ויקטורי, ורשת יוחננוף לקראת הגשת כתב אישום בטענה להסגר כובל, אל בית המשפט המחוזי במחוז מרכז הוגשה תביעה ייצוגית נגד ויקטורי, אייל רביד המנכ"ל, ועוד, בסכום המוערך בהיקף של 15 מיליון שקל.

רשות התחרות החליטה להתלבש על ענף המזון, בדרך של אכיפת חוק המזון שנותן לרשות שיניים חדות לתקוף ספקים וקמעונאים גדולים. לפני שנה וחצי הרשות באה לספקים וקמעונאים רבים והציעה להם לשלם עיצום ולהגיע להסדר. חלק מהחברות לא הסכימו, והרשות הגדילה את העיצום, ואף גבתה 88 מיליון שקל לקופת המדינה. בעוד שדיפלומט למשל הגיעה להסדר ושילמה עיצום כספי של 9 מיליון שקל, ויקטורי לעומתה החליטה להתחכם ולא להסתדר עם רשות התחרות, מה שהפתיע את בעלי המניות כאשר המניה משלימה ירידות חדות זה היום השני ברציפות.

מה עומד מאחורי התביעה?

"אנשים קונים מניות בחברה ויום אחד בבוקר מגלים שהחברה נמצאת תחת חקירה של רשות התחרות. שווי המניה יורד, והחברה נחתכת ב-15% מהשווי שלה - ברור שיש פגיעה מאד קשה במשקיעים", אמר עוה"ד ליאור להב, שמייצג את בעלי המניות שהגישו את התביעה הייצוגית.

"כאשר אתה משקיע אתה לא מניח שהחברה מעורבת בפלילים. מי שנפגע קודם כל אלו בעלי המניות. החברה עושה פעולות, לכאורה, פליליות, שמשפרות את הפעילות העסקית שלה, ומשם נובעת התביעה של הרשות ומי שמשלם את המחיר על הפעולות הפליליות לכאורה אלו בעלי המניות. החברה תשלם בסופו של דבר איזשהו עיצום או קנס, שהוא באופן יחסי מהרווחים שנבעו לה מהפעולות, ובדרך כלל אף בסכום נמוך יותר. אז נוצר פה אירוע שלכאורה הפשע משתלם".

"מבחינת בעלי המניות, שחברות משלמות עיצום כזה או אחר בסכום שאינו מהותי לחברה, זה לא השפיע על שער המניה. אבל שכולם קוראים בעיתון שהחברה הולכת לכתב אישום - זה מזעזע את המניה. נראה שהחברה אדישה לבעלי המניות. אנשים מחקו אחוזים מההשקעה שלהם והחברה יכולה לגרור את ההליך שנים בבית משפט, אך בינתיים בעלי המניות נפגעים כבר מהיום. הם היו צריכים להגיע להסדר בהקדם האפשרי".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

  • 3
    שודדי הפטרוזליה

    פרשת ענק,תיאם מחירים,אותת בנסתרות לשוק,יחד עם זאת הוא גם קרץ לקופאית של סופר מתחרה ולכן מחיר הפטרוזיליה קפץ ומחיר הבמבה ירד. ועכשיו ברצינות,ללכת אל סוחרי המזון (שנסחרים ציבורית ותחת מערכת שקופה לגמרי. כל אזרח יכול לראות את התוצאות העסקיות ולהבין שאין לחברות אלו שום יכולת לייצר מהפכה בעלויות הצריכה לשוק הישראלי. לסופרים אין שום קשר למחירי המזון בישראל. האצבע היא לעבר ממשלת ישראל בלבד. (או מה שנשאר ממנה) ולכל הפקידים בפרקליטות שממומנים על חשבון הציבור ומייצרים לנו סיפורים פיקנטיים שאין בהם דבר ומאומה הייתי מציע לפשפש במעשיכם ולהבין האם זו השליחות שלכם בקריירה שבחרתם לכם. עבריינים יש בממשלה לא ברשתות המזון. את רשתות המזון מנהלים ישראלים ערכיים שהמדינה חשובה להם והנתינה האינסופית של רשתות אלו לנזקקים היא עובדה מוכחת. עבריינים ומורשעים יש בממשלה ולא ברשתות המזון.

    • Flash
    • 21/06/2024 11:20