מתיוס ריגס, מנכל קבוצת אנרגיאן<br>קרדיט: יח"צ
מתיוס ריגס, מנכל קבוצת אנרגיאן קרדיט: יח"צ

אנרג’יאן ממקדת את פעילותה בישראל. החברה דיווחה הבוקר (ה’) על כניסתה להסכם מחייב למכירת תיק ההשקעות שלה במצרים, איטליה וקרואטיה לישות שבשליטת קרלייל International Energy Partners לפי שווי ארגוני (EV) של עד 945 מיליון דולר (מתוכם 820 מליון דולר סכום קבוע והיתר מותנה בביצועים עתידיים).

בשנת 2020 אנרג’יאן רכשה את אדיכון בכ-284 מיליון דולר, מאז הספיקה למכור נכסים, וכעת היא מוכרת את הפרויקטים במחיר גבוה פי 3 מהרכישה. כעת החברה הקטימה מינוף, עשתה סיבוב על רכישת אדיסון ושמה את כל יהביה על מאגר כריש לו יש 8 BCM.

אנרג’יאן תקטין את החוב ב-450 מיליון דולר, ותחלק דיבידנד מיוחד של 200 מיליון דולר לאחר העסקה. השלמת העסקה צפויה עד סוף 2024, בכפוף לאישורים רגולטוריים.

אנרג’יאן צופה חיסכון של לפחות 7.5 מיליון דולר לשנה בעקבות העסקה.

מכירה זו מאפשרת לאנרג’יאן להתמקד בפיתוח הגז במאגר כריש בישראל ובשדה אנצ’ואיס במרוקו אליו נכנסה לאחרונה. בנוסף תוביל החברה הקמת מרכז אזורי לאחסון פחמן ביוון, בהתבסס על תחילת הפעילות שלה בתחום במאגר פרינוס. הפעילות תתבצע באמצעות חברת בת חדשה ששמה EnEarth.

העסקה גם מייעלת את הפרוטפוליו לאחר שנפטרה מלמעלה מ-60% מה התחייבויות של הקבוצה, ושיפור ייצור תזרים מזומנים חופשי בטווח הקצר והבינוני. בנק ההשקעות ג’פריס ביצע את הערכת השווי לנכסים שנמכרו.

מתיוס ריגס, מנכ"ל אנרג’יאן: "העסקה מציינת פרק חדש ומרגש עבור אנרג’יאן. אנו מממשים החזר משמעותי על ההשקעה שביצענו ברכישת הנכסים הללו לפני ארבע שנים, ומביאים לידי ביטוי את האסטרטגיה שלנו להשאת ערך מקסימלי לבעלי המניות. במבט קדימה, העסקה מאפשרת לנו את החופש הפיננסי והניהולי לקידום צמיחה עתידית. אנו נתמקד במקסום הערך מנכסינו בישראל ובאיתור הזדמנויות כניסה לשווקים חדשים. קרלייל הינה הבית המתאים ביותר לנכסים אלו ואנו מאחלים להם הצלחה רבה".

Bob Maguire, Co-Head of Carlyle International Energy Partners: "אנו שמחים לרכוש את הנכסים האיכותיים באיטליה, מצרים וקרואטיה, מדינות שמעודדות פיתוחי גז טבעי שאנו מאמינים כי ישחק תפקיד מרכזי בתהליכי השינוי האנרגטי המתרחשים בשוק. אנו מצפים לפיתוח הנכסים הללו כפלטפורמות משמעותיות לחיפוש והפקה של גז טבעי בים התיכון".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש