קרדיט: פלאש90, משה שי
קרדיט: פלאש90, משה שי

מנייתה של חברת התעופה אל על מתקנת כלפי מעלה לאחר הירידות שרשמה בשבוע שעבר עם הדיווח על עסקת הענק מול בואינג, ומזנקת במעל 12% במסחר בבורסה.

העלייה מיוחסת ככל הנראה לציפייה לתיקון כלפי מעלה של מחירי הטיסות בחודשי הקיץ, לאחר שמדד מאי הצביע על ירידה והיווה את עיקר ההפתעה בנתון הכללי שהפתיע לטובה. נזכיר כי בהתאם לשיטת המדידה שאומצה על-ידי הלמ"ס, משוקללים גם מחירי טיסות שהוזמנו טרום המלחמה, מה שגורר בחודשים האחרונים תנודות חדות בסעיף זה שהפך לבלתי ניתן לחיזוי.

"ההפתעה במדד נבעה רק מ’סעיף טיסות לחו"ל’, אשר ירד במאי בחדות (-17.6% דולרי), לעומת הערכתנו לירידה של 2.5% וירידה דולרית עונתית של כ-1% טרם שינוי שיטת המדידה)", ציין מודי שפריר, אסטרטג חדר המסחר של בנק הפועלים. "רכיב זה הוריד לבדו את המדד בכ-0.36% לאחר שעלה באפריל ב-19.3% במונחים דולריים והעלה את מדד אפריל לבדו ב-0.4%. נקודה מוזרה נוספת בהקשר לכך, היא שמאז ספטמבר 2023 עם שינוי שיטת המדידה של הלמ"ס מחירי הטיסות לחו"ל ירדו בכ-25% במונחים דולריים, בעוד שלפי שיטת המדידה הישנה המחירים היו יורדים עונתית בין ספטמבר למאי בכ-4% דולרית, כך שבלי קשר לעליות המחירים החדות מתחילת המלחמה, רכיב זה צפוי לתקן בחדות כלפי מעלה בחודשי הקיץ".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש