קרדיט: פלאש90, משה שי
קרדיט: פלאש90, משה שי

דירקטוריון אל על אישר לחברת התעופה לנהל משא ומתן בלעדי עם יצרנית המטוסים בואינג ועם חברות להחכרת מטוסים, לצורך התקשרות בעסקאות לרכישה וחכירה של כ-30 מטוסים מדגם בואינג 737 MAX.

המטוסים יחליפו בהדרגה מטוסים קיימים מדגם בואינג 737 המופעלים על ידי החברה וכן ישמשו להרחבת צי מטוסים צרי הגוף של החברה. המטוסים עתידים להימסר לחברה החל משנת 2027 ועל פני מספר שנים.

לוח הזמנים לסיום המשא ומתן וחתימת מסמך הצעה ראשוני עם בואינג לרכישת מטוסים צפוי להימשך מספר שבועות, כאשר במהלך תקופה זו תחל החברה גם בניהול משא ומתן עם חברות להחכרת מטוסים.

עלות הרכישה והחכירה הכוללת המוערכת נכון למועדי המסירה העתידיים, לרבות מנועים חליפיים וכן מלאי חלקי חילוף, צפויה להיות בטווח שבין כ-2 מיליארד דולר ארה"ב לכ-2.5 מיליארד דולר ארה"ב, כתלות בכמות המטוסים שיירכשו, כמות המטוסים שייחכרו, אופציות רכישה שימומשו על ידי החברה, התאמות מחיר שיחולו במועדי המסירה העתידיים של המטוסים, זיכויים שיוענקו לחברה וכיו"ב.

הצערת צי המטוסים

החלפת צי המטוסים, או הצערת הצי, הינה המטרה הראשית של החברה. אל על מתכוונת להיות גמישה ועירנית לשוק בארבע השנים הקרובות, ובהתאם תנצל את אפשרויות החכירה של המטוסים הצרים. מנגד, החברה צריכה להישאר שמרנית שכן המצב החריג בשמים נחשב זמני על פניו בגלל המלחמה. המהלך מתאפשר בין היתר בהמשך להנפקה שביצעה החברה לאחרונה. העלות של התוכנית תתפרס לאורך זמן ובחברה לא דואגים מאפשרויות המימון.

בחברה מדגישים כי במהלך המו"מ היא דגש מיוחד על נושא הבטיחות של המטוסים ורק לאחר שווידאה כי בשתי ההצעות מדובר במטוסים העומדים בתקנים המחמירים ביותר בעולם התעופה על פי כללי הבטיחות של הרשויות הבין-לאומיות, קיבלה את ההחלטה להתקדם במו"מ בלעדי מול בואינג. 

יו"ר דירקטוריון אל על, עמיקם בן צבי: "אנו שמחים על צעד נוסף ומכונן לקראת חתימה על הסכם הרכש הגדול בתולדות אל על, וזאת לאחר שהודענו לאחרונה על הסכם לרכישה של עד תשעה מטוסי 787 (דרימליינר) נוספים. מהלכים אלה מהווים התקדמות משמעותית בבניית צי מטוסים צעיר ויעיל שיתמוך בהתפתחותה של החברה בעתיד. אנו ממשיכיםלהסתכל קדימה ומטרתנו להבטיח שנהיה ערוכים בצורה הטובה ביותר למלא את צרכי החברה והמדינה, ונדע להציע ללקוחותינו חווית שירות מתקדמת ותחרותית. להחלטה קדמה בחינה מדוקדקת של שתי הצעות מצוינות. המו"מ הבלעדי עם בואינג, לצד הסכמי חכירה שהחברה תבחן בתקופה הקרובה, תומכים ברצון שלנו לחדש ולהצעיר את צי המטוסים שלנו בפרק זמן קצר תוך הפחתה משמעותית בעלויות האחזקה".

דינה בן-טל גננסיה, מנכ"לית אל על: "אנו מתרגשים לדווח היום על אבן דרך משמעותית בסיפור של אל על, בדרך לעסקת ענק שתפתח באופן חסר תקדים את הצי של החברהותגדיל דרמטית את פוטנציאל ההתרחבות שלה. גם בתוך המציאות המורכבת שאנו חווים, אנחנו ממשיכים להסתכל על עתיד החברה ולפעול למימוש התוכנית האסטרטגית ארוכת הטווח שלנו. אנחנו מאמינים שהבאנו לשולחן עסקה מצוינת שתמשיך לשפר את חוויית הלקוחות שלנו.

"ההתקדמות למו"מ בלעדי עם חברת בואינג מתאפשרת לאחר תהליך בחינה ארוך של שתי ההצעות מול יצרניות המטוסים, ולאחר דין ודברים מולן. כחלק מהתהליך שבוצע, בחנו את הדגמים המוצעים גם בהיבטים תחזוקתיים ומבצעיים על מנת לוודא שהם עומדים בסטנדרט הבטיחות הקפדני והמחמיר של אל על ושל רשויות הבטיחות הבין-לאומיות. אנו מברכים על ההתקדמות בתהליך עסקת המטוסים ששמה את אל על בקו אחד עם חברות התעופה המובילות בעולם שחתמו על הסכמים לרכישת מטוסים מדגם זה".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

  • 2
    למה אני מרגיש שכולנו נשלם על זה?

    2.5 מיליארד דולר? זה אומר הלוואות, שמישהו צריך לערוב להן. איך הולך בשיר "מחכים למשיח": "הציבור ...... ולכן ..... ...." !. הלוואי ונתבדה!

    • סתם אחד
    • 11/06/2024 14:38