כריסטין לגארד, נשיאת הבנק האירופי המרכזי<br>קרדיט: depositphotos / Ale_Mi
כריסטין לגארד, נשיאת הבנק האירופי המרכזי קרדיט: depositphotos / ale_mi

הבנק המרכזי של אירופה (ECB) הוריד היום (ה’) את הריבית ב-0.25% לראשונה מזה 5 שנים לרמה של 3.75%. המהלך מגיע בהתאם לציפיות לאחר שבחודש שעבר רמז הבנק על הורדה צפויה.

יוני פנינג, אסטרטג ראשי, בנק מזרחי טפחות, אמר כי "ההחלטה של הבנק המרכזי האירופי להוריד את הריבית הייתה צפויה, והיא מהווה המשך ’טבעי’ לסימנים המקדימים ולציפיות בשווקים. היא גם נתמכה על ידי הורדות הריבית אתמול בקנדה, ואלה שקדמו לה בשוויץ ושוודיה. ועדיין, זו גם הפעם הראשונה שגוף כלכלי משמעותי כזה מוריד את הריבית במחזור הנוכחי, ומרשים לראות את נקיטת היוזמה של ה-ECB, במיוחד בהשוואה לחוסר הבהירות סביב האפשרות להורדה בארה"ב.

"למרות המפגן המרשים מצידו של ה-ECB, במבט קדימה, הפער המתרחב במדיניות בין אירופה לארה"ב עלול להקשות על המשך התנהלות אסרטיבית של הבנק. בכלל, כשמסתכלים על הנתונים הקרים באירופה, לא ממש ברור שהמצב שם מצדיק ריביות נמוכות משמעותית, או נמוכות יותר כלל. זה כולל אינפלציית ליבה על 2.9% רחוקים באופן בולט מיעד ה-ECB, ושכר שממשיך לטפס בכ-5% ברבעון הראשון, על פי אומדני ה-ECB עצמו. על אלה אפשר להוסיף מחירי גז טבעי, מיודעינו מ-2022, שממשיכים לנוע סביב 9$ גבוהים מאוד ל-MMBtu, וכמובן מחירי התחבורה הימים, שמייקרים את המוצרים הסחירים לא רק אצלנו. יותר מזה, גם הרכבי מדדי המחירים האחרונים מצביעים על האפשרות שמחירי השירותים עוד צריכים להדביק את הפער באירופה, כמו שקרה אצלנו ובארה"ב.

"במבט קדימה, נצפה שמפה ה-ECB יבחן בעיקר את מהלכי ה-Fed בארה"ב, כדי לקבל אינדיקציה אם הוא יכול להמשיך במדיניות ההורדות. בינתיים, למרות הנתונים החלשים שנצפו בארה"ב בשבועות האחרונים (כגון מדדי מנהלי רכש ודוחות תעסוקה), ציפיות השוק מצביעות על הורדת ריבית אחת עד ספטמבר, וגם זה לא בטוח – הרבעון הקרוב יתן ל-ECB הרבה זמן לחשוב.

אצלנו, עם תחילת המלחמה, הציפיות המקומיות גרסו שחוסר היציבות הנלווה באופן טבעי למצב מלחמתי יידרוש הורדת ריבית משמעותית מצד בנק ישראל. זה הביא אמנם להורדת ריבית ראשונה מוקדמת יחסית כזכור, בינואר. עם זאת, התנודות הערות בשער החליפין של השקל, הביאו את ציפיות השוק לכיוון ההפוך, ובצורה בולטת. כשיש אי-שקט ביטחוני, פחות סביר שהשוק יבצע חשיבה מחודשת על סמך המידע הקיים".

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש