קרדיט: בילקטריק ישראל
קרדיט: בילקטריק ישראל

בשעה טובה נתבשרנו כי המדינה תקצה 3.5 מיליארד שקל לשיקום הצפון. על פי התכנית המסתמנת, כ-1.4 מיליארד שקל יוקצו לטובת מיגון, חצי מיליארד למרכיבי ביטחון (מצלמות אבטחה, כיתות כוננות, גדרות וכו’), ו-1.4 מיליארד למענה אזרחי בתחומי חינוך, בריאות, רווחה, חוסן, תעסוקה, עסקים.

מה לגבי ביטחון אנרגטי? חשש מהפסקות חשמל ארוכות? או כפי שהיטיב לבטא זאת מנכ"ל משרד האנרגיה והתשתיות יוסי דיין בכנס אילת בסוף פברואר האחרון, "מלחמת חרבות ברזל הדגישה ביתר שאת את הצורך בקידום ביטחון אנרגטי דווקא עכשיו, ואת מקומה המרכזי של האנרגיה המתחדשת, ההתייעלות באנרגיה והתחבורה החשמלית".

אמירות כאלו ואחרות נשמעו חדשות לבקרים טרום חרבות ברזל וביתר שאת לאחריה – אך עדיין נמצא כי אין מספיק פרויקטים של אנרגיה מתחדשת ותושבי הצפון והדרום מוצאים עצמם פעם אחר פעם חסרי מיגון, חסרי כלכלה בניסיון לקבל מענה מהמדינה.

מדינת ישראל עומדת בפני הזדמנות ייחודית והיסטורית לשלב שלושה יעדים לאומיים ובינלאומיים – ביטחון, כלכלה ואנרגיה מתחדשת. עם מתן פרמיה (לבטחון) של 10 אגורות בלבד לכל קילו ואט של חשמל מאנרגיה סולארית המדינה יכולה לייצר כ-10 מיליון שקל בשנה ליישובי עוטף לבנון וכ-7.7 מיליון שקל ביישובי הדרום.

המספרים הללו הם מסתמכים על כמות החשמל שהמדינה מתכננת לאשר לייצר ביישובי הצפון והדרום (כ-60 מגה ואט בצפון וכ-47 מגה ואט בדרום) – עכשיו היא רק צריכה לעשות צעד נוסף לטובת התושבים – צעד שיבטיח לתושבים ביטחון (מיגון עם הכספים שיצטברו), ביטחון כלכלי (ייצור הכנסה נוספת בעיתות מלחמה בהם התושבים לא עובדים), אספקת חשמל רציפה ובטוחה מעלטות וישראל מבחינתה תגיע מהר יותר ליעד הבינלאומי של מעבר לאנרגיה מתחדשת.

אירוע נוסף שהתרחש מבחינת האנרגיה המתחדשת הוא מציאת מקום פנוי ברשת ההולכה ופרסום מקום פנוי ברשת ליזמים להקמת חוות סולאריות – באזור הדרום פורסמו מקום לייצור של סה"כ 47 מגה ואט וביישובי הצפון סה"כ של 60 מגה ואט (בהתאם לתוכניות פיתוח הרשת). המדינה תשכיל לעשות באם תתמרץ את היזמים המבקשים להקים את המערכות הסולאריות הללו ב10 אג’ נוספים (מעל מחיר השוק) לכל קילו ואט שייצרו.

במינוחים של חיי מערכת סולארית (25 שנים) יכולה הקרן לצבור כרבע מיליארד שקל באזור הצפון וכ-200 מיליון שקל באזור הדרום. כשהמדינה רוצה היא יכולה, ראינו זאת עם "קרן הגז" וראינו זאת עם "קרן העושר". כל שנדרש מהמדינה זה לרצות – ולהחליף את הסיסמאות במעשים. הזדמנות זו הזדמנות פז שתאפשר לתושבים ביטחון, ביטחון כלכלי, ומעבר לאנרגיה מתחדשת. וכל זאת במחיר של 10 אגורות בלבד.

את תוספת הפרמיה (לבטחון) שהמדינה משקיעה בתעריף הייצור היא חוסכת מאידך בעליות של הקמת המתקנים , שיפור איכות החיים , מיסוי עקיף וישיר וריביות.

**הכותב הוא מנכ"ל חברת טריפל אס אנרגיות מתחדשות ויו"ר פורום אנרגיה ירוקה (פא"י)**

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 1
  שוב מנכל שמתבלבל בין הוצאה להכנסה.

  לא הבנתי את ההזיה. שהמדינה תסבסד חשמל סולארי כדי שההכנסות ילכו לעוטף ולצפון? למה צריך סיבוב? יותר פשוט להעביר את הכסף ישירות לישובים ועכשיו. לא פרוייקט שיניב הכנסות 30 שנה. ממש כמו כל המשקיעים ההזויים בחברות חלום שרואים הודעה על תערוכה/ניסוי/רישום פטנט ולא מבינים שזו הוצאה ולא הכנסה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • ATUK19
  • 29/05/2024 16:24