עמי ברלב,  יור דירקטוריון סאטקום<br>קרדיט: יח"צ
עמי ברלב, יור דירקטוריון סאטקום קרדיט: יח"צ

העליות החדות שנרשמו רק אתמול במנייתה של גילת טלקום, עם החתימה על הסכם מהותי עם וודאקום (Vodacom) נמחקו כלא היו, וזאת לאחר הדוחות הכספיים שפרסמה הבוקר החברה לרבעון הראשון, אותו סיימה בהפסד בעוד יתרת הלקוחות שעלתה מצביעה על קשיי גבייה.

חברת גילת טלקום עוסקות במתן שירותי תקשורת, בעיקר באמצעות תשתית לוויינית, ללקוחות הממוקמים בעיקר ביבשת אפריקה אך גם ביבשת אירופה, צפון אמריקה ואסיה. נראה כי באפריקה לא קל לגבות חובות, והחברה שמה לה ליעד לשפר את כושר הגבייה מלקוחות.

גם מבחינתה של גילת נראה כי לא נותר לה אלא למשוך את השמיכה. דוחות החברה מצביעים כי לחברה חוב לספק שירותי הלוויין אינטלסאט, שעומד להסדרה ופריסה של התשלומים בעוד מועד פרעונם עבר. מדובר בחוב בהיקף של כ-4.6 מיליון דולר, שבגינו אינטלסאט כבר שלחה התראה כללית לגילת ואיימה בהפסקת השירותים. אי הסדרת החוב והפריסה האפשרית לתשלומים עשויה ללמד על מצוקת מזומנים. גילת מסבירה בדוחות כי המגעים הם חלק ממהלך העסקים השוטף והשגרתי בתחום הפעילות, בשים לב כי שירותי הלוויין מיועדים ללקוחות משמעותיים לשני הצדדים.

מדוע גילת לא ממהרת להסדיר את החוב? אולי כי החברה שורפת מזומנים בקצב של 6 מיליון דולר ברבעון, מה שמעמיד את הפשרות כי תצטרך לגייס הון. ברבעון הראשון גילת טלקום רשמה תזרים חופשי שלילי בסך 4.26 מיליון דולר, שאותו היא מסבירה כאופייני לאופי פעילות החברה, ונוכח פער שנוצר ברבעון הראשון בשל פערי עיתוי תשלום בעקבות המלחמה.

הכנסותיה של גילת טלקום עלו מ-11.2 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2023, להכנסות של 15.4 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2024.

עלות ההכנסות עלתה מ-8.4 מיליון דולר ל-12.5 מיליון דולר. הרווח הגולמי טיפס מ-2.8 מיליון דולר ל-2.98 מיליון דולר.

הוצאות המימון עלו ברבעון הראשון ל-775 אלף דולר לעומת 478 אלף דולר ברבעון המקביל אשתקד. בשורה התחתונה, גילת טלקום סיימה את הרבעון ברווח תפעולי של 379 אלף דולר ובהפסד נקי של 375 אלפי דולר שנבע ברובו מהוצאות מימון חריגות, הנובעות משיערוכים (התאמה לשווי הוגן של אופציות ומרכיב ההמרה של האג"ח והפרשי שער. זאת לעומת הפסד של 238 אלף דולר ברבעון המקביל, ולעומת רווח של 715 אלף דולר בשנת 2023 כולה.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש