קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

מסחר בניירות ערך הוא תחום שאפשר ללמוד אותו ככל תחום אחר והוא יכול, על ידי תרגול נכון, להפוך לטבע שני, כפי שנהיגה ברכב או כל פעולה אחרת הופכת להיות לאחר תרגול עיקש ומתמיד. גם כאן, כמו בכל תחום אחר יש כללי עשה ואל תעשה ופרק זה אפרט את הכללים המרכזיים שבראש ובראשונה ימנעו כניסה לבורות עמוקים ומיותרים.

סחור בכיוון המגמה

אולי הקלישאה השחוקה מכולן אך הנכונה מכולן. בסופו של דבר, מסחר בכיוון המגמה אמור להניב עסקאות בעלות יחס סיכוי סיכון חיובי. במסחר עם כיוון המגמה תוכל לשמור על ההפסדים קטנים ולא תיקלע למצבים בהם ההפסד יהיה בלתי נשלט. מתוך כלל זה נגזרים שני כללי משנה : הראשון ברור מאליו והוא אל תרכוש בעתות של מגמת ירידה. השני ברור פחות ומבטא טעויות חוזרות ונשנות המבוצעות על ידי המשקיע הקטן ומובילות כמעט תמיד להפסדים כבדים : אל תמצע הפסדים. הנטייה להמשיך ולרכוש כאשר המניה ממשיכה לסגת וההפסד מצטבר, הוא מתכון לפשיטת רגל בורסאית וליציאה פרמננטית מהמשחק. תמיד יקום זה שיאמר "עשיתי זאת והצליח לי". נכון, אבל על כל אחד כאלה ישנם מאה שפשטו רגל.

קטע הפסדים בעודם קטנים

עם השנים שבהם אני מלמד מסחר בניירות ערך, נוכחתי לגלות שלפחות חלק מתלמידי אינם זקוקים לי כדי שאלמדם מתי לקנות. כלי העבודה הראשון, חלקם עושה זאת לא פחות טוב ממני. גיליתי שלעיתים די בלימוד הטכניקה הבסיסית לקטיעת הפסדים בעודם קטנים כדי להעביר תיק מפסיד לרווח. ההבדל העיקרי בין סוחר מקצועי לסוחר שאינו מקצועי הוא המחיר המשולם עבור הטעות. הסוחר הלא מקצועי משלם עבור טעויותיו בין פי 2 לפי 3 ממה שמשלם המקצוען. וההבדל כאן הוא מהותי.

אל תהפוך עסקה רווחית לעסקה מפסידה

אחת מהטכניקות שספר זה מתיימר להציג ובהקדם האפשרי סבה סביב חיסולה של עסקה בעודה ברווח. המשקיע הלא מקצועי נוטה להחזקת יתר של העסקה מתוך תקוות שווא ולפיהן ככל שיחזיק יותר כך תעלה התשואה. אלא שחיסול עסקה הוא אחת מהטכניקות החשובות שיש לפתח. עסקה רווחית לא תהפוך לעסקה מפסידה ומבחינת מחבר הספר מדובר בקו אדום.

חוק החזירות

הרצון להרוויח הרבה ומהר, ביד ומיד, נמצא בעוכרי כל סוחר. סביב הרצון הזה נבנו מאות טכניקות ועשרות קורסים שמובילים רק למקום אחד – הפסדים. הרצון להיות סוחר מקצועי הוא תהליך שאורך זמן, לעניות דעתי סביב שנתיים. ממש רכישת מקצוע. גם הנטייה להרוויח מכל מהלך שמבצע השוק או המניה או לרכוש בסכום גדול משמעותית מכפי יכולותיך, תהיה בעוכריך וזו רק שאלה של זמן. בתחום הזה, כמו גם בחיים, אני מתחזקים עקב ויתור. ושומה עלינו לחזק את היכולת לוותר על עסקאות שאינן עונות על הקריטריונים שנבנה.

המנע ממסחר על בסיס טיפים

רובנו אוהבים טיפים. לא רק לקבל אלא גם לתת. יש לנו נטייה לחשוב שהאחר תמיד יודע טוב יותר. לטיפ המצוי יש צד מפתה אך גם מסוכן - לא צריך לחשוב והתחושה היא שהנה מגיע הכסף הקל. לגבי דידו של מקבל הטיפ מסחר בניירות ערך מסתכם בקנייה בלבד. מבחינתו, מישהו אחר כבר יעשה את העבודה השחורה. מקבל הטיפ מסתער על ההזדמנות כמוצא שלל רב. העניין הוא שרבים וטובים לא הפנימו את אחד השיעורים הבסיסיים של החיים : "אין ארוחות חינם".

מהותו וטיבו של הטיפ - האמת אודות מהותו וטיבו של הטיפ שונה בתכלית השינוי ממה שהיא מצטיירת בעיני רבים. פתיחת פוזיציה הנסמכת על טיפ משמעותה ביסוס קבלת ההחלטה על תיקווה, פחד או רחמנא לצלן על חמדנות. משמעה כניסה לשוק על בסיס מוטעה. הבסיס הנכון חייב להיות מגובה בראיות ובסיבות מוצקות השלובות בתוכנית פעולה המותווית מראש. אחת מן הצרות המתרגשות ובאות על משקיע המנסה לבסס את בניית הונו (או שמא נאמר חיסולו השיטתי) על טיפים, מקבלת ביטוי בדמותה של תיקווה בלתי פוסקת המקננת בלבו מאותה נקודה בה החל השוק לנוע כנגד רצונו של ידידנו. הוא תלוי בנותן הטיפ. במקום לחתוך בהפסד זעיר ולטפל בהונו כפי שצוללן מטפל באספקת האוויר, יושב המשקיע הלא ממולח ומתפלל לבורא עולם שמנייתו האהובה תחזור לפחות לשער הקנייה, ואם יותר אז יותר, כדי שיוכר להיפטר ממנה ללא נזק רציני. צריך לדאוג גם לאגו.

לטיפ צורות שונות ואיכויות שונות ופעמים רבות הוא עטוף בצלופן מרשרש המקנה לו מראה מכובד. לעיתים, הטיפ הופך לכזה על ידי המקבל ולא על ידי הנותן אבל זה כבר סיפור אחר ומורכב. בסופו של דבר, אף אחד לא ממש הצליח להתקדם בעשותו דבר הנאמר לו על ידי האחר.

מצאנו את האשמים - וכזה לא מצליח את מי מאשימים ? בוודאי. הרי מרבית מקבלי הטיפים אינם מוכנים לשאת באחריות על הפסד שגרמו במו ידיהם. וכך מתגלגלת האשמה לפתחו של נותן הטיפ – הספק, נקרא לו לצורך העניין. "הפסדתי בגללו הרבה כסף" הוא משפט שתשמע לא מעט פעמים. אלא שמשפט זה מבטא יותר מכל את חוסר רצונו ויכולתו של מקבל הטיפ לקחת אחריות ולהודות שמה שבעצם דפק אותו זו המנטאליות שלו. הרצון לעשות כסף קל וחוסר הנכונות להתאמץ כדי לדאוג לפרנסתו.. וכאן נכנסים למעגל שלרבים אין ממנו מוצא. חוסר היכולת לקחת אחריות ולהודות בכישלון שהוא יציר כפיך, גורם לרבים לשוב ולחפש טיפים חמים והמעגל לעולם לא ייפרץ.

אז מה לעשות עם זה - כל טיפ, שמועה או מידע המוביל לפעולה חייב להיבדק שנית לאור מערכת השיקולים של מקבל ההחלטה. כלו מר, אמרו לך לקנות? תבדוק. פשוט. אם זה מתאים לך וברור לך שזו ההחלטה הנכונה מבחינתך, לך על זה. קח אחריות. בנה תוכנית מספר שכוללת לא רק את פעולת הקנייה עצמה כי אם גם חיתוך הפסד. בסופו של דבר, אף אחד לא ישלם על ההפסדים שלך.

חלק את הונך העצמי למנות

מסחר בניירות ערך אינו קם ונופל על שיטה בלבד, כלכלית או טכנית, הוא נסמך גם על פיזור סיכונים המתבטא בין היתר בהקצאת הון עצמי למסחר במניות וחלוקתו למנות. עבור המשקיע הפרטי, כל כמות בין 10 – 15 מנות שוות, דבר שיודגש בהמשך.

אל תמכור או תקנה רק כי המניה עלתה או ירדה "מספיק".

הבעיה המרכזית כאן היא בראש ובראשונה המילה "מספיק". מונח סובייקטיבי לחלוטין וברוב המקרים גם מטעה. אין מטרתו של סעיף זה להפוך אותך לחזיר בוגר כי אם לנסות ולהעלות לתודעה את הצורך הבלתי מתפשר בשורה על קריטריונים אובייקטיביים שיקבעו עבורנו מהו "מספיק" ומה "אינו מספיק". ההחלטות אמורות להתבסס על תהליך קבלת החלטות ולא על גחמות או תחושות בטן שבסופו של דבר מובילות לקלקול קיבה.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

 • 11
  בתור "סוחר " שמפסיד

  מרגיש שאתה מדבר אלי הפסדתי מלא כסף רק בגלל שכל מה שאמרת פה לא הפנמתי .. אפשר להרוויח כסף והרבה! רק צריך לדעת לשלוט ביצרים גם ברווח וגם בהפסד

  • דיק
  • 21/06/2024 16:24
 • 10
  אין שום חוקיות בבורסה

  כמוה כמו כל הימור אחר די עם ה״מדע״ השקרי הזה

  • משקיע דביל
  • 01/06/2024 12:51
 • 9
  Avihoofr@walla.com

  כלל נוסף חשוב: קנה בשמועות ומכור בחדשות

  • אבי
  • 01/06/2024 11:00
 • 8
  רק אדיוט יקשיב לאדיוט שכתב את הכתבה הזאת

  לא למצע הפסדי לא לקנות בירידות ממש אתה יכול לתזמן את השוק.... אהבל

  • חגי
  • 01/06/2024 10:08
 • 7
  תשובה למגיב 2

  ברוב המקרים אין קשר בין דוחות החברה לבין מסלול המניה בבורסה. אם זה היה כך כולם היו מיליונרים ולא היא ...

  • בקי
  • 30/05/2024 21:40
 • 5
  לא משנה כמה הדו"ח

  טוב ברגע שזה לא עומד בציפיות האנליסטים המניה חוטפת ולא משנה כמה היא הרוויחה ברבעון/חציון/שנה.
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • שחר221
  • 27/05/2024 09:47
 • 3
  לא עוזר חוטפות גם כאלו עם דוחות

  טובים או שהוציאו דיווחים טובים , גג זה מחזיק יום עד שסוחרי היום מגיעים לנייר .
  למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

  • m-g
  • 27/05/2024 09:19
 • 1
  כל מילה בסלע

  צודק !

  • דן
  • 27/05/2024 08:28