אייל גורביץ'<br>קרדיט: גיל לופו
אייל גורביץ' קרדיט: גיל לופו

כאשר עולה הרצון לקנות מניה, רצוי שטרם ההסתערות משולחת הרסן, ינתן מבט מעמיק על המדד המייצג. וכל זאת למה? משום שאם המדד במגמת עלייה אזי או שכדאי לרכוש את המדד או שהדבר מעלה משמעותית את סיכויי ההצלחה שלך. ובמקרה של מדד תל אביב 90, המצב אינו אידאלי בלשון המעטה ונדרשת סבלנות ובדיקה מעמיקה של המניות המרכיבות אותו טרם ביצוע עסקה.

בגרף השבועי

מגמה אינה הכיוון בלבד. לא מספיק שנקודת השיא והשפל, כאשר הן מסומנות באופן אובייקטיבי ולא כניחוש פרוע, תהיינה מסודרות במבנה עולה. זו התחלה אם כי הדבר לוקה בחסר. במקרה של תל אביב 90, אין מגמת עלייה בגרף השבועי. נקודות השיא המייצגות את המוכרים מסודרות במבנה עולה ומעידות שבכל עלייה, לפחות עד כה, המוכרים דורשים מחיר גבוה יותר מזה שדרשו בפעם הקודמת. לא כך לגבי הקונים. שימו לב לנקודת השפל. הן אופקיות לחלוטין. המסר הוא הקונים מוכנים לרכוש במחיר קבוע מראש, סביב רמת מדד של 2,060 פחות או יותר. המסר ברור. דשדוש, אין קונצנזוס לגבי הכיוון ומשכך, המניות המרכיבות את המדד מתנהגות באופן סלקטיבי ועליך להיות חד יותר בבחירתן.

המרכיב השני הוא המומנטום. התנופה שנצברה עד כה. וכאן אפשר לראות שהמצב בסדר. ממוצע נע 20 מעל ממוצע נע 40 ושניהם משופעים מעלה. ממוצע נע 5 מעל ממוצע נע 20 אך השיפוע שלו אינו חיובי, מה גם שהשוק סגר מתחת לממוצע. המומנטום החיובי קיים אך הוא אינו מושלם.

המרכיב השלישי הוא איכות ההתנהגות. וכאן הדברים נמדדים לפי יכולתו של השוק להפוך את רמות ההתנגדות שפרץ מעלה לרמות תמיכה. וכאן המצב טוב. רמת 2,060 שימשה לאורך זמן, למעשה מסוף 2022 כרמת התנגדות אותה התקשה השוק לחצות. בשבועות האחרונים הוא צלח אותה ומשתמש בה כרמת תמיכה.

הדבר הרביעי הוא הרצף. וכפי שאפשר לראות הרצף עדיין עולה אם כי הוא נחלש על רקע הנר האדום שמאפיין את השבוע האחרון.

שני ממדי עוצמה בתחתית הגרף. מדד העוצמה היחסית מצוי מתחת לממוצע הנע שלו והדבר מעיד על ירידה במומנטום החיובי. מדד החפיפה סטייה גם הוא בירידה והפירוש שלו זהה לקודמו.

מדד <a href='9999525' rel='stock'>תא 90</a> - גרף שבועי

מדד ת"א 90 - גרף שבועי

המשמעות היא שהמצב רחוק מלהיות מזהיר. מגמת העלייה נסתרת על ידי מומנטום לא מושלם שנגזר מהתנהגות הממוצעים הנעים ומדדי מומנטום מחד. מאידך, רמת ההתנגדות האחרונה הפכה לשמש כתמיכה. המשוואה הטכנית אינה מושלמת וכדאי או להימנע כרגע מרכישת מניות חדשות או לבדוק היטב מי ראויה לעסקה ומספקת גם סיכון נמוך.

עכשיו בסטוק מאנקי: 15 אלף מניות, ניתוחים והמלצות בזמן אמת!

***הכותב הוא מנתח טכני, בורסה גרף מקבוצת Guideline

*** מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש

  • 1
    אשמח אם תנתח את אלטושר ובתי הזיקוק.תודה

    • מאיר
    • 16/06/2024 12:11