קרדיט:unsplash
קרדיט:unsplash

קרן השתלמות היא חיסכון מניב לטווחים בינוניים וארוכים, שכולל בתוכו הטבות מס – במשיכה ובהפקדה. הכספים שמופקדים בקרן מושקעים במסלולים שונים על פי בחירת החוסך בניירות ערך, והתשואה שנובעת מההשקעה מושקעת גם היא לטובת ריבית דריבית.

לאחר 6 שנות חיסכון, יכול בעל הקרן למשוך את הכסף שנחסך בה, כולל הרווחים – בפטור ממס.

עבור עובדים שכירים, ההפקדות לקרן השתלמות מופרשות הן מצד המעסיק והן מצד העובד, באופן יחסי ובהתאם לגובה המשכורת (עד 2.5% הפקדות עובד ו- 7.5% הפקדות מצד המעסיק). עצמאים יכולים לפתוח ולהפקיד לקרן השתלמות באופן עצמאי.

כמה מס משלמים על משיכה מוקדמת של קרן ההשתלמות?

חיסכון ארוך טווח אמור לשמש אותנו לאחר שנים של הפקדות עקביות. אלא שלפעמים יש לנו צורך בכסף זמין במהירות, ואנו מתלבטים האם למשוך את הכספים שנצברו בקרן ההשתלמות, גם אם טרם חלפו 6 השנים הקבועות בחוק. מהלך כזה אמור להיעשות רק במצב של דחק פיננסי אמיתי, מכיוון שה"קנס" על משיכה מוקדמת מקרן ההשתלמות יכול להיות משמעותי, ולהגיע עד לשיעור של 47% מס. זאת, לעומת פטור ממס במקרה של משיכת הכספים לאחר 6 שנות ותק – עד תקרת הפקדות משכר חודשי של 15,712 שקלים לשכיר או 20,520 שקלים בשנה לעצמאי (נכון לשנת 2024). כלומר, השיקול הוא בין להפסיד כמעט מחצית הכסף למס (במקרה של מס מקסימלי), או להמתין שיחלפו 6 שנים, ולהיפגש עם הכסף במלואו, כולל תשואות.

מתי ניתן להימנע מתשלום המס הגבוה?

עם זאת, יש כמה מקרים חריגים, שבהם ניתן למשוך את כספי ההשתלמות לפני שחלפו 6 שנים, ובכל זאת להימנע מתשלום מס.

  1. משיכת הכסף עבור השתלמות מקצועית או קורסים בתחום העבודה של החוסך – בתנאי שנצברו 3 שנות ותק בקרן: קרנות השתלמות יועדו במקור כחיסכון עבור שנת שבתון למורים והשתלמויות. לכן גם כיום, לאחר 3 שנות חיסכון, אפשר לייעד את הכסף למטרות השתלמות בישראל או בחו"ל, והם יהיו פטורים ממס. לצורך כך יש להגיש בקשה מסודרת לקרן.
  2. פרישה לגמלאות: אם החוסך הגיע לגיל פרישה, הוא יוכל למשוך את כספי ההשתלמות בפטור ממס. גם במקרה זה, הקרן חייבת לצבור לפחות 3 שנות ותק.
  3. החלת ותק: אדם שמחזיק בשתי קרנות השתלמות במקביל, יוכל למשוך בתנאים מסויימים את הקרן ה"צעירה" יותר לפי הוותק של הקרן הוותיקה, עוד בטרם חלוף 6 שנות חיסכון בצעירה.
  4. ירושה: אם החוסך בקרן ההשתלמות נפטר, יורשיו המוטבים יכולים למשוך את הכספים בפטור ממס (אך לא להעביר אותם לחשבון חיסכון משלהם).

איך למשוך כסף מקרן השתלמות?

כדי לבצע בפועל משיכה של כספים מקרן ההשתלמות, צריך לפנות לגוף המנהל את הקרן. מגישים בקשה הכוללת תעודת זהות, אישור ניהול חשבון בנק (או צ’ק), וטופס ייעודי שניתן להוריד מאתר האינטרנט של החברה.

אחד הדברים שנרצה לדעת הוא כמה ותק נצבר לנו בקרן, כדי לדעת באיזה מועד ניתן יהיה למשוך את הכספים בפטור ממס. בכל עת, ניתן לראות את מועד הנזילות בדו"ח השנתי של הקרן, באזור האישי של העמית באתר החברה המנהלת – או לפנות לנציג השרות.

הלוואה במקום משיכה

המס על משיכה מוקדמת גבוה, ולכן כדאי לבחון תחילה חלופות שונות להשגת כסף נזיל, במקום לשלם עד 47% מס על כספי הקרן.
באופן טבעי, אחת הדרכים לקבל כסף ומהר היא הלוואה – ובמקרה של קרן השתלמות, הצורך הזה גם נלקח בחשבון.

בתי ההשקעות מציעים הלוואות מקרן ההשתלמות בתנאים נוחים מאוד. הסיבה לכך היא שהם כבר מחזיקים בכסף כבטוחה, ולכן הסיכון במתן הלוואה כזו הוא נמוך משמעותית.
במקרה שבו קרן ההשתלמות עדיין לא הגיעה ל-6 שנים, ניתן ליטול הלוואה על בסיסה בשיעור של עד 48% מהסכום הצבור בה.

חשיבות הייעוץ המקצועי

משיכה של כספי קרן ההשתלמות לפני המועד נחשבת למהלך קיצוני בשל גובה המס, ולכן גם אם נראה שאין מקור זמין אחר, רצוי להתייעץ עם איש.ת מקצוע האם וכיצד לבצע את המשיכה.

ככלל, במשיכה מוקדמת או בקבלת מידע נוסף, רצוי לפנות לייעוץ מקצועי, בעדיפות לגוף אמין ובעל ניסיון רב בתחום קרנות ההשתלמות.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש