נשיא ארה״ב ג'ו ביידן<br>קרדיט: פלאש 90, אריה לייב אברמס
נשיא ארה״ב ג'ו ביידן קרדיט: פלאש 90, אריה לייב אברמס

חדשות טובות לשווקים. מדד המחירים לצרכן בארה"ב (CPl) עלה בחודש אפריל ב-0.3% - מתחת לציפיות לעלייה של 0.4%. בכך קצב האינפלציה השנתי ירד ל-3.4%. מדד הליבה עלה ב-0.3% - בהתאם לצפי שעמד על עלייה של 0.3%. בכך מדד הליבה עלה בקצב שנתי של 3.6%.

"ההפתעה היום מהווה משב רוח דפלציוני מרענן", אמר  יוני פנינג, אסטרטג ראשי חדר עסקאות מזרחי טפחות. "אבל חשוב לשים לב שהנטייה לכיוון 0.3% הייתה גבולית קצת. ורוב האינדיקציות האחרות (שינוי שנתי, ליבה) עומדות על הצפי. כנ"ל, הסדרה הזו מנוכת עונתיות, והנתון של היום מגיע לאחר עליות חזקות מתחילת השנה, המשלימות למעשה ל-1.4% אינפלציה בארבעה חודשים, קרי, קצב אינפלציה שנתי של מעט מעל ל-4% עד כה השנה – לא נעים, וקשה גם לראות איך פתיחה כזו תתכנס בקרוב למשהו שיאפשר עמידה ביעד האינפלציה של הפד.

"אם נחפש את הצד החיובי, נעיר כי הקטליזטור העיקרי לאותה פתיחה חזקה נובעת במידה רבה ממחירי הנפט – אם בדצמבר אשתקד היה צריך להיפרד מכ-72 דולר בלבד עבור חבית נפט בארה"ב, הנתונים החזקים יותר משוק התעסוקה, האינדיקציות האינפלציוניות, ולא פחות מאלה, עליית מפלס החששות הגיאופוליטי כבר העלו את זה לממוצע של כ-85 דולר, באפריל. העלייה הזו מסבירה הרבה מהאינפלציה בסדרות כמו מחירי הדלק בתחנה, או אפילו הטיסות לחו"ל, בנתוני מדד המחירים היום. מאז, ראוי לציין, ירדנו אל מתחת לרמת ה-80 דולר לחבית, בין היתר תודות לרוח הפנים הראויה לציון מנתוני שוק התעסוקה האחרונים.

"רכיבי השכירויות ממשיכים להוות את הגורם האינפלציוני העיקרי בארה"ב. עם משקל של קרוב ל-35% במדד המחירים האמריקאי, ועליית מחירים דביקה של קרוב, ל-5.5% במדד, הקטגוריה הזו ממשיכה לתרום קרוב ל-2% לאינפלציה הכוללת לבדה, קרי, קרוב לסך יעד האינפלציה של הפד. למרות האמור לגבי נתוני האינפלציה הבינוניים, בתוספת ההפתעה כלפי מטה בנתוני המכירות הקמעונאיות, כנראה שכן יש פה איזו נורת אזהרה קלה שנדלקת עכשיו בחדר הבקרה של הפד. בראייה מקומית, הזליגה מטה של הדולר/שקל בימים האחרונים, מצטרפת לחדשות החיוביות מארה"ב, ואלה נוסכות רמה חשובה של ביטחון על הכלכלה המקומית. עם זאת, אנחנו עדיין רחוקים להערכתנו ממה שבנק ישראל היה רוצה לראות, מבחינת היציבות המשקית. בראייה רגישה זו, פרסום נתוני מדד המחירים לצרכן, היום, ונתוני התוצר של ישראל ברבעון הראשון, מחר, צפויים לטרוף הרבה מהקלפים, לשני הכיוונים", סיכם פנינג.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש