קרדיט: depositphotos
קרדיט: depositphotos

גם מתקפת טילים בצפון הארץ בהמשך ישיר לחיסול של בכיר בחיזבאללה מוקדם יותר היום לא מפריעה לשקל להתחזק בחדות מול הדולר בהמשך לעליות שנרשמו בשווקים מעבר לים, בעוד הנאסד"ק עלה לשיא כל הזמנים. הדולר צונח ב-1% לרמה של 3.687 שקלים.

למעשה השקל מתחזק במהלך שהוא יותר טכני בגלל העלייה בשווקים מאשר ראייה קדימה של המפה הגיאופוליטית. עם העליות שנרשמו בשווקים מעבר לים, ערכן של ההשקעות של המוסדיים עולה בהתאם, ועל מנת לעמוד בתנאי גידור ההשקעה הם נאלצים לקצץ את הנפח הדולרי בתיקים ולמכור את הדולר. וכך המלחמה בצפון לא תופסת היום את הכותרות כאשר השקל לא מגיב לעת עתה לאירוע החריג שנרשם בסביבת הר מירון.

עיני השוק נשואות כעת לפרסום נתוני האינפלציה בישראל ועוד קודם לכן בארה"ב. מדד אפריל בישראל צפוי לעלות ב-0.6% וקצב האינפלציה צפוי להתמתן ל-2.5%. עם זאת, במבט קדימה הסיכון לאינפלציה בעלייה.

בארה"ב, הקונצנזוס עומד על עלייה חודשית של 0.4% במדד הכללי ועלייה של 0.3% במדד הליבה, מה שמשקף קצב שנתי של 3.5% ושל 3.6% בהתאמה.

דיוויד קוהל, כלכלן ראשי ביוליוס בר מעריך כי ייתכן שנתוני האינפלציה בחודש אפריל יעניקו הזדמנות לפד להוריד את הריבית בספטמבר. "נתונים כלכליים חלשים בארצות הברית העלו את הציפיות להורדות ריבית מצד הפד. בהתאם לכך, לנתוני האינפלציה לחודש אפריל יש פוטנציאל לחזק מגמה זו ובכך לתמוך בתחזיותינו להורדת ריבית בישיבת ועדת השוק הפתח של הפד (FOMC) בספטמבר.

"מחירי הדלק הגבוהים צפויים להוביל לכך שהעלייה החודשית במדד המחירים לצרכן תהיה חדה למדי. עם זאת, שיעור הליבה, המשקף בצורה טובה יותר את מגמת האינפלציה על ידי ניכוי רכיבים תנודתיים כגון מחירי המזון והאנרגיה, צפוי להציג עלייה חודשית רכה יותר במחירים. מנגד, האינפלציה הנוכחית נובעת מלחצי עליות המחירים לאורך השנה שהשפעתם עדיין מורגשת, אך אין כמעט גורמים חדשים העלולים לדחוף את האינפלציה כלפי מעלה. אינדיקציות חשובות לדעיכת גורמי האינפלציה הינן ההתקררות שדווחה בשוק העבודה, אשר צפויה להאט את צמיחת השכר בהמשך השנה, והיעדר לחצים על שרשראות האספקה. המשמעות היא שהאינפלציה אמורה להאט לרמה של 3.4% באפריל, ושיעור הליבה צפוי לרדת ל-3.6%, בהשוואה ל-3.5% ו-3.8% בהתאמה בחודש מרץ. לא מדובר בנתון שמשנה את כללי המשחק, אך הוא מצדיק את הצפי להורדת ריבית בישיבת ה-FOMC בספטמבר, ואמור לשים קץ לספקולציות כי על אפשרות להעלאת ריבית מצד הפד", אמר קוהל.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש