לא אחת אני עושה שימוש בכלי שנקרא "רצועות בולינגר". לעניות דעתי אחד הכלים היותר יעילים שמספקת לנו השיטה. היות ולא כולם חשופים לכלי ומכירים אותו ועל רקע לא מעט בקשות, החלטתי לפרסם סדרת כתבות אודות כלי יעיל זה.

עד לפני שנים מעטות, לא הרבה היה מצוי בכתובים אודות רצועות בולינגר והשימוש בהן. מאז הגה אותן ממציאן, ג’ון בולינגר, הן זכו לשימוש נרחב בתוכנות המידע השונות ובקרב טכנאים מקצועיים, אם כי חשיפתן הכללית, הייתה דלה יחסית. דבר זה מפתיע למדי בהתחשב בעובדה שרצועות בולינגר הן כלי טכני מרכזי בחשיבותו בכל סוג ניתוח ובכל ממד זמן.

אפילו מר בולינגר עצמו, אולי בשל לוח זמנים צפוף, או אולי בשל רצונו להמעיט ממידת חשיבות הכלי, אחרי שעמל עליו קשות והכיר בחשיבותו ובעוצמתו, כתב עליו מספר מועט של מילים. אחרים עשו זאת בשבילו וככל הנראה אני הופך להיות אחד מהם. גם כותבים ידועים אחרים דוגמת ג’ון מרפי, מרטין פרינג, אלכסנדר אלדר ובל נשכח את ג’יי הרסט, מיעטו להזכיר את הרצועות בכתביהם, וההתייחסות כללה ברוב המקרים, עמוד אחד או שניים, מהם היה ניתן ללמוד כזית אם בכלל.

מלבד ליקוט ואיסוף אדוק ואובססיבי של חלקיקי מידע הפזורים בספרים שונים, קיים מאמר בודד פרי עטו של ההוגה שנכתב בשלהי 92’ בכתב עת כלשהו. כיום, לרווחת כל אוהדי הכלי, קיים הספר Bollinger on Bollinger bands.

מהן רצועות בולינגר

רצועות בולינגר הן רצועות הנמתחות מעל ומתחת לממוצע נע פשוט החובק את פעילות המחירים. למעשה, מדובר בסטיות תקן נעות החובקות את השוק. נעצור לרגע ונסביר בפשטות מהי סטיית תקן.

סטיית תקן היא יחידת מרחק מהממוצע הנע. מבט על הכלי האמור דרך תוכנת בורסהגרף, יגלה שמדובר בשתי סטיות תקן מעל לממוצע הנע ושתי סטיות תקן מתחתיו. כלו מר, שתי יחידת מרחק מעל הממוצע הנע ושתי יחידות מרחק מתחת לממוצע הנע. מה שהרצועות מנסות לעשות הוא ללכוד את הנקודה שבה השוק "בורח" לממוצע הנע מרחק גדול דיו כדי לבשר על קרבה לנקודת מפנה.

מבט על הגרף אליו מצורפות הרצועות ממחיש שמרבית פעילותו של השוק נכללת בתחומי הרצועות ומקצתו מחוצה להן. הפעילות השוק בקרבת הרצועות או מחוץ להן, היא המעניינת שכן ביכולתה להתריע מבעוד מועד על התרחשויות עתידיות. רצועות בולינגר אינן רעיון חדשני או מהפכני אלא שיכלול של שיטות שכבר היו קיימות קודם. ייחודן של הרצועות הוא בכך שלא נוצרו כדי לספק איתותי קנייה או מכירה אלא נועדו כדי לבדוק האם המחירים גבוהים או נמוכים על בסיס יחסי. מידע זה יכול לאשר או לסתור איתותי פעולה הנשלחים מכיוונם של אינדיקטורים שניבנו במיוחד למטרות אלו.

*** מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

תגובות לכתבה

הוסיפו תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש